KESK Kırklareli Şubeler Platformu gündemi değerlendirdi

32
KESK Kırklareli Şubeler Platformu, son zamanlarda ülke gündemini meşgul eden konular hakkında ortak basın açıklaması yaptılar.


HABER MERKEZİ
KESK Kırklareli Şubeler Platformu, son zamanlarda ülke gündemini meşgul eden konular hakkında ortak basın açıklaması yaptılar.
15 Mart 2014 Cumartesi günü saat 13.00’da Kırklareli Cumhuriyet Caddesi üzerinde bulanan Dingiloğlu Parkı önünde toplanarak buradan Karaumur Caddesi üzerinden Öğretme Evi’nin yanında bulunan Anıt Park’a kadar slogan atarak yürüyerek burada bir basın açıklaması yaptılar.
TMMOB Kırklareli Şube Başkanı, TTB Kırklareli Şube Başkanı, SES Kırklareli Şube Başkanı Bahadır Tunçel, Emekli-Sen Kırklareli Şube Başkanı Hüseyin Budak, Eğitim-Sen Kırklareli Şube Başkanı Ramazan Güvenç burada şubeleri adına birer konuşma yaptılar. Şube Başkanlarını konuşmasını ardından KESK Kırklareli Şubeler Platformu’nun ortak basın açıklamasını Eğitim-Sen Kırklareli Hukuk Sekreteri Kadir Uygun yaptı.
Yapılan basın açıklaması şu şekilde;
“Türkiye bizzat yangın yerine çevrilmiş durumda. AKP uzunca bir süredir yaşadığı toplumsal meşruiyet sorununu toplumu sürekli gererek, halkın arasına düşmanlık tohumlan ekerek aşmaya çalışmak gibi büyük bir yanılgıya düşmüş durumdadır. Sokaklar demokrasi isteyenlere yönelik gaz, tazyikli su ve plastik mermi kullanılarak her türlü şiddetin uygulandığı yerlere çevrilmektedir. Kürsüler halkın arasına düşmanlık tohumları ekilmesi ve halka yönelik saldırganlık talimatlarının verilmesi için kullanılırken muhalif partilerin binalarına, seçim bürolarına yönelik saldırılar ve linç girişimleri tetiklenmektedir. Gezi direniş sürecinde eşitlik, özgürlük, barış ve adalet taleplerini hep birlikte sahiplenen halkın mücadelesinden rahatsız olan AKP’nin uyguladığı faşizan politikalar sonucunda kaybettiğimiz canları Berkin’in şahsında bir kez daha anıyoruz. Siyasal iktidarın ayrıştırıcı, kutuplaştırıcı söylem ve pratiği ile bizzat yarattığı provokatif ortamda hayatını kaybeden Burak Can Karamanoğlu’nun başta ailesi olmak üzere tüm yakınlarına bir kez daha başsağlığı diliyoruz. AKP’nin bizzat Başbakan tarafından yapılan tüm provokasyonlarına rağmen halkın bir arada kardeşçe yaşamasına yönelik yıllardır sürdürdüğümüz yaklaşımımızı devam ettireceğimizin bilinmesini, yüreği eşitlikten-özgürlükten ve adaletten yana atan herkesin bu yaklaşımla hareket etmesinin gerekliğini bir kez daha ifade etmek istiyoruz.
17 Aralık yolsuzluk ve rüşvet operasyonu ile ayakkabı kutularından saçılan milyon dolarlar, tarafların internete karşılıklı servis ettikleri rüşvet pazarlıkları, yolsuzluk ve rüşvet çarkının tam ortasında yer alanların tahliye edilmesi gibi gelişmeler sadece birikimlerimizi çalanları değil, geleceğimize ipotek koymak isteyenleri de gözler önüne sermiştir. İşçiye, asgari ücretliye, kamu emekçisine gelince "ekonomik dengeleri, istikrarı bozamayız" diyerek maaşlarına-ücretlerine yıllık %3-%4 sefalet zammı dayatanların vergilerimizi, birikimlerimizi kimlere peşkeş çektiği bu süreçte yaşanan gelişmelerle bir kez daha ifşa olmuştur. Halkın Böylesi bir ortamda yasmaya, yürütmeye, adalete, milli eğitime, sağlığa güveni sıfırlanmıştır. Özellikle son 12 yıldır "reform, dönüşüm" cilası ile süslenen yasalarla, Kanun Hükmünde Kararnamelerle güvencesizliği, taşeronlaşmayı, esnek çalışmayı temel alan bir istihdam özel ve kamu sektöründe alabildiğine yaygınlaştırılmıştır. Dünyanın hiçbir yerinde örneği olmayan  "Grevsiz Toplu Sözleşme" ile 2,5 milyon kamu emekçisinin, 1,9 milyon emeklinin iradesi yandaş konfederasyon yönetimine altın tepsiyle sunulmuştur. AKP iktidarı emekçileri içine sürüklendiği mevcut kara tablo emekçilerin nasıl kandırıldığını açık bir şekilde ortaya koymaktadır. Yıllık resmi enflasyon Şubat ayı itibariyle %7.89"u gösterirken, halkın gerçek enflasyonu yüzde 20’yi aşmış durumdadır. 2014 yılında enflasyonun çift haneli rakamlara ulaşmasına kesin gözü ile bakılırken, kamu emekçileri ve emeklilerin ücretlerinde ortalama yüzde 6 artışa denk gelen 123 TL’si daha cebine girmeden buharlaşmıştır. Bugüne kadar emeği ve alın teri ile geçinmeye çalışan milyonlarca emekçinin sorunlarına kulaklarını tıkayanlar, patronların her başı sıkıştığında onları teşvik paketleri ile beslemiş, yandaş holdinglerin vergi borçlarını silmiş, bir taraftan çocukları üzerinden servetlerine servet katarken, halkın büyük bölümünü sefalete itmekten çekinmemiştir.” (Kadir Sinici)

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.