KIMDER’den “Mutluluğa Doğru” Konferansı

46
KIMDER’den “Mutluluğa Doğru” Konferansı

Kırklareli Imam Hatip Lisesi Mezunları ve Mensupları Derneği(KIMDER) 25.12.2009(dün) 19: 30’da "Mutluluğa Doğru" isimli bir konferans düzenledi. Serhat Çolak’ın sunumu ile gerçekleşen konferansa konuşmacı olarak araştırmacı yazar Abdullah Sevinç katıldı. Programa Katılan Isa Saimoğlu (Il Müftüsü), Aleattin KOÇ (Kara Yolları Müdürü), Necmi Şimşek (Imam Hatip lisesi Müdürü), Hilmi Altan (Dernek Başkanı) katılım gösterdiler. Milletvekili Ahmet Gökhan Sarıçam, Milli Eğitim Müdürü Ziya Eser, KIMDER Kurulu Başkanı Hilmi Altun programa eşlik edemedikleri için telgrafları ile özürlerini ve programın hayırlara vesile olması temennilerini ilettiler.

Ilk olarak sunucu Serhat Çolak’ın daveti üzerine konferansa katılan KIMDER Derneği üyeleri ulu önder Atatürk ve aziz şehitlerimiz adına saygı duruşunda bulunup Istiklal Marşını okudular. Ardından Imam Hatip Lisesi öğrencilerinden Şendoğan Kısa tarafından Kur’an-ı Kerim okundu. Daha sonra ise Imam Hatip Lisesi Müdürü Necmi Şimşek konuşmaya davet edildi.

Konuşmasına Dernek üyelerini selamlayarak başlayan Necmi Şimşek derneğin amacını "Zaman zaman eskileri hatırlamak, geçmişi pekiştirmek, geçmişle gelecek arasında köprüleri atmak amacıyla böyle kültürel faaliyetler sayesinde içimizden çıkan veya bize hizmet eden kişilerle buluşmak" diyerek nitelendirdi. Daha sonra araştırmacı yazar Abdullah Sevinç kürsüye davet edildi. Araştırmacı Yazar Abdullah Sevinç, konuşmasını Hz. Davut, Mevlana, Socrates, Napolyon ve Hadis-i Şerif’ten örneklerle süsledi. Zaman zaman dernek üyelerini esprili hikâyelerinle güldürmeyi başaran yazar Sevinç, toplumla ilgili sorunlardan da bahsetti. Intiharın Allah’a karşı yapılan kötü bir davranış olduğunu vurgulayan Araştırmacı yazar bu davranışın hayattan umudunu kesmiş kimseler tarafından gerçekleştirildiğini, Allah’tan ümidimizi hiçbir zaman kesmememiz gerektiğini dile getirdi. Daha sonrada dini konularda açıklamalarda bulunan Sevinç, varlık ve yokluk hakkındaki görüşlerini bildirirken yokluk çekmememiz için tüm Türk halkının çok çalışması gerektiğini vurgulayarak; "Zengin olmak zorundayız" dedi. Konuşmasında şeytan hakkında bilgilere yer vererek devam eden yazar Sevinç, dernek üyelerine düzenlenen konferansa katıldıkları için teşekkür ederek kürsüden ayrıldı.

Araştırmacı Yazar Abdullah Sevinç, 1945 yılında Sivas Şarkışla Gümüştepe’de doğdu. Kayseri Imam Hatip Okulundan 1964 Konya Ilahiyat Fakültesi’nden 1968 yılında mezun oldu. Kırklareli Imam Hatip Lisesinde 1971- 1976 yılları arasında müdürlük vazifesinde bulundu. MEB Din Eğitimi Genel Müdürlüğünde personel şube müdürlüğü yaptı. Belçika, Hollanda ve Isveç’te çeşitli görevlerde bulundu. Yurtdışı görevlerinden sonra Dini Yayınlar Dairesi Başkanlığı; daha sonra da Din Işleri Yüksek Kurulu Uzmanlığı yaptı. Piyes, şiir, resimli çocuk kitapları da dahil, irili ufaklı yetmişe yakın basılı eseri bulunuyor.

Ilimizde "Huzura Doğru" Konferansına katılan Abdullah Şahin’in sunumunun ardından, program tasavvuf müziği dinletisiyle sona erdi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here