Kent Kültür Evi Projesi’nin imzaları atıldı

25
Kırklareli Belediyesi ve Trakya Kalkınma Ajansı arasında Yayla Mahallesi’ne yapılacak olan ‘’Kent Kültür Evi’’ projesinin protokolü imzalandı.
HABER MERKEZİ
Kırklareli Belediyesi ve Trakya Kalkınma Ajansı arasında Yayla Mahallesi’ne yapılacak olan ‘’Kent Kültür Evi’’ projesinin protokolü imzalandı.
Kırklareli Belediyesi Başkanlık makamında 15 Ağustos 2014 Cuma günü saat 15.30’da gerçekleşen İmza törenine Trakya Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Mahmut Şahin katıldı. 
2012 yılında Doğrudan Faaliyet Desteği kapsamında Tarihe Ayna Tutan Mimari isimli proje ile röleve restorasyon ve restitüsyon fizibilite çalışmaları tamamlanan Yayla Mahallesi Lale Sokak No:2 adresinde bulunan tarihi binanın restorasyonunu kapsayacak. 2013/2014 yılı Küçük Ölçekli Altyapı Mali Destek Programı kapsamında restore edilecek olan tarihi ev ‘’Kent Kültür Evi’’ olarak Kırklareli’ne kazandırılacak.
* “Maliyetin %75’ini Trakya Kalkınma Ajansı karşılayacak”
İmza töreninde açıklamalarda bulunan Kırklareli Belediye Başkanı Mehmet Siyam Kesimoğlu, projenin önümüzde hafta başlayacağını ve 15 ayda tamamlanacağı söyledi. Kesimoğlu ayrıca, projenin toplam bütçesinin 753 bin 350 TL olduğunu ve bu bütçenin % 75 oranında olan 562 Bin 12 TL’lik kısmını Trakya Kalkınma Ajansı’nın karşılayacağını belirtti.
* “Vatandaşlarımızın desteğine ihtiyacımız var”
Kesimoğlu, Kent Kültür Evi için materyaller toplamaya başladıklarını belirterek; “Kent Kültür Evimiz için materyaller toplamaya başladık. Bu konuda ilk bağışı Emekli Tümgeneral Mustafa Köseoğlu’ndan aldık. Kendisi bize Atatürk Orman Çiftliğinde, Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ümüzün kullandığı demir tekerlekli traktörün bir benzerini bağışladı. Kendisine bu desteğinden dolayı teşekkür ediyorum. Ayrıca, halkımızdan da Kültür Evimizi zenginleştirmek adına destek bekliyoruz. Ellerinde, geçmiş dönemlere ait bilgi, belge ve resim var ise bizlerle paylaşmalarını rica ediyorum.  Bizimle paylaştıkları bilgi, belge ve resimlere kendi adlarını altına yazarak Kültür Evimizde sergileyeceğiz” dedi.
* “Geri kalan 41 evide restore etmek istiyoruz” 
Kırklareli’de restore edilebilecek birçok ev olduğunu tespit ettiklerini belirten Kesimoğlu; “Biz Kırklareli’de restore edilecek birçok ev olduğunu tespit ettik. Bu evlerden biri daha önceden TKA ve Belediyemiz tarafından restore edilmeye başlanmıştı. İmzaladığımız bu protokol ile 1 evimizi daha restore etmiş olacağız.  Ancak restore edilebilecek birçok ev daha var. Bu konuda da Kentimizi ziyaret eden Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’den destek istemiştim. Hem sözlü, hem de yazılı olarak bu evleri Kırklareli’ne kazandırmak istediğimizi sayın Gül’e belirtmiştim. Devlette hizmet esası vardır. Umuyorum, yeni seçilen sayın Cumhurbaşkanımız bu konuda bize destek olacaktır. Bizde bu konunun takipçisi olacağız. Bu evleri de restore ederek, Kırklareli’nin kültür turizmi zenginliğine katmak istiyoruz.” dedi.
Kesimoğlu, projede emeği geçen herkese teşekkür ederek Trakya Kalkınma Ajansı ile yeni projelere imza atmak istediklerini belirtti. Trakya Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Mahmut Şahin’de, Kırklareli Belediyesi ile çalışmaktan dolayı mutlu olduklarını belirterek, yeni projenin Kırklareli’ne hayırlı olmasını diledi. 
* Ortak çalışılan 4. Proje…
Kent Kültür Evi projesi Trakya Kalkınma Ajansı finansmanı Kırklareli Belediye Başkanlığı tarafından yapılan 4. proje olma özelliğini de taşıyor. Daha önce Kırklareli Belediye Başkanlığı ve Trakya Kalkınma Ajansı arasında 2012 yılında Doğrudan Faaliyet Desteği kapsamında bütçesi 57 Bin TL olan ‘’Tarihe Ayna Tutan Mimari’’ projesi, yine 2012 yılında Teknik Destek Programı kapsamında bütçesi 12 Bin TL ‘’İnsan Kaynakları Kapasitesinin ve Hizmet Kalitesinin Geliştirilmesine Yönelik Eğitimler’’, 2013 yılında ve yapımı hala devam eden Küçük Ölçekli Altyapı Mali Destek Programı kapsamında toplam bütçesi yaklaşık olarak 850 Bin TL olan, Ajans katkısı toplam bütçenin % 53 ‘ünü kapsayan ‘’Tarih Tarih Olmasın’’ isimli projeler hayata geçirilmişti. (Kadir Sinici) 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.