Kesimoğlu; “Verdiğimiz sözleri bir bir yerine getireceğiz”

34
* 2015-2019 Yılları’nı kapsayan Stratejik Plan’dan bahseden Başkan Kesimoğlu; “Bizim 5 yıl süre içerisinde yolumuzu belirleyen stratejik planımızı hazırladık. Söz verdiğimiz projelerimizi yol haritamızın içerisine koyduk. Verdiğimiz sözleri planlı ve programlı şekilde yerine getirmeye başlayacağız” dedi.
HABER MERKEZİ
Kırklareli Belediye Başkanı Mehmet S. Kesimoğlu 01 Aralık 2014 Pazartesi günü saat 10.00’da Paşa Kafe de Belediye Meclis üyeleri, Sivil toplum kuruluşları, Oda başkanları ve basının katıldığı kahvaltı düzenledi. Kesimoğlu, bugüne kadar yapılan ve bundan sonra yapacakları çalışmaları anlattı ve kahvaltıya katılanların fikirleri aldı.
* Polis Aracı Krizi akşam yemeğinde masaya yatırılacak
Başkan Kesimoğlu kahvaltıya gelenleri kapıda karşıladı. Herkes kahvaltısını bitirdikten sonrada konuşmasını yapmak üzere kürsüye çıktı. Konuşmasını yapan Kesimoğlu şunları kaydetti:
“İstasyon Caddesi’nde 7 kaide planladık. Bu stantların iki tarafında da Atatürk’ün fotoğrafları ve sözleri var. Eylül Ayı’nda caddeye 6 Kaide yaptık. 7. Kaide’yi yapacağımız esnada emniyet güçlerince çalışma durduruldu ve bölgeye polis aracı konuldu. Sayın Vali, yürütmenin durdurulması için mahkemeye başvurdu. Eski Kırklareli Valisi’nin, yürütmeyi durdurma talepli başvurusunu Edirne Bölge İdare Mahkemesi reddetti. Valilik ve Belediye’yi karşı karşıya getiren Atatürk Kaidesi Krizi Edirne Bölge İdari Mahkemesi’nin kararı ile çözüldü. Mahkeme Belediyeyi haklı buldu. Zannediyorum ki kaideyi yapacağımız alana konulan polis aracı en kısa zamanda oradan kaldırılacak. Kırklareli Belediyesi olarak biz haklıyız. Bu akşam Emniyet Müdürümüz Polisevi’nde beni misafir edecek. Bu konuyu çözüme kavuşturacağız.”
* “Proje sözü verdik ve gerekeni yapıyoruz”
Seçim sürecinde 5 yılda 5 büyük proje sözü verdiklerini belirten Kesimoğlu; “Yasa gereği ilk 6 ay içerisinde stratejik planımızı yapmamız gerekiyordu bizde yaptık. Hatırlayacaksınız seçim sürecinde 5 yılda 5 büyük projeden bahsetmiştik. Terminalimizi kent dışına taşıyacağız demiştik, otopark ihtiyacımızı gidereceğiz dedik, biz bu kenti sivil toplum örgütleri ve gençlerimiz ile yöneteceğimiz için bir Sivil Toplum ve Gençlik Merkezi yapacağımızı söyledik, yeni bir hizmet binası ihtiyacını vurguladık ve kentimizin sosyalleşeceği, kültürel imkanlar sağlanacağı, spor yapacağı bir kent parkı hayata geçireceğimizi ifade ettik. Biz bu konuda çalışmalarımızı yaptık. Bu projelerimizi 5 yıla yaydık. Biz bunu yaparken sadece kendi düşüncelerimiz ile yapmadık. Her zaman söylediğim bir laf vardır. “Akıllı adam kendi aklını, daha akıllı adam başkalarının da aklını kullanır” STK’lara bu taslak çalışmalarımızı gönderdik. Bu konu ile alakalı eleştirilerini yapabilecek, katkılarını sunabilecek bütün kurum, kuruluş ve kişilere danıştık.
