“Karne korkusu ve aileye düşen sorumluluklar çok önemli”

14
Kırklareli İl Sağlık Müdürü Dr. Metin Bozkır, her çocuğun başarı ve yeteneklerinin farklı alanlarda olduğu ifade ederek, başka çocukların başarısı yada başarısızlığı ile kıyaslanmaması gerektiğini belirtti.
HABER MERKEZİ
Karne gününün bazı öğrenciler için mutluluk kaynağı bazı öğrenciler için de korku kaynağı olduğunu ifade eden Bozkır, burada aileye büyük görev düştüğünü söyledi.
Bozkır; “Okullar kapanıyor, öğrenciler bir dönemin meyvesi olarak gördükleri karnelerini alacaklar. Karnelerin alındığı gün çocuklar sevinç, mutluluk, hüzün, kaygı ve bazen de öfke duygusunu birlikte yaşarlar. Karne günü bazı öğrenciler için mutluluk kaynağı olurken bazı öğrenciler için korku kaynağı olabilmektedir.
Çocukların önce iyi notlarını ödüllendirerek, onları takdir ederek konuşmaya başlanmalı, daha sonra kötü notların nedenleri araştırılmalı ve bu durumu düzeltmek için neler yapılabileceğine çocukla birlikte karar verilmelidir.
Her çocuğun başarı ve yeteneklerinin farklı alanlarda olduğu unutulmamalıdır. Ailelerin en büyük sorumluluğu hayatı seven, insanları seven, sorumluluk almayı seven, başarının peşinde koşan, kendini gerçekleştirme basamaklarını hızla çıkan bir çocuk yetiştirmektir.
Karnesinin iyide olsa kötüde olsa sizin onu seveceğinizi ve onun arkasında olduğunuzu çocuğunuza hissettirin” dedi. (Ufuk Ertop)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here