Kent Kültür Evi’nin İlk Objesi bakımda

17
Kırklareli Belediyesi tarafından Trakya Kalkınma Ajansı desteği ile hayata geçirilecek “Kent Kültür Evi” projesinin il objesi olan “Demir Tekerlekli Traktör”ün bakım çalışmaları devam ediyor.
HABER MERKEZİ
Kırklareli Belediyesi tarafından Trakya Kalkınma Ajansı desteği ile hayata geçirilecek “Kent Kültür Evi” projesinin il objesi olan “Demir Tekerlekli Traktör”ün bakım çalışmaları devam ediyor.
Emekli Tümgeneral Mustafa Köseoğlu tarafından Kırklareli Belediyesi’ne hediye edilen ve Atatürk Orman Çiftliği’nde Atatürk’ün üzerinde fotoğraf çekildiği demir tekerlekli traktörün bir benzeri olan traktör Belediye Şantiyesi’nde korunaklı bir biçimde bakıma alındı. Belediye ekipleri tarafından bakımı yapılan traktör, aslına uygun bir şekilde Kırklareli Belediyesi Kent Kültür Evi’nde sergilenecek. Yayla Mahallesi Mektep Sokak ile Lale Sokak kesişimi üzerinde bulunan ev, belediyeye kazandırılmasının ardından “Kent Kültür Evi” olması için çalışmalara başlandı.
* “Vatandaşlarımızın desteğini bekliyoruz”
Kırklareli Belediye Başkanı Mehmet Siyam Kesimoğlu, Kırklareli’nin en önemli kültürel mekânlarından biri haline gelecek “Kent Kültür Evi”nin Kırklareli’ne kazandırılacağını söyledi.
“Kent Kültür Evi” içerisinde geçmişten günümüze uzanan objelerin sergileneceğini söyleyen Başkan Kesimoğlu; “Belediyeler kentin tarihine, kültürüne, sosyal yaşantısına sahip çıkarak kentlere kimlik kazandırmalıdır. Biz bu anlayışıyla kentin tarihini aydınlatmak ve gelecek nesillere aktarmak için içerisinde birçok materyali barındıran Kent Kültür Evi’ni Kırklareli’ne kazandıracağız. Kırklarelili vatandaşlar ellerinde bulundurdukları geçmiş dönemlere ait bilgi, belge, resim, araç ve gereçleri bağış yolu veya emanet yöntemiyle Kırklareli Belediyesi’ne teslim edebilirler. Bağış yolu ile veya emanet teslim aldığımız materyallere bağışçıların isimlerini yazıp, sergileyeceğiz. Bu konuda bize şimdiden birçok talep geliyor. Biz de bu durumdan dolayı çok memnunuz” dedi.
* “Proje Süresi 18 Ay”
Proje detayları hakkında bilgiler veren Belediye Başkanı Mehmet Siyam Kesimoğlu; “2013/2014 yılı Küçük Ölçekli Altyapı Mali Destek Programı kapsamında restore edilecek olan “Kent Kültür Evi” projesi 18 ay sürecektir. Projenin ilk üç ayı ihale süreci ile devam edecek. Daha sonra da bina tadilatı başlayacaktır. Projenin toplam bütçesi ise 753 bin 350 TL olacaktır. Proje ile ilgili çalışmalarımız 1 Eylül 2014 itibari ile resmen başladı” dedi.
* “Konferans Salonu olacak”
Kent Kültür Evi içerisinde Konferans Salonu’nun da bulunacağını belirten Kesimoğlu; “Projenin gerçekleşmesiyle Yayla Mahallesine kazandırılacak olan Kent Kültür Evi içerisinde Kırklarelili vatandaşların hizmetine sunulacak konferans salonu inşa edeceğiz. Binanın bodrum katında Kırklareli halkına hizmet edecek bir konferans salonu oluşturacağız. Kültürel, turistik bir değer olarak hizmet verecek olan Kent Kültür Evi, 40 kişiye hizmet verebilecek konferans salonu ile daha da önem kazanacaktır” dedi. (Savaş Eskici)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here