“Kimlik bilgilerinizi ve özel fotoğraflarınızı yayınlamayın”

8
Kırklareli İl Emniyet Müdürlüğü Bilişim Suçlarla Mücadele Şubesi vatandaşları uyardı.
HABER MERKEZİ
Kırklareli İl Emniyet Müdürlüğü Bilişim Suçlarla Mücadele Şubesi vatandaşları uyardı.
Kimsenin internet ortamında kişisel ve kimlik bilgilerini, özel fotoğraflarını yayınlamaması, paylaşmaması gerektiği belirten yazılı açıklamada şu ifadeler kullanıldı;
“İnternette paylaşılan bilgilerin güvenirliği ve inanılırlığı ne kadardır. İnternette her bilgiye güvenmemek gerekir. Bilgi hemen doğru kabul edilmemeli, şüpheci davranmalıdır. Bilgi en az 3 kaynak ile karşılaştırılmalı, bilginin doğruluğu için kaynağına bakılmalıdır.
İnternette paylaştığınız her türlü bilgi silinmeden kalabilir, kolaylıkla gönderebilirsiniz ancak, geri alamazsınız. Gönderileriniz masum görünse de, sonradan hayatınızı etkileyebilir, günlük hayatınızı, arkadaşlarınızla olan ilişkilerinizi etkileyebilir. Sosyal paylaşım sitelerinde, arkadaşlarınıza göstermek için yüklediğiniz çok özel fotoğrafları birileri kullanarak başka insanları kandırabilirler. Sizin fotoğraflarınızı yetişkin sitelerde paylaşarak sizi kötüleyebilirler. T.C. Kimlik Numarası, Doğum Tarihi, Yeri gibi kimlik bilgileri, açık adres bilgileri, banka ve kredi kartı bilgileri, özel fotoğraflar yada videolar, telefon numarası, okuduğunuz okul ile ilgili bilgiler asla paylaşılmamalıdır.
Bilgisayarınızda mutlaka güncel bir antivirüs programı kurulu olsun. Web Kamerası kullanıyorsanız kesinlikle sürekli açık bırakmayın, kullanılmadığı takdirde bilgisayara bağlantısı olmasın, kullanılması esnasında mahrem alanınızı görüntüleyecek şekilde kullanmayın, internet cafe gibi çok kişinin kullandığı bilgisayarlarda, tarayıcının şifrenizi kaydetmesine izin vermeyin. Şifreler sakız gibidir. Taze olduklarında işe yararlar. Grup tarafından değil de, bireysel olarak kullanılmalıdırlar. Şifreniz, doğum tarihiniz, telefon numaranız, tuttuğunuz takımın kuruluş tarihi, okul mezuniyet yılınız olmamalı, şifreleriniz rakam, harf ve özel karakterden oluşmalıdır. Unutmayın ortam sanal olsa da işlenen suç gerçektir.” (Savaş Eskici)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here