* Kesimoğlu; “Ya Rektörlük binasını alacağız ya da 22 dönümlük o alanın değerini”
Belediye binamızı her ne kadar düzenlemeye çalışsak da güzel bir görüntü gözükmüyor. Bu yüzden de Kayalıya taşınması planlanan Rektörlük Binası’na talibiz. Eskiden orası Belediyemize aitti şuan Rektörlüğün biz devletten ya orasını alacağız ya da maliyetini alacağız. Rektörlük binasının olduğu yer 22 dönümdür. Biz sadece eskiden bize ait olan alanı almak istiyoruz. Bizim şuan ki binamızı da 2’ye bölerek sivil toplum kuruluşlarının toplanması için ve öğrencilerin toplanacakları kitap okuyacakları, toplantı yapacakları güzelce vakit geçirecekleri bir yer yapmak istiyoruz.”
Kesimoğlu, “Belediyenin kasasından 5 kuruş harcamadan geziyorum”
Kırklareli Belediye Başkanı Mehmet S. Kesimoğlu, kendisini “Çok geziyor” diye eleştirenlere cevap vererek; “Gezerim. Benim özel hayatım hiç kimseyi ilgilendirmez. Benim özel hayatım burada işte eşim birde oğlum. Biz bir çekirdek aileyiz. Ne paramın hesabını, nede gezdiğimin hesabını kimseye vermem. Çünkü o benim özel hayatım. Ama onun dışında ben bu kentin Belediye Başkanıyım, verilecek hesabım varsa halkıma hesap veririm. Seçildikten sonra Kanada’ya, Hollanda’ya, Avusturya’ya, Çin’e gittim. Zaman zamanda Bulgaristan’a gidiyorum. Kanada’ya gittim. Trakya Kalkınma Ajansı aracılığı ile 3 Belediye Başkanı, 3 İlin Valisi, Ticaret Odası Başkanları, Ticaret Borsası Başkanları olarak gittik. Cumhurbaşkanlığı Seçimleri öncesi gerçekleşen bir gezi olduğu için Valiler katılamadı. Biz gittik, bütün masraflarımız Trakya Kalkınma Ajansı tarafından karşılandı. Belediyemizden herhangi bir ödeme yapılmadı. Geçtiğimiz hafta Viyana’ya gittik. Oraya benzeri çalışmalar dolayısıyla gittik. O da Marmara Belediyeler Birliği’nin düzenlediği ve Denizbank’ın finanse ettiği bir geziydi. Belediyemizin kasasından herhangi bir ödeme gerçekleşmedi” dedi.
* “Su Sorunu’nu DSİ ile görüşüp kökünden çözeceğiz
Şehrin en önemli sorunlarından birinin içme suyu olduğunu ifade eden Kesimoğlu; “Kırklareli Barajı artık ömrünü tamamlamaya gelmiş bir baraj. Yılın belli aylarında Baraj Gölünde Mangan yoğunluğu artıyor. Bu tamamen doğa ile alakalı bir konu. Yapılan araştırmalar teknik olarak bunun önüne geçemeyeceğimizi gösterdi. Bunu çözebilmenin tek yolu da su kaynağını değiştirmek. Su kaynağını değiştirmek için Devlet Su İşleri yetkilileri ile görüştük. Önümüzdeki yıl yani 2015 yılında Armağan Barajı’ndan suyumuzu alacağız. Çeşitli rakamlar olsa dahi Armağan Barajı’nda su tutma kapasitesinin 50 milyon m3 olduğunu söyledi arkadaşlarımız. Bizim Kırklareli olarak yıllık su tüketimimiz 5 milyon m3. Dolayısı ile burası bizim ihtiyacımızı çok fazlası ile karşılayabilecek bir yer. Önümüzdeki yıl suyu Armağan Barajından getirerek bu sorunu da kökünden çözmeyi hedefliyoruz”
* “İnci Deresi’ne herkes hayran kalacak”
İnci Dere ile alakalı da bir açıklama yapan Kesimoğlu; “İnci Deresi hep konuşulur biliyorsunuz. Bunu da DSİ ile görüştük. Çünkü İnci Deresi DSİ’nin sorumluluğunda olan bir yer. Bu konu ile alakalı görüşmelerimiz de bize, önümüzdeki yıl ödenek geleceği DSİ tarafından iletildi. Onlar yatağını temizleyecekler, biz de 8 metre sağında 8 metre solunda yürüyüş yolları ve rekreasyon alanları yaparak orasını Cazibe Merkezi haline getireceğiz” dedi.
