Kent Konseyi barajı temizleyecek

22
* Kırklareli Kent Konseyi Kırklareli Barajı’nda temizlik yapacak.
HABER MERKEZİ
Kırklareli Kent Konseyi 28 Eylül 2012 Cuma günü Münür Saygın başkanlığında Kırklareli İl Halk Kütüphanesi Toplantı Salonu’nda toplandı.
Saat 14.30’da başlayan toplantıya; Kırklareli İl Genel Meclisi Başkanı Behçet Şen, Kırklareli İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Hakan Keçeci, Ziraat Odası Başkanı Hasan Çetin, Esnaf ve Sanatkarlar Odalar Birliği Başkanı Ali Fuat Şeker ve çok sayıda Kent Konseyi Üyesi katıldı.
Açılış ve yoklamanın ardından divan oluşturuldu ve Saygı Duruşu’nda bulunularak İstiklal Marşı okundu. Toplantının açılış konuşması yapan Kent Konseyi Başkanı Münür Saygın; “2012 yılının ilk 8 ayında güzel çalışmalar yaptık. Bundan sonra da çalışmalarımız aynı şekilde devam edecek. Biz çalışmalarımızı şehir içi çalışmalar ve şehir dışı çalışmalar olarak ikiye ayırıyoruz. Bir çok kişi farkında değil ama bizim şehir dışı çalışmalarımız çok fazla. Öncelikle Trakya Kent Konseyinin oluşumunu sağladık. Böylelikle çalışmalarımızda fikir alışverişinde bulunuyor ve daha başarılı işler yapmış oluyoruz” dedi.
4. Uluslar Arası Kırklareli Yayla Bolluk, Bereket ve Bağbozumu Şenliğine de değinen Saygın; “Bu yıl etkinliklerimizin gece eğlencelerini şehitlerimize saygısızlık olmaması nedeniyle iptal ettik. Gündüz etkinliklerimiz arasında ise bağcılarımızı bilgilendirme toplantısı oldu ve çok verimli bir toplantı geçirdik.
Ben etkinliklerde bizlerden desteğini esirgemeyen kurum temsilcilerine sizlerin önünde teşekkür ediyor ve plaket takdim etmek istiyorum” dedi.
Başkan Saygın bu konuşmasının ardından Kırklareli İl Genel Meclisi Başkanı Behçet Şen, Kırklareli İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Hakan Keçeci, Ziraat Odası Başkanı Hasan Çetin, ve Kızılcıkdere Köyü Muhtarı Hasan Görgüner’e plaket takdim etti.
Plaket takdiminin ardından Kent Konseyi Çalışma Grupları tarafından hazırlanan 13 adet proje tanıtılarak oylamaya sunuldu. 
Çalışma grupları tarafından hazırlanan Doğaya Karşı İşlenen Suçlar Fotoğraf Sergisi, Gençliğimizi Kötü Alışkanlıklardan Koruyalım, Pratik Yaşam Rehberi, Çevremi Önemsiyorum, Bütçemi Yapıyorum, Ergenlik Döneminde İletişim Söyleşileri, Sağlığımla İlgileniyorum, Haklarımı Biliyorum, Kırklareli’de Kadın ve Sanat, Kadın Söyleşileri, 4-9 Mart 2013 3. Kadın Etkinlikleri, Ulusal ve Uluslar Arası Kültür ve Sanat Etkileşimi ve Saklı Kalmış Ritimler Gizlenmiş Notalar adlı projeler oylamaya sunularak oy birliği ile kabul edildi.
Projelerin arasında en çok dikkat çeken ise Kırklareli Kent Konseyi Eğitim ve Öğretim Çalışma Grubundan Münür Saygın’ın “Çevremi Önemsiyorum” adlı projesi oldu. Projenin ilk aşamasından bahseden Saygın; “Bilindiği gibi Kırklareli Barajı hem içme, hem de sulama suyumuzu  karşılıyor. Yaz aylarında barajın seviyesi düşüyor. Bu düşüşle beraber barajın kara alanı genişliyor. Suyun çekildiği yerlerde halkımız piknik yapıyor ve piknikten sonraki artıkları burada bırakıyor. Barajın su seviyesi yükseldiğinde bu pislikler bizim içme suyumuza karışıyor. Konunun önemini vurgulamak gerekirse geçtiğimiz günlerde suyun çekildiği yerde hayvan leşi dahi gördüm ve biz onu alıp su seviyesinin ulaşamayacağı bir yere çektik. Bu nedenle sular yükselmeden burada çevre temizliği yapılması gerektiğini düşünüyorum” dedi.
Projenin ikinci aşamasından da bahseden Saygın; “Bu gün Avrupa’nın hiçbir yerinde naylon poşet kullanılmıyor. Fakat ülkemizde halen kullanılıyor. Biz bu naylon poşet kullanımını az da olsa azaltmak için bez torba çalışması yapmak istiyoruz. Bunu belediyemizden destek alabiliriz. Belediye su işlerinden edindiğim bilgiye göre Kırklareli’de ev olarak 12 bin su abonesi bulunuyor. Bez poşetleri hazırlatıp su tahsilat veznesinden halka tek tek dağıtımını da yapabiliriz. Su parasını ödeyen vatandaşa bir tane bez torba hediye edilir ve dağıtım gerçekleşir” dedi.
Saygın, bu projenin toplam 13 bin 500 TL maliyetle gerçekleşebileceğini söyledi.
Projelerin tanıtımının ardından dilek ve temenniler değerlendirildi ve toplantı sona erdi. (Yasin Şendir)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here