Kesimoğlu Basın’ı unutmadı

9
* 24 Temmuz Basın Bayramı dolayısıyla Yerel ve Ulusal Basınla kahvaltıda bir araya gelen Başkan Kesimoğlu; “Demokratik yaşamımızın vazgeçilmez unsurlarından, haber alma ve yayma özgürlüğünün en etkili aracı olan; ilkeli, tarafsız gazetecilik anlayışıyla görev yapan, bağımsız ve güçlü basın, çağdaş bir ülkenin temel yapı taşlarından biridir” dedi.
 
HABER MERKEZİ 
Türk Basını’nda Sansürün Kaldırılmasının Yıldönümü olarak her yıl 24 Temmuz tarihinde kutlanan Basın Bayramı dolayısıyla Kırklareli Belediye Başkanı Mehmet Siyam Kesimoğlu, Kırklareli’de görev yapan Yerel ve Ulusal Basın Mensupları bir araya geldi. Kırklareli Belediyesi Sosyal Tesisleri’nde gerçekleştirilen kahvaltıya basın mensuplarının yanı sıra Belediye Meclis Üyeleri’de katıldı.
* “Basın; çağdaş bir ülkenin temel yapı taşlarındandır”
Kahvaltı sonrası Başkan Kesimoğlu bir konuşma yaptı. Kamuoyunu doğru bilgilendirmek amacıyla her türlü olayın üzerine giden gazetecilerin zor şartlar altında çalıştıklarını belirten Kesimoğlu, basın mensuplarının önemli bir görevi yerine getirdiklerini kaydetti.
Haber Alma ve Yayma Özgürlüğü’nün en etkili aracı olan; ilkeli, tarafsız gazetecilik anlayışıyla görev yapan, bağımsız ve güçlü basının, çağdaş bir ülkenin temel yapı taşlarından biri olduğunu ifade eden Kesimoğlu; “Demokratik yaşamımızın vazgeçilmez unsurlarından, haber alma ve yayma özgürlüğünün en etkili aracı olan; ilkeli, tarafsız gazetecilik anlayışıyla görev yapan, bağımsız ve güçlü basın, çağdaş bir ülkenin temel yapı taşlarından biridir. Başta Kırklareli’mizde faaliyette bulunan yerel gazete, dergi ve radyolarımız ile ulusal televizyonlarımız ve ajanslarımızın temsilcileri olmak üzere, bütün basın mensuplarımızın Basın Bayramı’nı kutluyor, çalışmalarında başarılar ve aydınlık yarınlar diliyorum” dedi.
* “Araç sürücüleri birbirlerini göremiyordu”
Kırklareli Belediye Başkanı Mehmet Siyam Kesimoğlu daha sonra Kırklareli gündemi hakkında açıklamalarda bulundu.  Edirne yolu üzerinde Küplü kavşak olarak bilenen kavşakta çalışma başlattıklarını ifade eden Kesimoğlu şunları kaydetti;
“Edirne yolu üzerinde bulunan küplü kavşak çok fazla geniş, yüksek ve uzun araçlar o kavşakta dönmekte çok zorlanıyor bu kavşağı biraz küçülteceğiz. Kavşakta bulunan Bitkiler, küpler ve taşlar trafik kazalarına neden oluyordu. Araç sürücüleri birbirlerini göremiyor. Oranın seviyesini düşüreceğiz ve yolun  her bir tarafındaki sürücü birbirini görsün tedbirini alsın düşüncesi ile ve uzun araçlarda rahat dönüş yapabilsin diye geçici bir düzenleme bu. Burada Alan düzenlemelerimiz olacak Vilayet Meydanı, Cumhuriyet Meydanı ve Edirne kavşağı ile ilgili. Kentimizin gerçekten çok hizmete ihtiyacı var yapılacak o kadar çok şeyler var ama taktir edersiniz ki elimde sihirli bir değnek yok, hepsini aynı anda istenilen düzeyde yapabilme imkanımız yok. Peyder pey bunları yapacağız, ama en azından trafik kazasına sebep olabilecek o görüntüyü ortadan kaldırmak için çalışma yapıyoruz.” 
* “Çağdaş, hijyenik, sağlıklı ve temiz tuvaletlere ihtiyaç var”
Kesimoğlu konuşmasının devamında umumi tuvaletler hakkında yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı;  “Dingiloğlu Parkı içerisinde bulanan tuvalet gerçekten çok kötü. Acilen meydanlarda alanlarda tuvalete ihtiyacımız var. Çağdaş, hijyenik, sağlıklı ve temiz tuvaletlere ihtiyaç var. Az önce dediğim gibi her iki meydanda alan düzenlemeler yaparak o istenilen vasıfta tuvaletleri faaliyete geçireceğiz. Dingiloğlu Parkı içerisinde sit kararı ve koruma kurulu kararı olduğu için orada bir sıkıntımız var onu aşamadık bugüne kadar. Yoksa benim gelir gelmez yapacağım ilk işten bir tanesi buydu. Çünkü seçim zamanı ve ondan öncesi içeriye girdim, gerçekten çirkin ve kötü bir vaziyette orası.” 