* “Yaşlı, engelli ve gazilerin ücretsiz olarak ulaşımını sağlayacağız”
Ulaşım konusunda ki sıkıntıları çok iyi bildiğini belirten Kesimoğlu, konu ile alakalı yaptıkları çalışmalarından bahsederek; “Sizde takdir edersiniz ki elimde sihirli bir değnek yok. 7 aydan bu yana tohumlarımızı ekiyoruz. Şimdi minibüs ile alakalı sıkıntımız şu. İlimizde 4 tane taşıma kooperatifi, 42 aracımız var. Fakat kendi aralarında sıkıntılar var. Bende bunu bildiğim için hepsini tek tek misafir ederek hepsini dinledim. Daha sonra 4 kooperatifimizi toplayarak bir görüşme gerçekleştirdim. Yapacağımız şu; 4 kooperatifimizi tek çatı altında toplamak. Çatı yönetimi, onların belirleyeceği periyotta değişecek. Güzergahlarımız yeniden belirlenecek. Özellikle yurtlardan vatandaşlarımızın çeşitli eleştirileri tarafıma ulaşıyor. Onun için güzergahları yeniden değerlendireceğiz. O güzergaha giden araçlarda onların uygun göreceği periyotta güzergahlarını değiştirecek. Yani bir güzergahta kazanç iyiyse bazı minibüsler oraya gitmeyecek, bütün minibüsler her güzergaha gidecekler. Onun dışında araçlarımız 2010 model olacak. Ayrıca, şoförler asla ve asla vatandaşımıza kötü muamele etmeyecek. Bunun yanı sıra araçlarda kamera sistemi olacak. 42 araç bize yetmiyor. 10-15 ilave araç alacağız. Bu sıkıntıyı gidermek adına 7 veya 8 araç geçici olarak bu sıkıntıyı gidermek adına görev yapıyor. Kısa bir zaman içerisinde bu konuyu ihtiyaca uygun bir biçimde çözüme kavuşturacağız” diyen Kesimoğlu, 65 yaş üstü vatandaşların, Gazilerin, Engellilerin kartları olacak ve ücretsiz olarak otobüslerden yararlanacaklar öğrenciler ise indirimli olarak yasaların kendilerine uygun görülen haklardan mutlaka faydalanacaklarını belirtti.
* “Kent Kültür Evi’mizin ilk bağışı Atatürk’ümüzün kullandığı demir tekerlekli traktörün bir benzeri oldu”
Yayla Mahallesi’ne Kent Kültür Evi yapacaklarını belirten Kesimoğlu; “Projemiz şuan ihale aşamasında. İhale aşamasının tamamlanması ile “Kent Kültür Evi” Projemizi hayata geçirmek için hızlı adımlar atacağız. Kent Kültür Evimiz için materyaller toplamaya başladık. Bu konuda ilk bağışı Emekli Tümgeneral Mustafa Köseoğlu’ndan aldık. Kendisi bize Atatürk Orman Çiftliğinde, Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ümüzün kullandığı demir tekerlekli traktörün bir benzerini bağışladı. Kendisine bu desteğinden dolayı teşekkür ediyorum. Ayrıca, halkımızdan da Kültür Evimizi zenginleştirmek adına destek bekliyoruz. Ellerinde, geçmiş dönemlere ait bilgi, belge ve resim var ise bizlerle paylaşmalarını rica ediyorum. Bizimle paylaştıkları bilgi, belge ve resimlere kendi adlarını altına yazarak Kültür Evimizde sergileyeceğiz” dedi. (Berkay Çamlı)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here