Kesimoğlu; “Atatürk şanıyla, heybeti ile orada olacak”

22
Kırklareli Belediyesi Ekipleri tarafından 12 Ağustos 2014 Salı günü İstasyon Caddesi üzerine ..
HABER MERKEZİ 
Kırklareli Belediyesi Ekipleri tarafından 12 Ağustos 2014 Salı günü İstasyon Caddesi üzerine konulmak istenen Atatürk Posterleri’ni asma çalışmalarını Kırklareli Valisi Mustafa Yaman’ın emniyet güçlerine verdiği talimat ile durduğu iddia edildi. Atatürk Posteri’nin konulacağı yer polis aracı ile kapatıldı.
Haberi alan Kırklareli Belediye Başkanı Mehmet Siyam Kesimoğlu saat 20.00’de İstasyon Caddesi’ne geldi. Başkan Kesimoğlu burada yaptığı konuşamsında; “Bu zihniyeti kınıyorum. Biz Atatürk’ümüzü şanı ile heybeti ile buraya koyacağız” dedi.
İstasyon Caddesi Vali Konağı önünde Başkan Kesimoğlu’nun yanı sıra CHP Kırklareli Milletvekili Av. Turgut Dibek, CHP Kırklareli İl Başkanı Recep Zengin, CHP’li Belediye Başkanları, İl Genel Meclisi ve Belediye Meclis Üyeleri ile yaklaşık 300 kişi toplandı.
* “Biz buraya PKK Terör Örgütü’nün başkanının resmini koymayacağız”
Belediye Başkanı Kesimoğlu yaptığı açıklamasında Atatürk Fotoğrafları’nın stadın yanında bulunduğunu ve burada iki kez saldırıya uğradığını ifade ederek şunları kaydetti:
“Bu yaşanan olaylar sonrası güvenlik güçleri hiçbir işlem yapmadılar. Bende o fotoğrafları güvence altına almak adına İstasyon Caddesi’nde taşlar yapılmış 7 kaide üzerine Atatürk Fotoğrafları’nın konulmasını kararlaştırdık. Arkadaşlarımız caddenin alt kısmında çalışmaya başladılar, buraya geldiğimizde bu durumla karşılaştık. Belediyemizin çalışan kamu görevlileri burada işlerini yapmaya çalışırken yine devletin görevlileri tarafından alı konuldular. Gerekçe güvenlik gerekçesiymiş. Burası kamuya açık bir alan. Biz buraya yapacağımız kaideye PKK Terör Örgütü’nün başkanının resmini koymayacağız. 
* “Gerekçe şu; burada oturan vatandaşlarımız Vali Konağı’nı dikizlermiş’’
Emniyet güçleri benimle görüştüler. Söyledikleri şu ‘’Güvenlik gerekçesi ile bu platform Atatürk Fotoğrafı ile burada olmasın. Çünkü etrafında oturma grupları olacak. Burada oturan vatandaşlar Vali Konağını dikizler’’ dediler. Bakın arkadaşlar burada oturan vatandaşlarımız Vali konağını “Dikizlerlermiş”. Ben buna şiddetle karşı çıktım. Bu Kırklareli halkına hakarettir dedim. Bunu kabul etmeyeceğimi söyledim. Biz bu platformu buraya yapıp Atatürk’ün Fotoğrafı’nı onurla, kararlılık buraya koyacağımızı söyledim.”
* “Kırklareli’de yaşayan Atatürkçü, Çağdaş, Aydın İnsanları sindirmeye hiç kimsenin gücü yetmeyecektir”
Trakya insanının demokrasiye inandığını söyleyen Kesimoğlu; “Biz demokrasiye inanmış insanlarınız. Kamunun hakkına saygı ile yaklaşıyoruz. Çıkan iradeye saygı duyuyoruz. Ama Pazar gününden itibaren yeni Türkiye başlayacak dendi. Eğer yeni Türkiye burada yüzde 68 oy ile Ekmeleddin İhsanoğlu’na destek olacak diye cezalandırılacaksa Kırklareli biz bu yeni Türkiye’ye karşıyız. Uzun bir zamandan bu yana Gezi olayları ile Türkiye’nin demokrasi tarihine altın harflerle geçecek direnişi ile birlikte burada da insanlar demokratik haklarını kullandılar. Direnme haklarını kullandılar. Ama yüzlerce insanımız hakimin karşısında ben dahil ifade verdik. Ama Kırklareli’yi suçluların yaşadığı bir kent olarak göstermeye kimsenin hakkı yoktur. Kırklareli’de yaşayan Atatürkçü, çağdaş, aydın insanları sindirmeye hiç kimsenin gücü yetmeyecektir” dedi. 
Atatürk’ün sayesinde bu topraklar üzerinde rahat yaşayabilindiğinin altını çizen Kesimoğlu; “Biz bu topraklar üzerinde rahatça yaşayabiliyorsak, Atatürk’ün ismine de, eserlerine de devrimlerine de sonuna kadar sahip çıkacağız. Kırklareli’de vatan ve bayarak sevgisi ile yaşayan insanlar var. Biz burada bir kamu hizmetini yapıyoruz. Ben sizin oylarınız ile seçilmiş sizleri temsil eden Belediye başkanınız olarak Atatürk’ün Fotoğrafları’nı kararlı bir şekilde buraya dikeceğim. Bu polis aracı oradan kalkacak. Atatürk’ün anlı şanlı fotoğrafı oraya asılacak. Bu mesele Kesimoğlu’nun mücadelesi değil. Bu halkın mücadelesidir. Biz doğru olanı yapmayı devam edeceğiz’’ diyerek sözlerini tamamladı.   
* “Bu araç buradan derhal kaldırılsın”
Başkan Kesimoğlu’nun ardından konuşma yapan Milletvekili Turgut Dibek, gördüğü tablo karşısında çok şaşırdığını ifade ederek; “Belediye bir kamu idaresidir. Eylem ve işlemleri hukuka açıktır. Valilikte bir kamu idaresidir. Belediyenin yapacağı eylem ve işlemi Emniyet, Valilik, hiçbir şekilde hukuken yapma hakları yoktur. Emniyetin keyfi olarak bu aracı buraya koyup engelleme hakkı yoktur. Emniyet kafasına göre gelip bu yapılanı engelliyorum diyemez. Derhal bu araç buradan kaldırılsın” dedi.
Yapılan konuşmaların ardından oturma eylemi başlatıldı. Başkan Kesimoğlu ve beraberindekiler polis aracının bulunduğu bölgede 2 saatlik bir oturma eylemi gerçekleştirdi. Oturma eylemi boyunca marşlar söylendi, sloganlar atıldı. Saat 22.30 civarında Başkan Kesimoğlu yaptığı kapanış konuşması ile eylemlerine destek verenlere teşekkür etti. Başkan Kesimoğlu Polis aracı o bölgeden kaldırılıncaya ve bu hukuksuzluğa son verilinceye kadar her akşam saat 20.00’de daha büyük bir kalabalığın katılımı ile bu eylemlerinin devam edeceğini söyledi. (Savaş Eskici-Kadir Sinici)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here