“Kayıt dışı ekonominin büyümesi kayıtlı ekonominin küçülmesi demektir”

18
KESOB Başkanı Ali Fuat Şeker; kayıt dışı ekonominin büyümesinde büyük payı olan vergi oranlarının düşürülmesi ile kayıt dışı ekonominin azalabileceğini kaydetti.
HABER MERKEZİ
Kırklareli Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Ali Fuat Şeker kayıt dışı ekonominin nedenleri ve azalmasına ilişkin yazılı bir açıklama yaparak şu ifadelere yer verdi;
“Kayıt dışı ekonomi dünyada ve ülkemizde görülen çok yaygın bir ekonomi türüdür.
Bu kayıt dışı serveti önlemek için hükümetler ve devletler yıllar boyu çalışmalar Yapmışlar, Fakat hiç kalıcı çözüm getirilmemiştir.
Görünüşe göre kayıt dışı devam ettiği sürece bazı insanlar servet sağlamaya devam edecektir.
Kayıt dışı ekonomi bütün sektörleri içine almış çözümü oldukça güç ve karmaşık bir olgudur.
Kayıt dışı ekonominin büyümesi kayıtlı ekonominin küçülmesi demektir. Kayıtlı ekonominin küçülmesi de devletin vergi gelirlerinin azalmasına neden olur. Vergi gelirleri azalan bir devlet borçlanmak zorunda kalır.
Kayıt dışı ekonominin nedenlerini kısaca şöyle sıralayabiliriz; Çalışma hayatından kaynaklanan nedenler, Sosyal sebepler, Teknolojik gelişmelerden kaynaklanan sebepler, Psikolojik sebepler, Kamu maliyesinden kaynaklanan sebepler, Vergi oranlarının gelişmekte olan ülkelerde; Gelişmiş ülkelere nazaran Yüksektir. Bu işlemde kayıt dışı ekonominin boyutlarını genişletir. Kayıt dışı ekonominin büyümesinde büyük payı olan vergi oranlarının yüksekliği düşürülebildiği taktirde kayıt dışı ekonominin azalabileceğini düşünebiliriz.
Ülkemiz açısından ciddi bir tehlike olan kayıt dışının azaltılmasında TBMM den başlamak üzere vatandaşlara ve mükelleflere önemli görevler düşmektedir. Sorunlar sadece kendimizi düşünmekle değil ayni zamanda toplumu ve geleceğimizi düşünmekle aşılabilir.
Ülkemizin güçlenmesi; gelecek olan nesillerimize daha huzurlu sağlam temeller üzerine kurulmuş bir yaşam sağlayacaktır.” (cs)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here