Kırklareli 3 yıl kuraklık olsa bile susuz kalmayacak

14
Orman ve Su İşleri Bakanlığı, Marmara Bölgesi’ndeki 7 il için, uzun vadede içme suyunda sıkıntı yaşanması ihtimalini ortadan kaldırmak için alternatifli bir Master Planı hazırladı.
HABER MERKEZİ
Planın uygulamaya alınması ile Kırklareli’nin de aralarında bulunduğu 7 il, 3 yıl kuraklık olsa bile içme suyu sıkıntısı çekmeyecek. Çalışma, Marmara’dan sonra ülkenin bütün bölgeleri için de yapılacak. Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu başkanlığında, merkezi ve mahalli idarelerden yetkililerin katılımıyla yapılan toplantıda, İçmesuyu Entegre Havza Yönetimi Master Planı masaya yatırıldı.  
Hiçbir ilde içme suyu sıkıntısı bulunmadığının altını çizen Prof. Dr. Eroğlu; “Ancak vilayetlerimizi su konusunda tek bir kaynağa bağlı bırakamayız. Alternatifli kaynaklar oluşturmamız lazım” dedi. Plan; Düzce, Sakarya, Kocaeli, Yalova, İstanbul, Tekirdağ ve Kırklareli illerini kapsayacak. Su ihtiyacının karşılanma şekli ile teknik ve ekonomik yapılabilirliğinin incelenmesini de içeren master plan, yaklaşık 30 bin kilometrekare alanda 16.5 milyon nüfusu kapsıyor. Plan hazırlanırken kuraklık dışında deprem, sabotaj, kayıp-kaçak gibi risk faktörleri de hesaba katıldı. Kaynak ve ihtiyaç değerlendirmelerinde, birden fazla senaryo hazırlanarak, 2058 yılına kadar illerin kullanabilecekleri su kaynakları tespit edildi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here