Kırca Kırklareli’de kırdı geçirdi

20
* Ünlü Tiyatro Sanatçısı Kırca; “Biz Atatürk ilkeleriyle büyüdük, yetiştik. İlkokul Ortaokulda bize o kadar çok Atatürk’ü anlatıyorlardı ki. Artık Atatürk’ü de eleştirir bir zamana geldik”
HABER MERKEZİ
Kırklareli Belediyesi ve Kırklareli Üniversitesi Atatürkçü Düşünce Derneği tarafından Kültür Merkezi’nde düzenlenen söyleşi programına Ünlü Tiyatro oyuncusu Levent Kırca katılarak yaptığı konuşmasında; “Biz Atatürk ilkeleriyle büyüdük, yetiştik. İlkokul Ortaokulda bize o kadar çok Atatürk’ü anlatıyorlardı ki. Artık Atatürk’ü de eleştirir bir zamana geldik” dedi.
Konuşmaktan çekinildiğini belirten Kırca şöyle Devam etti;
“Konuşmaktan çekiniyoruz. Biz Atatürk ilkeleriyle büyüdük, yetiştik. İlkokul Ortaokulda bize o kadar çok Atatürk’ü anlatıyorlardı ki. Artık Atatürk’ü de eleştirir bir zamana geldik. Ben böyle bir güne geleceğimizi bilmiyordum. Çok acı, çok üzücü. 62 yaşındayım. Bundan sonra ne yapılması gerekiyorsa, cefasını da çekmek gerekiyorsa büyük memnuniyetle çekerim. Bende yasaklılar arasındayım. Keşke sen yasaklısın diye bir kağıt verseler de hatıra olarak saklayalım. Ama ne yazık ki el altından yasaklanıyoruz.
*Atatürk’ün ismini telaffuz etmekten dahi korkar hale geldik.
Zengin dostlarıma memleketin gidişatının kötü olduğunu söylüyorum “Hiç bir şey olmaz” cevabını alıyorum. Belli bir süre sonra aynı adamlar ile tekrar konuşuyorum “Artık çok geç” cevabını alıyorum. Sen önceden bir şey olmaz diyordun. Türkiye Cumhuriyeti’ni Atatürk kurdu, getirdi kucağımıza koymuş, Müslümanlığı kimseye bırakmayız. Bizim Allah ile aramızda olan bir şey, bizim kavgamız dinle yaptığımız, gerçek dindarla yapılan bir kavga değil. Benim annem Türkiye Cumhuriyeti öğretmeniydi. Namazını kılar orucunu tutardı. Oruç olmadığı günlerde mayosunu giyer denize girerdi. Evde hatim indireceği sıra Kuran-ı Kerim’den eve gelen hocayı takip ederdi. Hoca yanlış yaparsa hemen durdururdu. Benim kimseyle bir derdim yok. Her kesimden insan beni yolda durdurup konuşuyor. Fotoğraf çektiriyor. Benim insanlar ile derdim olsaydı Olacak o Kadar Programı 21 yıl sürer miydi? Ben orda bir takım sorunlara parmak basıyordum o sorunlar hepimizin müşterek sorunlarıydı. Sizin bana olan sevginiz benim için çok ciddi bir sorumluluktur. Bunu taşımak zorundayım görevlerim olduğuna inanıyorum. Bunun doğrultuda hareket ediyorum. Bize bu ülkeyi kazandıran Mustafa Kemal Atatürk’e karşıda bir sorumluluğum olduğuna inanıyorum” dedi.
* Oyun sık sık alkışlarla kesildi
Aynı gün saat 20.30’da Kırklareli Kültür Merkezi’nde Levent Kırca Tiyatrosu tarafından “Azınlık” isimli Politik Komedi sahnelendi. Tiyatroyu izlemek için; Kırklareli Belediye Başkanı Av. Cavit Çağlayan, Belediye Başkan Yardımcısı Ünal Başkur, Belediye Meclis Üyeleri ile vatandaşlar Kırklareli Kültür Merkezi’ni hınca hıç doldurdu. 
Sahneye çıkan Levent Kırca’nın kendi hayatından kesitlerle, günümüzde yaşanan olaylara mizahı bir yaklaşımla eleştiri getirdiği “Azınlık oyunu, sık sık alkışlarla kesildi. 
Ergenekon Davası nedeniyle Silivri Cezaevi’nde bulunan tutukluların yaşamlarından kesitlerin de anlatıldığı oyunda, Kırca, güldürürken düşündürdü. Tutuklulara uygulanan psikolojik şiddetin boyutlarını da gözler önüne serdi. (s)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here