Kavakdere’de Devlet-Millet İşbirliğinin en güzel örneği

17
* Kırklareli Tarım İl Müdürlüğü tarafından il sınırları içerisinde bulunan Meralar ıslah ediliyor. Bu ıslah çalışmaları kapsamında merkez ilçeye bağlı Kavakdere Köyü’nde gerçekleştirilen Mera Gübrelemesi’nde Devlet-Millet işbirliği en güzel şekilde sergilendi.

HABER MERKEZİ
Kırklareli merkez ilçeye bağlı Kavakdere Köyü merasında  Kırklareli Tarım İl Müdürlüğü tarafından gübreleme çalışması yapıldı. Köy Muhtarı Vedat Dengiz’in yoğun girişimleri ile gerçekleştirilen Mera Gübreleme Çalışmaları’na Kırklareli Tarım İl Müdürü Hasan Çebi, Müdür Yardımcısı Vekili Mehmet Özcan, Kırklareli Ziraat Odası Başkanı Hasan çetin, Kırklareli Tarım Kredi Kooperatifi Müdürü Hüseyin Taşkın, Kırklareli Köy-Koop Başkanı Nedai Çelik’te katıldı.
24 Mart 2011 Perşembe günü saat 10.00’da Köy Meydanı’nda toplanan köy halkı, 25 traktörden oluşan konvoy ile Köy Merası’na doğru yola çıktılar. Devlet-Millet işbirliğinin en güzel şekilde sergilendiği çalışmada, devlet tarafından parası verilerek alınan 66,50 ton &26’lık Amonyum Nitrat Gübresi, köy halkı tarafından 3 bin dönümlük köy merasına elbirliği ile serpildi.
Kırklareli Tarım İl Müdürü Hasan Çebi Devlet-Millet işbirliğinin en güzel örneğinin sergilendiği bu çalışmada olmaktan son derece memnun olduğunu belirterek şunları kaydetti:
“4342 Sayılı Mera Kanunu uygulamaları gereği, tespit, tahdit ve tahsis çalışmaları tamamlanarak ekonomik mera büyüklüğü olan köy ve belediyelerimizde Mera Yönetim Birliklerinin oluşturulması ve akabinde de çiftçilerimizin istekli olmaları halinde, mera ıslahı ve amenajmanı projelerinin uygulamaya konulması sağlanarak meralarımızın ot verimleri yükseltilmektedir.
İlimizde, Mera Islah ve Amenajmanı Projeleri Üniversitelerle işbirliği içerisinde Namık Kemal Üniversitesi Ziraat Fakültesi Öğretim Üyelerinden Prof. Dr. Murat Altın’ın bilimsel ve teknik danışmanlığında yürütülmektedir.
İlimizde uygulanmakta olan Mera Islahı ve Amenajmanı Projeleri kapsamında merkez ilçeye bağlı Kavakdere Köyü Merası’na 66.50 ton, Deveçatağı Köyü Merası’na 35 ton, Lüleburgaz ilçemize bağlı Ertuğrul Köyü Merası’na 70 ton ve  Vize ilçemize bağlı Düzova Köyü Merası’na 30 ton olmak üzere toplam 201,50 ton % 26’lık Amonyum Nitrat Gübresi alımı yapılmıştır. 2011 yılı Şubat-Mart aylarında söz konusu köylerde çiftçilerimizin katkıları ile gübrelerin atımı yapılmaktadır.
Bugün de burada Kavakdere Köyü Merası’na tarafımızdan alınan 66.50 ton gübrenin atımını gerçekleştireceğiz. Meralarımız bizlerin geleceğidir. Sizlerin de meralarınıza sahip çıkarak bu çalışmaya hep birlikte katılmanız beni çok memnun etti. Meralarımıza sahip çıkalım ki hayvancılığımız sona ermesin. Tam aksine gelişerek daha da büyüsün.
Meralara 01 Mayıs’tan önce, 01 Kasım’dan sonra hayvanlarınızı otlatmaya sokmamanız gerekiyor. Bu tarihler arasında hayvanlarınızı meralarda otlatabilirsiniz. Diğer zamanlarda meralardaki otlar daha kök tutmadan otlatılırsa, mera gelişmeden kupkuru kalır. Bu durumda çok dikkat etmenizi rica ediyorum. Aksi takdirde mera diye bir şey ortada kalmaz. Geleceğimizin ve hayvancılığımızın teminatı olan meralarımız ıslah edilerek ot verimleri arttırılmakta ve otlatmanın kontrol altına alınması ile sürdürülebilirlik sağlanmaktadır.”
Kavakdere Muhtarı Vedat Dengiz’de yapılman bu gübrelemenin Köy Merası’nda ilk defa gerçekleştirildiğini ve bundan sonrada devam edileceğini belirterek; “Köy halkıma bu çalışmaya gösterdikleri ilgiden dolayı çok teşekkür ediyorum. Tarım İl Müdürümüz başta olmak üzere tüm yetkililer sağ olsunlar bizlerin taleplerine olumlu yanıt vererek bu işlemi meramıza uygulamamıza imkan tanıdılar. Kendilerine de teşekkürlerimiz iletmek istiyorum. Meralarımız sadece belirli kişilerin değil tüm köy halkımızın malıdır. Bu sebeple herkesin buralara sahip çıkması beni ziyadesi ile memnun etmiştir. Yapılan gübreleme ile köy halkımızın hayvanlarını otlatma bakımından meralarımızdan daha iyi verim alacağını düşünüyorum. Bundan sonraki zamanlarda da bu uygulamaları meralarımızda yapacağız.”
Yapılan konuşmaların ardından çalışmalara katılan traktörlere meraya atılacak olan 66,50 ton % 26’lık Amonyum Nitrat Gübreleri yüklenerek elbirliği içerisinde gübreleme gerçekleştirildi. (s)

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here