Kendi canınızı düşünmüyorsanız geride kalanları düşünün

15
Halcı: "Kayıt dışı istihdamda sonuna kadar mücadele edeceğiz" 
– Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Kırklareli Müdürü Tahsin Halcı, "Kayıt dışı istihdamda Türkiye ortalamasının altındayız" dedi.
Tahsin Halcı, gazetemize yaptığı açıklamada şunları belirtti;” Kırklareli’nde kayıt dışı istihdamla mücadele konusunda çalışmalarımız son sürat devam ediyor. Kayıt dışı istihdama yönelik iş yerlerine denetimlerde bulunduklarını belirten Hacı, "Alo 170" ihbar hattına yapılan ihbarları anında değerlendiriyoruz. Halkımızın da bu konuda bilinçli olması gerekiyor. Kayıt dışı çalışanlar işinde başına bir şey geldiğinde hiçbir hak elde edemez. İnsanlar kendilerini düşünmüyorsa ailelerini düşünsün. Bu gibi durumlarda kalınmaması için herkesin bilinçlenmesi gerekiyor. Halkımızın genelinde “bir şey olmaz” anlayışı var ama çok yanlış en ufak bir şey anlatayım. Evinizi temizletmeye Sigortasız çevrenizden birini çağırdınız ve o kişi camı silerken yere düştü bu kişinin ailesi sizi kayıt dışı işçi çalıştırmaktan mahkemeye verdiğinde mahkeme sizden çok ciddi rakamlarda maddi tazminat alır (yaklaşık 300 Bin TL)lütfen bu işi kesinlikle hafife almayın ve son derece dikkat edin” dedi.
Kırklareli’nin kayıt dışı istihdamda Türkiye ortalamasının altında olduğunu dile getiren Halcı, şöyle konuştu: 
"Kayıt dışı istihdam da Türkiye ortalamasının altındayız. Kayıt dışı istihdamda Türkiye ortalaması yüzde 34 iken Kırklareli’nde kayıt dışı istihdam yüzde 25’e düştü. Büyük bir başarı elde ettiğimizi düşünüyorum. Kayıt dışı istihdama yönelik ekiplerimiz iş yerlerine aralıksız bir şekilde denetimlerde bulunuyor. Ayrıca "Alo 170" ihbar hattına yoğun ihbarlar yapılıyor. Bütün ihbarları anında değerlendiriyor ve denetimde bulunuyoruz." dedi. ( Berkay Çamlı)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here