* “Kente bir kimlik olsun istiyorum”
Kırklareli Belediye Başkanı Mehmet Siyam Kesimoğlu, Cumhuriyet Meydanı ve Vilayet Meydanları’nın yeniden düzenlenmesi konusunda çalışmalara başladıklarını söyledi.
Konusunda uzman kişiler ile toplantılar gerçekleştirdiklerini ifade eden Kesimoğlu; “Meydan Düzenleme Projemiz, uygulama projesine dönüştürülüyor. 2 ay içerisinde uygulama projesi tamamlanacak” dedi.
Kesimoğlu konuşmasını devamında şunları kaydetti;
“Alan düzenlemesini en kısa zamanda yapacağız ve Vilayet meydanından başlayacağız. Vilayet Meydanında bulunan o ortadaki adayı oradan alacağız. Yapacağımız yeni alanda bisiklet sürücüleri için bisiklet yolu olacak, trafiğin rahat ilerlemesi için araç yolu olacak. İstasyon caddesi, Vilayet Meydanı ve Fevzi Çakmak Bulvarını yayalaştırma politikaları geliştireceğiz. Atatürk Heykelinin bulunduğu alanda düzenlemeler yapacağız, Vilayet Konağı’nın önünde düzenlemeler olacak. Hepsinden önemlisi kente bir kimlik kazandırmak istiyorum. Onun içinde Vilayet Meydanında bulunan apartmanların cephelerini düzenleyeceğiz. Ya bir boya ile bunu gerçekleştireceğiz ya da cephe kaplaması yapacağız. bir maliyet hesabi olacak ona göre kara vereceğiz. Kente bir kimlik olsun istiyorum. Cumhuriyet Meydanı’nda Kasaplar Arası, Dingiloğlu Parkı ve Cumhuriyet Meydanı çok kötü vaziyette. Özellikle sırtınızı Belediye’ye verdiğinizde karşıdaki binaların görüntüsü hiç hoş olmayan bir görüntü. Sıvası eğri büğrü, tabela yoğunluğu var gece zifiri karanlık. Oranın bir kimliğe kavuşması lazım. Orası içinde bir proje başlattık. Özellikle Vilayet Meydanı ile ilgili projeyi onayladık, şimdi uygulama projesi hazırlanıyor. 2 aylık süre içersinde Uygulama projesini hazırlıyor arkadaşlar.” 
* “Valimize teşekkür ediyorum”  
Cumhuriyet Heykeli’nin en kısa zamanda açılışı yapılacağını söylen Kesimoğlu; “Önceki Vali ile Atatürk’ün fotoğrafları ve fotoğrafların bulunduğu kaideyle ilgili bir sıkıntı yaşamıştık. Daha sonra şimdiki Valimiz gelince çözdük ve kendisinin desteğiyle bir Cumhuriyet heykeli yaptırdık 35 bin TL’ye ve bunu Sayın Valimiz ödedi. Şuan bizim şantiyemizde Cumhuriyet heykeli. Cumhuriyet Meydanı’na yakışır düşüncesiyle oraya yapacağız düzenlemeyle birlikte ve Valimizle birlikte açılışını yapacağız. Bu vesileyle Sayın Valimize teşekkür ediyorum her zaman ilgisini, desteğini görüyoruz” ifadelerini kullandı. 
* “Festival Alanı Kırklareli Belediyesi’ne yakışır”
Kesimoğlu son olarak Festival alını hakkında açıklamalarda bulundu. Kesimoğlu yaptığı açıklamada şunları kaydetti;  “Festival Alanı bizim değil Ulaştırma Bakanlığı’na ait fakat şuanda Rektörlükte. Ben 3 ay önce bir yazı yazdım fakat 10 yıllığına Kırklareli Üniversitesi (KLÜ) Rektörlüğü’ne verildiği bilgisi geldi. Sayın Rektörümüzle bu konu hakkında konuştuk kendileri orayı bırakacaklarını Belediye’nin orayı alabileceğini konuştuk. Fakat Bayramın birinci günü AK Parti Kırklareli Milletvekili Sayın Hamdi Irmak orayı bir Vakıf’a vereceklerini ifade etti. Ben şiddetle karşı çıktım oranın bir vakfın himayesine ihtiyacı yok. Orası Kırklareli Belediyesi’ne yakışır. Çünkü biz bir yıllık bakımını yapıyoruz çimlendirmesini, temizliğini ya da başka ihtiyaçlarının hepsini biz gideriyoruz üstüne üstelik 4 gün festivalde kullanıp 15 bin lira yakın para veriyoruz. (Kadir Sinici-Savaş Eskici)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here