Keşan’da yerli ürün kavun piyasaya çıktı

16
Edirne’nin Keşan ilçesinde üretilen yerli kavun satışa çıktı.

 


Keşan’a bağlı Karahisar Köyünde geçimini tarımla sağlayan Tamer Öz ve Abdül Canbaz tarafından yetiştirilen ilk yerli ürün Fado cinsi kavun kilosu 1 TL’den satışa sunuldu.
Tamer Öz, yaptığı açıklamasında dünyanın en erkenci kavunu olarak bilinen Fado’nun fide olarak ekildikten 60 gün sonra olgunlaştığını söyledi.
Bu yıl Fado cinsi kavunu denediklerini ve çok olumlu sonuçlar aldıklarını ifade eden Öz, ”15 günden bu yana piyasada satıyoruz. 5 dönümlük alana ektiğimiz kavundan 10 ton ürün alacağımızı hesaplıyoruz. Kavunlar 1 ile 4 kilogram arasında. Önümüzdeki yıllarda bölgede daha çok ekileceğini umuyoruz. Lezzeti de çok güzel” dedi.
* Kavun’un Faydaları
Taze olarak yenen kavun Vücudu serinletir. İdrar söktürücüdür. Kabızlığı giderir. Romatizma ve basur şikayetlerini azaltır. Böbrekleri temizler. Böbrek taşlarını ve kumlarını dökmeye yardımcı olur. Yatıştırıcı etkisi ile rahatlık verir ve uykusuzluğa iyi gelir. Cildin taze görünmesini sağlar. Akciğer veremi ve kansızlıkta da faydalıdır.
Endişe ve uykusuzluğa iyi gelir. Kuru üzümle beraber yenirse kan yapar, kansızlığı giderir. Hemoridi ve pekliği olanlara rahatlık verir. aa

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.