Kırklareli 10 Kasım’da hüzün ve sevinci birarada yaşayacak

29
Kırklareli 10 Kasım’da hüzün ve sevinci birarada yaşayacak

Kırklareli 10 Kasım tarihlerinde hüzün ve sevinci birarada yaşamaya devam ediyor. Aynı gün hem Ulu Önder Atatürk’ün ölüm yıldönümü olması, hem de Kırklareli’nin düşman işgalinden kurtuluşunun yıldönümü olması sebebiyle iki program birden gerçekleşecek. 

10 Kasım Salı günü Ata’mızın ölümünün 71. yıldönümünde ilk etkinlik Vilayet Meydanı’nda yapılacak. Çelenk sunma töreninin ardından saat 09:05’te çalacak siren sesiyle birlikte törene katılanlar ve bütün halk iki dakikalık saygı duruşunda bulunacak. Daha sonra Istiklal Marşı okunarak bayraklar tüm gün kalacak şekilde yarıya indirilecek. Saat 09:45’te ise Kırklareli Atatürk Anadolu Lisesi tarafından hazırlanan Atatürk’ü Anma programı, Kültür Merkezi’nde yapılacak.

Buradaki program, saygı duruşu ve Istiklal Marşı ile başlayacak. Ardından tarih öğretmeni Nazmi Gümüşoğlu’nun günün anlam ve önemini belirten konuşması, Topçu Bnb. Ergün Oral’ın “Atatürk’ün Askeri Kişiliği”ni anlattığı konuşması gerçekleşecek ve şiirler okunacak. Program 10 Kasım  Oratoryosu ile devam edecek, Atatürk’ün sevdiği şarkılar ve türkülerle kapanacak.

Kurtuluş Bayramı saat 14:30’da

Ata’mızı anma törenlerinin ardından saat 11:30’da ilimiz Kırklareli’nin kurtuluşunun 87. yıldönümü kutlamalarına geçilecek. Şehitliğe çelenk konmasıyla başlayacak etkinlikler, Istiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayacak. Daha sonra Valilik makamında Kırklareli Valisi Cengiz Aydoğdu, beraberinde Garnizon Komutanı ve Belediye Başkanı olduğu halde tebrikleri kabul edecek. Saat 14.00’de ise Belediye Başkanı ve merkez ilçe, il genel meclis üyeleriyle, belediye meclis üyelerinden oluşan temsili heyet, Subay Orduevi’nde Garnizon Komutanı’nı ziyaret ederek, Türk Silahlı Kuvvetlerine Kırklareli Halkı adına şükran duygularını sunacaklar.

Saat 14.30’da da Vilayet Meydanı’nda kutlama törenleri gerçekleşecek. Burada 2 erkek bir kız öğrenci Vali, Tugay Komutanı ve Belediye Başkanı’na Atatürk Posteri verecek. Ardından Belediye Başkanlığı tarafından Kıt’a Komutanına ve Kurtuluş Kızına birer armağan verilecek. Belediye Halk Oyunları ekibi tarafından Halk Oyunları Gösterisinin yapılmasıyla devam edecek etkinliklerde, Belediye Başkanı Cavit Çağlayan ve Türk Silahlı Kuvvetleri adına Top. Bnb. Murat Alpaslan tarafından günün anlam ve önemini belirten konuşmalar yapılacak. Hamdi Helvacıoğlu Ilköğretim Okulundan bir kız ve bir erkek öğrenci tarafından şiirler okunmasının sonrasında resmi geçit töreni yapılacak. Sırasıyla; bayrak ve flamalar, izciler, okullar ve askeri birliklerin geçişlerini tamamlamasıyla sona erecek olan törenlerin gecesinde de, Kurtuluş Resepsiyonu yapılacak.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here