“Kimsenin insan sağlı ile oynamaya hakkı yok”

18
Muhtar Dengiz’in OSB’den çıktığı iddia edilen zehirli suya isyanı
HABER MERKEZİ
Kırklareli’ne merkez ilçeye bağlı Kavakdere Köyü Muhtarı Vedat Dengiz, Kırklareli Organize Sanayi Bölgesi’nden (OSB) çıkan atık suların arıtılmadan salındığını iddia etti.
Köyde kokudan durulamaz hale geldiğini ifade eden Muhtar Dengiz, 11 Nisan 2012 Çarşamba günü Kırklareli Muhtarlar Derneği’nde gazeteciler ile bir araya geldi. Toplantıda; Kırklareli Muhtarlar Derneği Başkanı Cemal Çetin ile Değirmencik Köy Muhtarı Vahit Kocaman’da hazır bulundu. 
Gazetecilere, Kavakdere Köyü halkının isyanını anlatan Dengiz, Kırklareli OSB’nin atık sularının arıtılmadan salındığını bu sayede Kavakdere Köyü’nün yaklaşık 1 aydır temiz hava soluyamadığını söyledi.
Çiftçilerin arazilerinin büyük zararlar gördüğünü anlatan Dengiz, yetkililerin biran önce bu soruna çözüm bulunmasını istedi.
Dengiz, Kırklareli Muhtarlar Derneği’nde yaptığı konuşmasında şunları söyledi;
“Kırklareli Organize Sanayi’deki fabrikaların atık suları köyümüzün de adının verildiği Kavakdere Deresi’ne salınıyor. Yaklaşık 1 aydır köyümüz halkı temiz hava soluyamıyor, tarlalarını temiz suyla sulayamıyor. Biz daha fazla zehirlenmek istemiyoruz. Ben bir Muhtar olarak köyde rahat oturamıyorum. Köy halkım bana “Bu sorun ne olacak?” dediğinde cevap verecek yüzüm kalmadı. Birileri para kazanacak diye, başkalarının sağlığıyla oynamaya kimsenin hakkı yok. Yetkililer ile görüşmelerimde OSB’ye Arıtma Tesisi kurulduğunu yaklaşık 1 hafta içerisinde faaliyete geçeceğini ancak oradaki fabrikaların kendi Arıtma Tesisleri’nin olduğunu söylediler. Ancak bu arıtmalar gündüz çalıştırılıyor, gece kapatılarak pis su olduğu gibi salınıyor. Öncelikli olarak Kızılcıkdere Köyü’nün yakınlarından, daha sonrasında bizim köyümüzün içinden geçerek, Erikleryurdu, Kumrular ve Müsellim Köyleri’nden geçerek Ergene Nehri’ne akıyor. Biz bugün Ergene Nehri’ni temizlemek isterken, tekrardan batırıyoruz.”
Ayrıca Muhtar Dengiz, Kavakdere Köy Muhtarlığı ve Kırklareli Muhtarlar Derneği olarak savcılığa suç duyurusunda bulunacaklarını ifade etti.
Kırklareli Muhtarlar Derneği Başkanı ve Cumhuriyet Mahallesi Muhtarı Cemal Çetin’de Kırklareli Muhtarlar Derneği olarak Kavakdere ve diğer köylerde yaşanan sorunlara çözüm bulunması için sonuna kadar destek vereceklerini belirtti. (ue)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here