*Kırklareli 1. Girişimcilik Günleri

2
* “Kırklareli 1. Girişimcilik Günleri’’ kapsamında Kırklareli Rekötörlük Kültür Merkezinde bir panel yapıldı.
HABER MERKEZİ
Çalışma ve İş Kurumu Kırklareli İl Müdürlüğü, Kırklareli Üniversitesi Rektörlüğü ve  KOSGEP Kırklareli Müdürlüğünün birlikte hazırladıkları ‘’ Kırklareli 1. Girişimcilik Günleri’’ kapsamında Rektörlük Kültür Merkezinde bir Panelin başkanlığını Kırklareli Üniversitesi Sürekli Eğitim Merkezi Müdürü Doç.Dr. Bahtiyar Dursun yaptı. Panelde Konuşmacı olarak Çalışma ve İş Kurumu Kırklareli İl Müdürü Hasan Aksoy, KOSGEB Kırklareli Hizmet Merkezi Müdürü Hasan Tarık Altuntaş  ve girişimci Nurşen Timur katıldılar.
Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürü Hasan Aksoy panelde yaptığı konuşmada; ‘’İŞKUR tarafından kendi kendine istihdam oluşturmanın yanı sıra başkalarına da istihdam imkanı sağlayan yeni girişimci adaylarına da girişimcilik eğitim programları uyguluyoruz. Kendi işini kurmak isteyen kişilere bu eğitim programlarıyla girişimcilik kültürü, iş planı kavramı ve öğeleri kapsamında eğitimler verilerek kendi iş fikirlerine yönelik iş planı hazırlayabilecek bilgi ve deneyim kazanmalarının sağlıyoruz. Geniş bir hedef kitleye hitap eden girişimcilik eğitim programlarına 18 yaşını tamamlayan Kuruma kayıtlı olan işsizlerin yanı sıra çalışanlar ve emeklilerinde katılabilirler. İŞKUR’un düzenlediği kurslarda almış oldukları girişimcilik eğitimleri aracılığıyla kendi işini kuran girişimciler hem kendilerini hem de potansiyel iş gücünü sistem içerisine dahil ederek istihdam sürecine katkıda bulunabilirler’’ dedi.
Aksoy konuşmasını; ‘’Girişimcilik eğitimlerine katılan engellilere  İŞKUR tarafından hazırlayacakları projeleri için 36.000 TL’ye kadar hibe desteği veriliyor.Engelli vatandaşlarımızın bu tür eğitimlere katılarak iş kurmak istemeleri halinde projelerini bekliyoruz. Ayrıca İŞKUR olarak Ülke genelinde 2009 yılında uygulanmaya başlayan girişimcilik eğitim programlarının işgücü piyasasına ilave istihdam sağlamaya başlaması ve girişimciliğe önem verilmesiyle katılımcı sayısında her geçen yıl artış olduğunun görülmektedir. Girişimcilikten faydalanan kişi sayılarına bakıldığında 2010 yılından sonra katılımcı sayısında önemli bir artış olmuştur. 2009 yılından 2014 yılına kadar Ülke genelinde  toplamda istihdam sürecine katkıda bulunacak 114.757 kişiye girişimcilik eğitimi verildi. Kırklareli İlinde 2014 yılında İŞKUR olarak 16 Girişimcilik kursu açtıklarını bu kurslarda 216 erkek,171 kadın olmak üzere 387 kişinin eğitimlere katılar belge almaya hak kazandılar’’ dedi.
Panelde KOSGEB Kırklareli Hizmet Merkezi Müdürü Hasan Tarık ALTUNTAŞ  ile Girişimci Nurşen TİMUR Girişimcilik konusunda katılımcılara açıklamalarda bulundular. (Gülcan Kutlu)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here