Kesimoğlu “İşkence bir insanlık suçudur”

19
Kırklareli Belediyesi’nin katkıları ile Devrimci 78’liler Federasyonunun 10 yıllık çalışmalarının ürünü olan “12 Eylül Utanç Müzesi” Kırklarelili vatandaşlar ile buluşturuldu.
Kırklareli Belediyesi’nin katkıları ile Devrimci 78’liler Federasyonunun 10 yıllık çalışmalarının ürünü olan “12 Eylül Utanç Müzesi” Kırklarelili vatandaşlar ile buluşturuldu.
HABER MERKEZİ
Kırklareli Belediye Başkanı M. Siyam Başkan Kesimoğlu dün saat 11:30’da Uçarlar İş Merkezi Bodrum Katında açılan Utanç Müzesi’ni gezerek, müze hakkında Devrimci 78’liler Federasyonu Genel Başkanı Nejat Kangal’dan bilgi aldı. Geçmişten günümüze işkence gören asılan kişilerin fotoğrafları, kıyafetleri veya kalan herhangi eşyaları sunulduğu müze Kırklareli vatandaşlara sergileniyor.   Müzede sergilenen eşyaların bir bölümü eskilerden bir bölümü güncel olan olaylardan dizayn edilmiştir. Sergilenen eserlerden bir bölümü şunlardır;  İdam edilen Erdal Eren’in duruşmalarda giydiği elbise, Deniz Gezmiş’in kazağı, İbrahim Kaypakkaya’nın baskı makinesi, Metin Göktepe’nin fotoğraf makinesi çantası ve gazeteci yeleği, Abdi İpekçi’nin kanlı gömleği, Mamak Cezaevi’ndeki kadınlar koğuşunda yazılan mektuplar, maketlerle gösterilen işkence yöntemleri, Soma madencileri anısına baret ve çizme, yasaklanmış kitap ve yayınlar, idam sehpası, gözaltında kaybolan, idam edilen ve işkence görenlerin fotoğrafları gibi çok sayıda parçanın bulunduğu müze, 19 Kasım’a kadar açık kalacak.   
*Başkan Kesimoğlu “İşkence bir insanlık suçudur” 
Ziyaret sonrasında, gazetecilere açıklama yapan Kesimoğlu şunları kaydetti; “Bütün Kırklarelilileri müzeye gezmeye davet ediyorum. İşkence bir insanlık suçudur. İnşallah umut gerçeğe dönüşür, bir daha işkenceler yaşanmaz. Türkiye’mizin de bir an önce demokrasi de hak ettiği yerlere gelmesini temenni ediyorum. Düşüncelerinden dolayı insanların işkenceye tabii tutulmamasını, öldürülmemelerini, hiçbir acı ile karşı karşıya bırakılmamalarını diliyorum. Bize böyle bir ufuk turu sağladıkları için 78’liler Federasyonuna teşekkür ediyorum.”dedi.
78’liler Federasyon Başkanı Nejat Kangal’lın müzeye ile ilgili şu açıklamalarda bulunarak; “Önce 70’li yılların sokak görüntülerinden oluşan Sokak Fotoğrafları sergisi açtık. Sonra öldürülen arkadaşlarımızın kara kalem resimlerini sergiledik. Sesimizi duyanlar aramaya başladı. Kimi ben de İbrahim Kaypakkaya’nın daktilosu var diyordu, kimi 12 Eylül dava tutanakları. Bu arşivin başlangıcı oldu. Şu anda siyasi partiler dahil herkes bizden belge ister hale geldi. Bir yandan 30 yıldır ortaya çıkmamış eşyaları toplarken, diğer yandan 2004’te suç duyurularımızı yapmaya başladık. Reddedilir nasılsa diye hiç düşünmedik, başvurumuzu yaptık, reddedildi ama kamuoyuna sesimizi duyurduk.”dedi.  (Berkay Çamlı)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here