“Kask tak, hayatın kurtulsun”

15
Kırklareli İl Emniyet Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada, ilimizde meydana gelen ölümlü ve yaralamalı trafik kazaları incelendiğinde, motosiklet sürücülerinin karıştığı kazaların yoğunlukta…..
HABER MERKEZİ
Kırklareli İl Emniyet Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada, ilimizde meydana gelen ölümlü ve yaralamalı trafik kazaları incelendiğinde, motosiklet sürücülerinin karıştığı kazaların yoğunlukta olduğu, yaralanma ve ölümlerin birçoğunun kask kullanmamaktan kaynaklandığı belirtilerek şunlar kaydedildi:
“Trafik güvenliğinin arttırılması ve korunması için Valiliğimizin gözetim ve denetiminde İl Emniyet Müdürlüğü’ne bağlı trafik ekipleri tarafından 2013 yılı Eylül ayı içerisinde toplam: 27 bin 241 araç kontrol edilmiş olup, bunlardan kusurlu bulunan 4 bin 460 araca 1 milyon 181 bin 323 TL. para cezası tatbik edilmiştir. Eylül ayı içerisinde yapılan denetimler sonucunda kusurlarından dolayı 263 Araç trafikten men edilmiş, 74 sürücünün ehliyetine el konulmuştur. Trafik kurallarına uyulmaması nedeniyle 2013 yılı Eylül ayı içerisinde İlimiz sınırlarında toplam; 40 Maddi Hasarlı, 77 Yaralamalı ve 1 Ölümlü olmak üzere toplam 118 Trafik Kazası meydana gelmiştir. Meydana gelen bu kazalarda 81 vatandaşımız yaralanmış, 2 vatandaşımız hayatını kaybetmiştir.
Son zamanlarda ilimizde meydana gelen ölümlü ve yaralamalı trafik kazaları incelendiğinde, motosiklet sürücülerinin karıştığı kazaların yoğunlukta olduğu, yaralanma ve ölümlerin birçoğunun kask kullanmamaktan kaynaklandığı anlaşılmıştır. Bu nedenle motosiklet denetimlerine ağırlık verilmiş olup, 2013 yılı Eylül ayı içerisinde yapılan kontrollerde; 412 motosiklet sürücüsü kontrol edilmiş, kusurlu görülen 171 motosiklet sürücüsüne 85 bin 635 TL. para cezası tatbik edilmiştir.
Sayın Başbakanımızın Başkanlığında, 30 Mayıs 2012 günü yapılan Karayolu Güvenliği Yüksek Kurulu’nun 3. toplantısında kabul edilen “Karayolu Trafik Güvenliği Stratejisi ve Eylem Planı” çerçevesinde, Ülkemizde 2013 ve 2014 yılları hız ve emniyet kemeri yılı ilan edilmiş olup, İlimizde Eylem Planı doğrultusunda her gün ekiplerimizce farklı zaman aralıklarında araç sürücülerine yönelik eğitim ve bilinçlendirme faaliyetleri yürütülmektedir. 
Yapılan bu eğitim ve bilinçlendirme faaliyetleri yanı sıra denetleme faaliyetlerine de devam edilmekte olup, 2013 yılı Eylül ayı içerisinde yapılan kontrollerde; 2 bin 752 araç sürücüsüne “Hız limitlerini İhlal”den dolayı 559 bin 613 TL. para cezası, 27 araç sürücüsüne “Emniyet Kemeri Takmamak”tan dolayı 2 bin 79 TL. para cezası tatbik edilmiştir. Yıl içerisinde İlimiz genelinde ağırlıklı olarak eğitim ve bilinçlendirme faaliyetleri ile hız ve emniyet kemeri denetimlerini arttırarak trafik kazaları sonucu meydana gelen yaralanma ve ölümlerin azaltılması, vatandaşlarımızın huzur ve güven içerisinde seyahat etmeleri amaç edinilmiştir.” (Savaş Eskici) 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here