Kiraz; “Türkiye’deki 1030 kooperatif arasında 1. sıradayız”

19
Sınırlı Sorumlu Kırklareli Esnaf Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi’nin 54. Olağan Genel Kurulu 06 Nisan 2014 Pazar günü saat 12.00’de Paşa Cafe’de yapıldı. İlhan Dalkıran, Başkan Vekili Mustafa Yaztepe, Katip Üyeler Fatih Kiraz ve Hikmet Şimşek’ten Divan Kurulu’nun oluşturulmasının ardından Saygı Duruşu’nda bulunularak, İstiklal Marşı’nın okunması ile Genel Kurul Toplantısı başladı.
HABER MERKEZİ
Sınırlı Sorumlu Kırklareli Esnaf Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi’nin 54. Olağan Genel Kurulu 06 Nisan 2014 Pazar günü saat 12.00’de Paşa Cafe’de yapıldı. İlhan Dalkıran, Başkan Vekili Mustafa Yaztepe, Katip Üyeler Fatih Kiraz ve Hikmet Şimşek’ten Divan Kurulu’nun oluşturulmasının ardından Saygı Duruşu’nda bulunularak, İstiklal Marşı’nın okunması ile Genel Kurul Toplantısı başladı.
S.S Kırklareli Esnaf Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi Başkanı Hasan Kiraz yaptığı konuşmasında şunları kaydetti:
“Kooperatifimiz 1163 Sayılı Kanun gereği her yıl Şirketler Gibi Mali Hesap Kongresini yapmak mecburiyetindedir. En çok 4 yılda bir seçim yapıyoruz. Bu yıl yalnız Mali hesap kongremizi yapacağız. Yönetim Kurulumuz her Pazartesi günü ortaklarımızın isteklerini görüşmek üzere Toplantı yapıyor. 2013 yılında 51 toplantı yaptık ve siz ortaklarımızın isteklerinizi değerlendirdik. Türkiye genelinde, 1030 Kooperatif arasında, dağıtılan para ve geri alım konusunda 1. sıradayız. Şimdiye kadar verilen Krediler için l. sıradaki Kooperatifler 125.000 TL Kredi veriyordu. 21 Mart 2014 tarihinde Merkez Birliğimizin isteği üzerine bütün Kooperatifler Yönetim Kurulları ile beraber Ankara da toplandı. Ankara Ticaret odası Salonu’nda yapılan toplantıya gece Saat 9 civarı yanında Bankamız genel müdürü ve İlgili Bakanlar ile beraber Başbakanımız Toplantıya geldi büyük bir tezahürat içerisin de karşılandı. Gerekli konuşmaların sonun da bizlere, bu sıkıntılara rağmen Esnafın Kredi faizlerini artırmayacaklarını ve Kesintilerin de 1 puan aşağı çekileceğini, 1. Sınıf olan Kooperatif Kredilerinin de 150.000 TL’ye çıkarılacağının müjdesini verdi. Bu gün 6 Nisan 2014 tarihine göre Halk Bankası’ndan kullandırdığımız kredi 18.500.000 TL’dir. Kendi paramız fondan alacağımız 1.685.912 TL’dir. Bütçemizden ve Sosyal Yardım Fonumuzdan 49.540 TL yardım yaptık. Öğrencilerimize her ay 75 TL katkı sağladık. Çok mağdur Ortaklarımızın üniversitede okuyan çocuklarına karşılıksız her ay 75 TL burs veriyoruz. Okullar açılır iken yine mağdur ortaklarımızın ilköğretimde okuyan çocuklarına Nakit olarak giyim yardımı yapıyoruz. Bir kısmına da kitap alma yardımı yapıyoruz. Ölen kurucu üyelerimizden Kimsesiz yaşlı hanımına az da olsa her ay maaş veriyoruz. Bu yıl Bütçemizden ve Sosyal Yardım Fonumuzdan 49.540 TL yardım yaptık. Binamızın kendi binamız olduğunu eski ortaklarımız biliyor. Binamızın alt kısmında kiracımız fırın olarak çalıştırıyor. 2. Katta kooperatifimizin işyeri 3. katta dairlerin birisi güvenlik görevlisi yetiştiriyor, diğer dairedeki kiracımız da Emlak işi ve Müteahhitlik yapıyor. Müdürümüz Zühal Hanım ve Personeli İşlemlerimiz hiç aksatmadan seve seve yapıyorlar. Kendilerine hepiniz adına Teşekkür ederim. Başta müdürümüz Halil Kahraman ve yardımcıları her zaman olduğu gibi siz ortaklarımıza en iyi bir şekilde hizmet etmektedirler. Sizin adınca onlara da Teşekkür Ederim”
2013 Yılı Raporları’nın (Bilanço, Gelir-Gider, Ortaklar Yardım Fonu. Denetim Kurulu raporları) okunarak müzakeresi İle oylanmasının ardından, Yönetim ve Denetim Kurulları ayrı ayrı ibra edildi. 2014 yılı için tahmini bütçenin okunması. Müzakere edilip oylanması ve bütçenin masraf fasılları arasında münakale yapılabilmesi için yetki verilmesinin ardından; Yönetim Kurulu Üyeleri ile Denetim Kurulu üyelerinin aylık ücret veya huzur hakları ile yolluklarının belirlenmesi maddesine geçildi.
İpsala Esnaf Sanatkarları Kredi ve Kefalet Kooperatifi Başkanı İlhan Dalkıran, Tekirdağ Esnaf Sanatkarlan Kredi ve Kefalet Kooperatifi Başkanı Alı Rıza Eti, Çorlu Esnaf Sanatkarları Kredi ve Kefalet Kooperatifi Başkanı Osman Tunca, Çerkezköy Esnaf Sanatkarlan Kredi ve Kefalet Kooperatifi Başkanı Mustafa Tostepe,
Havsa Esnaf Sanatkarları Kredi ve Kefalet Kooperatifi Başkanı Refik Ölmez, Kırklareli Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Ali Fuat Şeker, Kırklareli Ziraat Odası Başkanı Ekrem Şayian, Halk Bankası Şube Müdürü ve personeli de yer aldı.
Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifleri Birlikleri Merkez Birliği TESKOMB Başkanı Abdülkadir, Akgül’ün; “Hasan Kiraz ve ekibine başarılar diliyorum" sözleri ile başlayan mesajının okunduğu Olağan Genel kurulda, gelenekselleşen etli-pilav, tahin ve ayran ikramı edildi. (Savaş Eskici)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here