Kiraz ve ekibi 51. Genel Kurul ile güven tazeledi “Ömrümü burada geçirdim”

19
Kırklareli Esnaf Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi Başkanı Hasan
Kiraz ve Yönetim Kurulu Üyeleri bir önceki yıl içerisinde
gerçekleştirdikleri hizmetleri 51. Olağan Genel Kurul Toplantı’sında
ortakları ile paylaşarak güven tazeledi. Hasan Kiraz “48 yılımı yani
ömrümü burada geçirdim” dedi.

HABER MERKEZİ
Kırklareli Esnaf Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi 51. Olağan Genel Kurul Toplantısı 3 Nisan 2011 Pazar günü saat 12.00’da Paşa Kafe’de yapıldı.
Genel Kurula Malkara Esnaf Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi Başkanı Haşim Dönmez, Çerkezköy Esnaf Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi Başkanı Muzaffer Yaztepe, Kırklareli Halk Bankası Müdürü Erkan Özkeskin, AK Parti Kırklareli İl Başkanı Emin Tunç ve il yönetiminin bazı üyeleri, AK Parti Kırklareli Milletvekili Aday Adayı Turhan Altıntel, bazı oda başkanları ile kooperatife üye esnaf ve sanatkarlar katıldı.  
Genel kurulda ilk olarak Başkanlık Divanı seçimi yapıldı. Verilen önergeye göre Divan Başkanlığına Malkara Kooperatif Başkanı Haşim Dönmez, 1. Başkan Vekilliğine Çerkezköy Koopertaif Başkanı Muzaffer Yaztepe, katipliğe Fatih Kiraz, Muzaffer Sulak’ın seçilmesi teklif edildi. Öneri teklifi oy birliği ile kabul edildi ve başkanlık divanı oluşturuldu.
Saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayan genel kurulda Kırklareli Esnaf Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi Başkanı Hasan Kiraz bir açılış konuşması yaparak kooperatifin faaliyet raporunu okudu.
Başkan Hasan Kiraz okuduğu faaliyet raporunda şunları kaydetti;
“Ben Başkanınız olarak bu kooperatifin Kurucu üyesiyim. 10 Yıl Yönetim ve Denetim kurullarında görev yaptıktan sonra 1973 Yılında Başkanlığa Aday oldum 38 yıldır Başkan olarak, 10 Yılda Kurumlarda çalıştım. 48 Yılımı yani Bir ömür burada geçirdim. Başkan olduğum zaman Kooperatifin her şeyi hacizliydi, Memurlarımıza aylarca maaş verememiştik. En kısa zamanda bunları düzelttiğim gibi binamızın üstüne 4 Daire yapmayı gerçekleştirdim. Birçok arkadaş Binanın bize ait olduğunu bilmiyor, Bina Kooperatifimizin malıdır ve bunun yanında bugün itibari ile Yaklaşık 3 Bin TL nakit mevcudumuz bulunaktadır.
Değerli Ortaklarımız şimdi sizlere 2010 yılında yapmış olduğumuz hizmeti özet olarak sunmaya ve hesap vermeye çalışacağım. Yönetim Kurulumuz 2010 yılı içersinde 51 Toplantı yapmıştır. 2010 Yılı içinde 42 yeni ortak aramıza katılmıştır. 6 ortağımız ölüm nedeni ile 51 ortağımız kendi isteği ile ayrılmışlardır. Bu güne göre Hazirun cetvelinde üye sayımız 954 kişidir, yeni ortaklar almaya devam ediyoruz.
2010 Yılı içersinde verilen krediler 31.12.2010 yılında 2 Milyon 824 Bin TL olarak gerçekleşti. Ayrıca bu kredinin haricinde kendi bünyemizden masraf karşılığı alarak 6 ay kısa vadeli 1 Milyon 307 Bin 405 TL kredi verdik.
Krediler halen hazırda en üst limit 75 Bin TL’ dır bu krediler 6’şar ay taksitler halinde 2 yıl, 3 yıl veya 4 yıl olarak verilmektedir. Kendi bünyemizden de 6 Ay a kadar destekleme kredisi vermeye devam ediyoruz.
Kooperatifimizin bu günkü durumu: Binamız ve Demirbaşlarımız haricinde size kendi bünyemizden Kredi olarak dağıttığımız 1 Milyon 307 Bin 405 TL, Risk Fonumuzda 577 Bin 650 TL, Güçlendirme fonumuzda 237 Bin 797 TL, Bloke Sermayemiz 308 Bin 770 TL’sı, Vadeli mevduatımızda 97 Bin 145 TL, Takip Faiz hesabımızda 456 Bin 468 TL’sı olmak üzere Yekün para varlığımız 2 Milyon 985 Bin 235 TL’dır. Takipte alacağımız ana para 39 Bin 850 TL, Faiz 456 Bin 468 TL.olmak üzere Toplam 496 Bin 318 TL’dır, ancak çok mecbur kalır isek ,o zamanda takipteki alacaklarımızı Hukuk Müşavirimizle takip ediyoruz.
Değerli Ortaklarımız aldığınız bu kredileri günü gününe ödemeniz gerekmektedir, geciken ödemelere %24 Temerrüt Faizi işlemektedir. Ayrıca Kooperatifinde Takibi belli bir duruma yükselir ise Kredi veremez duruma geliriz. Bu ekonomik kriz herkesi sıkıntıya soktu, o bakımdan kredi alır iken ödeyebileceğiniz kadar alın ve hesabınızı iyi yapın.
