Kırklareli Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi okulları dolaşarak diş taraması yaptı

17
Kırklareli Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi okulları dolaşarak diş taraması yaptı

2008 yılında faaliyete geçen Kırklareli Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi hedefleri doğrultusunda okullarda ağız ve diş sağlığı taraması gerçekleştirmeye devam ediyor.

Bu kapsamda 2 Kasım ve 23 Kasım tarihleri arasında, merkez ilçe ve bağlı köylerdeki ilköğretim okullarının 1. sınıfları ile Zübeyde Hanım Anaokulu’ndaki yaklaşık 200 yüz öğrenciye ağız ve diş sağlığı kontrolü yapıldı. Yapılan taramalarda; çocukların çürük diş durumu, maloklüzyon (çapraşıklık) olup olmadığı, daha önce diş tedavisi görüp görmediği ve fırçalama alışkanlıkları genel olarak değerlendirildi.

ADSM’den yapılan açıklamada şunlar kaydedildi: Ülkemizde ağız ve diş sağlığı konusunda yeterli eğitim ve bilgilendirme olmadığından dolayı, toplumumuzun ağız ve diş sağlığı durumu beklenenin çok çok altında kalıyor. Çevremizde ciddi boyutta diş problemi yaşayan, çok erken yaşta dişlerini kaybederek protez kullanmak zorunda kalan ve bozuk diş sağlığı nedeniyle vücut sağlığı da etkilenmiş pek çok kişi var. Tüm bu verilerin ışığında planlanan bu taramanın amacı küçük yaşlardan itibaren çocuklarımızı bilgilendirmek ve bu konuda ilgi yaratabilmektir. Hedefimiz ise çocuklarımızın ağız ve diş problemlerini erken dönemde belirleyerek ilerlemeden tedavisini sağlamaktır. Merkezimizdeki 10 diş hekiminin uyguladığı tarama sonucunda çocuklarımızın büyük çoğunluğunda çürük ve maloklüzasyon tespit edilmiştir. Yapılan bir diğer tespit ise çocuklarımızın diş fırçalama konusunda çok yetersiz, ilgisiz ve bilgisiz olduğu ayrıca asitli, şekerli ve yapışkan gıdaların tüketiminin de çok  fazla olduğudur. Hedeflenen yaş grubu düşünüldüğünde ağız ve diş sağlığı ile ilgili bu durum pek de iç açıcı görünmemektedir. Bunlar göz önünde bulundurularak planlanan taramanın sonucunda, çocuklarımıza sağlıklı ağızlar kazandırmak amacıyla, öğrenciler için formlar düzenlenmiş olup bu formlarla aileler çocuklarının diş sağlığı konusunda bilgilendirilerek eğer gerekiyorsa tedavileri ve koruyucu sağlık hizmetleri için kurumumuza davet edilmiştir. Taraması yapılan yaklaşık 1250 öğrenciden tedavi edici ve koruyucu sağlık hizmeti almak için bugün itibariyle geri dönen 125 öğrenci olup, dönüşlerin daha da artacağı ümit edilmektedir. Kurumumuza başvuran çocukların ihtiyaç duyduğu tedavilerin yanında koruyucu tedaviler de uygulanmaktadır.

Bu sayede gelecekte yaşayacakları diş problemleri en aza indirgenecektir. Tüm çocuklarımızın sağlıklı gülüşlere kavuşabilmesi için ailelerinin desteklerini ve ilgilerini bekliyoruz.”

Koruyucu diş tedavisi nedir?

Çürüğü tamamen engelleyebilecek bir aşı yada bir ilaç henüz geliştirilmedi. Ancak, çürük sayısını azaltmaya yönelik bazı malzemeler günümüzde kullanılmaktadır. Bunlardan birisi; fissür örtücü dediğimiz malzemedir. Diş çürükleri genellikle azı küçük azı dişlerinin, çiğneyici yüzünde bulunan ‘fissür’ adı verilen oluklarda başlar. Bahsettiğimiz malzemeyle olukların üzeri kapatılıp, o bölgeye mikrop, yemek artığı, vs. nin sızması engellenerek çürük başlaması önlenir. Bu işlem, 6 yaşından itibaren çıkan kalıcı azı ve küçük azı dişlerine uygulanabilir. Çürüğü engellemenin başka bir yolu da dişlerin çürüğe karşı direncini arttırmaktır. Dişlere yüzeysel florür uygulanması suretiyle bu direnç kazandırılır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.