Kesimoğlu İğneada’nın durumunu yeniden Meclis Gündemi’ne taşıdı

7
* Bu kez Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar’a soru önergesi yönelten CHP Kırklareli Milletvekili Mehmet Siyam Kesimoğlu, termik santralle ilgili farklı bakanların açıklamaları arasındaki çelişkileri sordu. Kesimoğlu: “Termik Santralle ilgili farklı Bakanların çelişkili açıklamaları nereden kaynaklanıyor?" dedi.
HABER MERKEZİ
Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Kırklareli Milletvekili ve İçişleri Komisyonu Üyesi Mehmet Siyam Kesimoğlu İğneada’da Termik Santralle ilgili gelişmelerin peşini bırakmıyor. Kesimoğlu İğneada’yı yeniden Meclis gündemine taşıdı. Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar’a yazılı bir soru önergesi yönelten Kesimoğlu, termik santralle ilgili farklı Bakanların yaptığı çelişkili açıklamaları sordu. 
Erdoğan Bayraktar’a, 7/11929 sayılı yazılı soru önergesine 29 Kasım 2012 tarihinde cevap verdiğini hatırlatan Kesimoğlu bu cevapta;, “Çevre ve Şehircilik Bakanı olarak Emba adlı şirket tarafından yapılacak olan “Trakya Entegre Termik Santrali”nin projesine “Ergene Havzası 1/100.000 Ölçekli Revizyon Çevre Düzeni Planına aykırı olması nedeniyle ÇED Raporu Özel Formatı verilmemiştir.” dediğini hatırlattı. 
Kesimoğlu; “Ancak, Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız’ın son açıklamasında "Trakya Emba Termik Santralı" için "Üretim Lisansı" başvurusunun inceleme-değerlendirme sürecinde olduğunu açıklamıştır” dedi.   
İğneada Beğendikte planlanan söz konusu termik santralle ilgili iki Bakanlıktan farklı açıklamalar gelmesinin nedenini öğrenmek isteyen Kesimoğlu Bakan Bayraktar’a şu soruları yöneltti: 
 “Termik santralle ilgili bir belirsizlik söz konusu mudur? Santral projesinin yenilenerek santral için sürecin yeniden başlaması söz konusu olabilir mi? Bu doğrultuda size yapılmış yeni bir başvuru bulunmakta mıdır?” (Savaş Eskici)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here