Sosyal Yardım Fonumuz: 2010 Yılı içersinde mağdur durumda olan ortaklarımızın ilköğretimde okuyan çocuklarına( 36 çocuğa) her birine 100 TL ile 150 TL arasında nakit olarak giyim yardımı yaptık. Üniversitede okuyan 55 talebeye her ay karşılıksız 75 TL’sı burs veriyoruz. Ölmüş olan iki Kurucu üyelerimizin dul eşlerine her ay 100 TL.aylık veriyoruz. Ortaklar Yardım Fonu hesabından 72 Bin 232 TL yardım yaptık. Ayrıca Bütçemizin Sosyal Yardım fonundan da 9 Bin 259 TL yardım yaptık. Bu yapılan yardımların yekün tutarı 81 Bin 491 TL’dır.
Bankamızla olan durumumuz, Banka Müdürümüz ve Personeli işlemlerimizi hiç aksatmadan seve seve yapmaktadırlar. Müdürümüz Erkan Özkeskin Bey’ e ve Personeline sizler adına Teşekkür Ederim
Muhterem Ortaklar; 2010 yılı Yönetim Kurulu Faaliyet Raporunu huzurlarınızda arz etmiş bulunmaktayız. 2011 Yılının öncelikle Ülkemize, Esnaf ve Sanatkarlarımıza bereketli bir yıl olmasını, bugün buraya teşrif eden siz kardeşlerimin de hanelerinize Cenab-ı Allah’tan huzur ve mutluluklar diler saygı ve sevgilerimi sunarım.”
Başkan Hasan Kiraz’ın konuşması sonrasında Muhasebe Müdürü Halil Kahraman Bilanço, Gelir ve Gider ile Ortaklar Yardım Fonu raporlarını okudu, ardından Denetleme Kurulu Başkanı Ergun Selçuk Denetim Kurulu raporunu okudu. Okunan raporlar oylamaya sunularak oy birliği ile aklandı. Daha sonra yönetim ve denetim kurulu oy birliği ile ibra edildi.
2011 yılı tahmini bütçesi Muhasebe Müdürü Halil Kahraman tarafından okundu. Daha sonra müzakere edilen bütçe oylanarak bütçenin masraf fasılları arasında münakale yapılabilmesi için yönetime oy birliği ile yetki verildi.
Vadesinde ödenmeyen ve kooperatif takibine intikal etmiş bulunan kredi borçları hakkında Başkan Hasan Kiraz açıklama yaptı. Yeni getirilen yapılandırma ile Kooperatife borcu olanların temerrüt faizlerinin tümünü sileceklerini belirten Başkan Kiraz anaparalarını taksitlendireceklerini kaydetti. Bu konuda yapılacak olan yardımların 15 Nisan 2011 tarihinde sone ereceğini hatırlatan Başkan Kiraz; “Mutlaka gelin size bu konuda yardımcı olalım, bu fırsatı kaçırmadan en iyi şekilde değerlendirelim.” şeklinde konuştu. Başkan Kiraz’ın konuşması sonrasında konu ile ilgili yönetime oy birliği ile yetki verildi.
Kooperatif’in merkez birliğince ve Sanayi ve Ticaret Bakanlığınca ön izni alınarak hazırlanan kooperatif ana sözleşmesinin tamamının tesciline ilişkin karar alınması ile ilgili konuşan Başkan Hasan Kiraz, bakanlık ve merkez birliğince yeni bir ana sözleşme imzalandığını, bu sözleşme ile yönetim ve denetim kurulu asil ve yedeklerde en az 3 kişinin üyelik yapabileceğini kaydetti. Üyelik seçimleri içinde farklı bir uygulamanın hayata geçirildiğini belirten Başkan Kiraz üyeliğe seçilmek isteyenlerin borçsuz olmaları gerektiğini vurguladı. Başkan Kiraz’ın konuşması sonrasında ana sözleşmenin tümü oylamaya sunularak oy birliği ile kabul edildi.
Daha sonra yeni ana sözleşmeye göre yönetim ve denetim kuruluna 3 asil 3 yedek üye seçimi yapıldı. Başkanlık Divanı’na verilen tek listeye göre Yönetim Kurulu Asil Üyeliğe Hasan Kiraz, Rahmi Sağlık, Ahmet Şazi Çaloğlu, Yedek Üyeliğe Fatih Kiraz, Hakan Elmas, Savaş Çetin seçilmesi istendi. Liste oy birliği ile kabul edildi. Denetim Kurulu Asil Üyeliğe Ergun Selçuk, Resul Yıldırım, İsmail Mutafoğlu, Yedek Üyeliğe Mustafa Yanaş, Muhammer Besler, Muzaffer Sulak seçilmesi istemi ile oylamaya sunularak oy birliği ile kabul edildi.
Daha sonra dilek ve temenniler bölümüne geçildi. Söz isteyen Başkan Hasan Kiraz; “Tekrar bizi göreve getirdiğiniz için sizlere teşekkür ederiz. Sizlere layık olmak için hizmetlerime devam edeceğim.” dedi. Gerçekleşen genel kurul sonunda salonda bulunana misafirlere etli pilav, ayran ve helva ikram edildi. (cs)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.