Kesimoğlu’dan Yayla Mahallesi’ne “Tarihi” Dokunuş

1
Kırklareli Belediyesi ve Trakya Kalkınma Ajansının desteği ile yürütülen “Tarih Tarih Olmasın-Yayla Mahallesi Sokak Sağlıklaştırma ve Kentsel Tasarım Hamlesi’’ Projesi’nin tanıtımı için sunum gerçekleştirildi…
HABER MERKEZİ
Kırklareli Belediyesi ve Trakya Kalkınma Ajansının desteği ile yürütülen “Tarih Tarih Olmasın-Yayla Mahallesi Sokak Sağlıklaştırma ve Kentsel Tasarım Hamlesi’’ Projesi’nin tanıtımı için sunum gerçekleştirildi.
20 Haziran 2014 Cuma günü saat 14.00’da Yayla Mahallesi’nde bulanan Papazınevi’nde gerçekleştirilen sunuma; Kırklareli Vali Yardımcısı İsmail Gültekin, Kırklareli Belediye Başkanı Mehmet Siyam Kesimoğlu, Belediye Başkan Yardımcısı Tahsin Gençay, Belediye Meclis Üyeleri, Kırklareli İl Genel Meclisi Başkanı Av. Cavit Çağlayan ve davetliler katıldı.
Yayla Mahallesi’nin turizm merkezi olmasına büyük katkı sağlaması beklenen projenin sunumunu Funda Ganim yaptı.
* Tarihi Dokuya Uygun Yapılacak
2013 yılında başlayan ve 1 milyon 112 bin 53,10 TL bütçesi olan projenin %52,29’u TKA’dan hibe, %47,71’i ise Kırklareli Belediye tarafından karşılanacak. Proje kapsamında tarihi dokunun korunması ön planda tutulurken, proje tamamlandığında Yayla Mahallesi’nde, 3 sokak, 2 cadde ve Yayla Parkı’nın sağlıklaştırılması ve kentsel tasarımı yapılmış olacak. Ayrıca bölgeye toplam 200 adet kent mobilyası yerleştirecek. Öte yandan proje kapsamında Yayla Parkı düzenlemesi de yapılacak.
* Kesimoğlu; “Tarihimize sahip çıkmalıyız”
Sunumda bir konuşma yapan Kırklareli Belediye Başkanı Mehmet Siyam Kesimoğlu, Kentin Tarihi Dokusu’nun kentin kimliği olduğunu ifade ederek şunları kaydetti;
“Bu konuda devlet politikası da gözden geçirilmelidir diye düşünüyorum. Çünkü koruma kurulu kararı alıyoruz, o binalarımızı koruyamıyoruz. Tarihi yerlere sahip çıkmamız lazım. Bizim de görevimiz bu zenginliklerimize sahip çıkıp, restore edip geleceğe taşımaktır. Biz de projeyi bu yüzden önemsiyoruz. Bu önemsemenin yansıması olarak da Yayla Meydanımızda, Yayla Parkımızın iyileştirme, güzelleştirme ve yaşanılabilir bir hale getirme çalışmaları sevgili arkadaşımız Cavit Çağlayan döneminde başladı. Oradaki dokuyu, alanları ile kaldırımları ile aslına uygun bir biçimde geleceğe taşımaya çalışacağız” ifadelerini kullandı.
Kesimoğlu’nun konuşmasının ardından, program ikramlarla son buldu. (Kadir Sinici)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here