“Kendi binamızda eğitim vermek istiyoruz”

13
* Kırklareli İl Genel Meclisi’nin okullar üzerindeki tahsisleri
kaldırması ile ilgili olarak görüşünü aldığımız Kırklareli Üniversitesi
Rektörü Prof. Dr. Mustafa Aykaç; “Bir tek alternatif yolumuz var oda
kampusumuzdaki merkezi derslik binamızı önümüzdeki öğretim yılında
faaliyete geçirmek”

HABER MERKEZİ
Kırklareli İl Genel Meclisi 04 Kasım 2010 Perşembe günü saat 10.30’da Valilik Hizmet Binası Atatürk Toplantı Salonu’nda İl Genel Meclis Başkanı Mehmet Tuna Soykan’ın Başkanlığına 24 üyenin katılıyla gerçekleşmişti.
İl Genel Meclisi’nin Kasım ayı toplantısı dördüncü birleşimine ait gündemin 3. maddesinde yer alan, Kırklareli Üniversitesi Rektörlüğü’ne tahsis edilen, Kırklareli merkez ilçe Hacızekeriya Mahallesi 430 ada, 94 parselde 8.217,05 m2’lik arsa üzerinde bulunan 18 Derslikli İlköğretim Okulu Binası’nın tahsisinin kaldırılması hususunda ‘Eğitim Komisyonu’ tarafından hazırlanan rapor okunmuştu.
Kırklareli merkez ilçe Hacızekeriya Mahallesi 430 ada, 94 parselde 8.217,05 m2’lik arsa üzerinde bulunan 18 Derslikli İlköğretim Okulu Binasının tahsisinin kaldırılması hususunda konunun daha detaylı incelenmesine ihtiyaç  duyulduğu kanaatine varılarak, ‘Eğitim Komisyonu’nca inceleme raporu hazırlanması İl Genel Meclisi’nin 08 Ekim 2010 tarih ve 126 sayılı kararı ile uygun görülmüştü.
Eğitim Komisyonu tarafından yapılan inceleme sonucu hazırlanan raporda;
"1- Kırklareli Üniversitesi bünyesinde yeni açılan İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi, Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksek Okulu, Fen Bilimleri Enstitüsü ve Sosyal Bilimler Enstitüsü için derslik olarak kullanılmak üzere 2009-2010 öğretim yılında Eğitim ve öğretime başlamak amacıyla uygun görülecek 3 adet okul binasının Kırklareli Üniversitesi adına tahsis edilmesi Kırklareli Üniversitesi Rektörlüğü’nün 25 Haziran 2009 tarih ve 2200 sayılı yazıları ile talep edildiği, 2008 Yılı İl Özel İdaresi yatırım programında yer alan Kırklareli merkez Hatice Hatun Mahallesi 453 ada, 106 parsel, 3225,81 m2 arsa üzerinde 24 Derslikli İlköğretim Okulu ile 2009 Yılı İl Özel İdaresi yatırım programında yer  alan Kırklareli merkez Hacızekeriya Mahallesi 430 ada, 94 parsel 8217,05 m2 arsa üzerinde bulunan 18 Derslikli İlköğretim Okulunun Kırklareli Üniversitesi Rektörlüğüne tahsis işlemlerinin yapıldığı, Kırklareli merkez Hacızekeriya Mahallesinde İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nce yaptırılan 18 Derslikli İlköğretim Okulu Binası Milli Eğitim Bakanlığı’nın izni alınmadan İl Genel Meclisi’nin 05 Ağustos 2009 tarih ve 108 sayılı kararı ile Kırklareli Üniversitesi Rektörlüğü’ne tahsis edildiği dosya incelemesinden anlaşılmıştı.
Bakanlığın izni alınmadan yapılan geçici tahsis işleminin kaldırılması, kaldırılan tahsis işleminin 2010-2011 Eğitim-Öğretim yılının sonunda uygulamaya konulmasının uygun olacağı" kanaati belirtilmişti.
Kırklareli İl Genel Meclisi konu hakkında yapılan müzakereler ve oylama sonucunda; Eğitim Komisyonu tarafından hazırlanan raporun kabulüne, hazırlanan  rapor doğrultusunda, Kırklareli Üniversitesi Rektörlüğü’ne tahsis edilen, İlimiz Merkez İlçe Hacızekeriya Mahallesi 430 ada, 94 parselde 8.217,05 m2’lik arsa üzerinde bulunan 18 Derslikli İlköğretim Okulu Binası’nınn tahsisinin kaldırılmasına, tahsisin kaldırılması işleminin; 2010-2011 Eğitim-Öğretim yılının sonunda uygulamaya konulmasına oy birliği ile karar vermişti.
Milli Eğitim Bakanlığından Kırklareli Üniversitesi’ne tahsis edilen 3 tane okul binası olduğu, Kırklareli Üniversitesi’nin de farklı eğitim birimlerinin bulunduğu ifade edildi.
* Rektör Prof. Dr. Aykaç; “Kampusumuzdaki binamızda öğretime geçmek istiyoruz”
Tahsislerin kaldırılması konusu ile ilgili olarak görüştüğümüz Kırklareli Üniversitesi (KLÜ) Rektörü Prof. Dr. Mustafa Aykaç; “Valilik kararıyla tahsis edildiğini daha sonra bakanlık valilik kararı ve oluruyla tahsis edilemeyeceğini ve tahsislerin iptal edilmesi ile ilgili yazı göndermiş bunun üzerine de İl Genel Meclisi tahsislerin iptaline karar vermiş.
Bize tahsis edilen 3 binada da farklı eğitim birimlerimiz var. Birinde Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksek Okulu, birinde Sağlık Yüksek Okulu ve diğerinde de Sosyal Bilimler Meslek Yüksek Okulu var ve büyük miktarda da öğrencilerimiz öğretim görüyorlar.
Tabi bizim şehrin içerisinde başka bir binamız yok. Bir tek alternatif yol kalıyor bize oda büyük merkez kampüsümüzde merkezi derslik binamızı ve diğer birimleri önümüzdeki ders yılında faaliyete geçirmek.
Böyle bir zorunlulukla karşı karşıyayız. Yeni kampüsün hizmete açılması için bütün gayretimizle çalışıyoruz. Umarız kampüse yerleşerek önümüzdeki sene orada faaliyete geçeriz. Eğer geçersek bu okulları boşaltmanın yoluna bakacağız. Geçemezsek o zaman sıkıntı var ne yaparız bilmiyoruz” dedi. (ue)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here