Kesimoğlu; “Bölgenin en ucuz suyu Kırklareli’de”

18
Kırklareli Belediyesi, 2014 yılı içerisinde Trakya Bölgesi’nde halkına en ucuz suyu sunan belediye oldu. Kırklareli Belediye Meclisi…
HABER MERKEZİ
Kırklareli Belediyesi, 2014 yılı içerisinde Trakya Bölgesi’nde halkına en ucuz suyu sunan belediye oldu. Kırklareli Belediye Meclisi, geçen yıl olduğu gibi bu yılda su fiyatlarında zam yapmazken suyun metreküpünü 2,5 TL’den halkına sundu. 2464 Sayılı Belediye Gelirleri Kanunu’nun 97. Maddesi’ne göre Belediye ürettiği mal ve ücret tarifesini, Belediye Meclisi’nin belirlediğini belirten Kesimoğlu, Trakya Bölgesi’nde en ucuz suyun Kırklareli’de kullanıldığını söyledi.
* “Kırklareli’de Su’da tek fiyat 2,5 TL.”
Maliye Bakanlığı’nın vergi, resmi harçlar ile ilgili belirlemeler yaptığını aktaran Kesimoğlu; “Kırklareli Belediyesi olarak su fiyatlarının belirlenmesi konusu tamamen belediye meclisimizindir. Maliye Bakanlığı’nın su fiyatları konusunda belirlediği herhangi bir üst limit yada alt limit fiyat tarifesi yoktur. Geçen yıl olduğu gibi bu yılda meskenlerde su fiyatlarımızın metre küp kullanımında herhangi bir değişikliğe gitmedik. 2013 yılında belirlediğimiz 2,5 TL’lik fiyatı bu yılda uygulama kararı aldık ve uyguluyoruz. Ayrıca biz bu fiyat tarifemizi kademesiz olarak kullanıyoruz. Örneğin; bölgemizde suyun metreküpünü Tekirdağ 3,48 TL, Edirne 2,75 TL ve Lüleburgaz 2,75 TL’ye mal ediyorlar. Bu belediyelerimiz kendi bütçelerine göre bu fiyatları belirlemişler. Bizde kendi imkanlarımız doğrultusunda belirlediğimiz fiyatı halkımıza sunduk.’’ dedi.
* “Bağlama Ücreti 26 TL., Proje Onay Ücreti 52 TL.”
Halkın her zaman doğru bilgilendirilmesi gerektiğine vurgu yapan Kesimoğlu, Diğer Su Tarife Ücretleri hakkında da bilgi vererek şunları kaydetti:
“Ticarethane ve bankalarda kullanılan suyun metreküpü 5 TL., İnşaatlarda kullanılan suyun metreküpü 6,60 TL., resmi dairelerde kullanılan suyun metre küpü 3,40 TL., İş hanı ve pasajlarda bulunan umumi tuvaletlerde kullanılan suyun metreküpü 2,50 TL.’dir.  Ayrıca abone başına şebeke bakım ücreti ayda 0,90 Kuruş, ilk defa verilen abonelerden alınacak muayene ücreti 17,75 TL., ilk defa verilecek abonelerden alınacak bağlama ücreti 26 TL, Su proje onay ücreti (daire başına) 52 TL., sayaç tamir ücretlerinden nakliye, ambalaj, hamaliye ve benzeri giderleri için alınacak ücret fatura bedelinin %50 fazlası, bir hata sonucu sayaç mühürleri kopan abonelerden durumu bize bildirmeleri durumunda alınacak mühürleme ücreti 26 TL., sayaç mühürleri kopan ancak bize bildirmeyen abonelerimizden 133 TL., abonenin müracaatı ile sayaç yeri değiştirme ücreti ise 26 TL. olarak Belediye Meclisimiz tarafından belirlenmiştir.
* “İlan ve Reklamlarda vatandaşımız için en uygun fiyatları belirledik”
Maliye Bakanlığı’nın ilan ve reklam vergisi için belirlediği fiyatları değerlendirdiklerini ve vatandaşlar için en uygun fiyatları bulduklarını ifade eden Başkan Kesimoğlu; “Maliye Bakanlığı ilan ve reklam vergisi için 2014 yılındaki fiyat aralığını belirledi. Bizde belirlenen bu fiyatları değerlendirerek vatandaşımıza en uygun fiyatı bulduk.  Buna göre; Maliye Bakanlığı, cadde, sokak bulvar ve meydanlarda bulunan dükkan, ticari ve sınai müessese ve serbest meslek erbabınca çeşitli yerlere asılan ve takılan her çeşit levha, yazı, resim gibi sabit bütün ilan ile reklamların yıllık metrekaresini 20 ile 100 TL. fiyat aralığı olarak belirledi. Bizde bu kategoriye giren işletmelerden yıllık 50 TL. almayı kararlaştırdık. Maliye Bakanlığı yine motorlu taşıt araçlarının içine veya dışına konulan ilan ve reklamlar için yıllık metrekaresini 8-40 TL. arası olarak belirlerken bizde bu fiyatı 10 TL. rakamında tuttuk. Bunun yanı sıra cadde, sokak ve yaya kaldırımları üzerine gerilen, binaların cephe ve yanlarına asılan bez veya sair maddeler vasıtası ile yapılan geçici mahiyetteki ilan ve reklamların metrekaresinden haftalık olarak 2,5 TL. alıyoruz. Bu konuda Maliye Bakanlığı’nın belirlediği fiyat 2 ile 10 TL. arasıdır.
Işıklı veya projeksiyonlu ilan ve reklamlardan her metrekare için yıllık Maliye Bakanlığı’nın belirlediği fiyat aralığı 30-150 TL. aralığında olurken, bizim belirlediğimiz fiyat ise 50 TL.’dir. Son olarak ilan ve reklam amacıyla dağıtılan broşürlerden tanesi 5 kuruş, yapıştırılan çeşitli afişler için ise metrekaresinden 50 kuruş alıyoruz” dedi. (Savaş Eskici)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here