KARİZMAYI ÇİZDİLER

14

CHP Kırklareli ’de ilçe kongre sürecini tamamladı. CHP Kırklareli vekillerinin desteklediği listeler kayıpsız olarak seçildi.
En son Lüleburgaz İlçe Kongresinde iki liste yarıştı. Lüleburgaz Belediye Başkanı Emin Halebak’ın da il delegesi olarak yer aldığı Zeki Akın’ın listesi seçim kaybetti.
CHP Kırklareli ilçe kongreleri sürecinde, hiç unutulmayacak anlar yaşandı.
CHP Milletvekili Turgut Dibek’e Pınarhisar İlçe kongresinde yükselen yuh sesleri vekil’in konuşmasını zorlaştırdığı CHP tabanında konuşulan ilginç gelişmelerden biriydi.
CHP Babaeski İlçe kongresinde ise tek liste seçim olduğu için katılım ve coşku beklenmiyordu.
Ancak beklendiğinin tersine yoğun bir katılım gerçekleşti.
CHP Babaeski ilçe Başkanı Av. İrfan Altınel’in “ben eleştiriye açığım ne söylenecekse burada söylensin, eleştirilerden ders çıkarmasını bilirim” diye konuşması CHP Babaeski tabanında olumlu algılandı.
Eski CHP vekili Mehmet Siyam Kesimoğlu’nun konuşması sırasında CHP vekillerine dönerek” Ben önseçim istiyorum Turgut bey kardeşim, sen de önseçim istiyor musun? Diye sorması; CHP kongresinde akıllarda kalan önemli anlardan biriydi diye konuşuluyor.
Eski Babaeski Belediye Başkanı Av. Haluk Tezsezer’in konuşması sırasında “bana baskı yapıyor diyenler, zabıta arabası ile delege taşıyorlar” diyerek “bu nasıl özgür irade” diye sormasını da CHP liler; akıllarda kalan ilginç anlardan biriydi diye anlatıyorlar.
Öte yandan CHP’li Babaeski’lilerin konuştukları şok gelişme ise; İlçe Başkanı Av. İrfan Altınel’in kendisinin belirlediği delegasyondan 5O kişi tarafından listesinin çizilmesi diye anlatıyorlar.
Babaeski CHP delegeleri; Delege seçimi yapılırken, karşı muhalif liste çıkmadan tek listeyle ve Av. İrfan Altınel’in kendine yakın isimlerden oluşmuştu.
Kendisine yakın isimlerden oluşan 203 CHP kongre delegesinin bir bölümü salonu terk ederek ve oy kullanmadan, Av. İrfan Altınel’e tepkilerini dile getirdiler diye konuşan CHP’liler, daha da ilginci ;”162 imza ile ilçe başkanlığına aday olan İrfan Altınel’in 100 geçerli oy almasıdır” diye de konuşuyorlar.
Babaeski CHP İlçe kongresinde 203 CHP Kongre delegesinin bir bölümü salonu terk ederek oy bile kullanmazken, 155 CHP kongre delegesi de oy kullanmış, Av. İrfan Altınel’in aday olduğu listeye 55 kişi geçersiz oy vermiş.
En ilginç olan da 50 CHP Babaeski kongre delegesinin listeyi çapraz çizerek geçersiz hale getirmesi 5 kişinin de boş zarf kullanmasıdır diye konuşan CHP’liler; “İlçe Başkanı Av. İrfan Altınel, karizmayı çizdirdi, bu durumda hemen istifa etmelidir siyasi etik bunu gerektirir” diye konuşuyorlar.
Babaeski’li muhaliflerin kongre ardından Av. İrfan Altınel’in listesine atılan Çiziklerle eleştiri getirmeleri de ayrı bir ilginçlik. Liste çıkarmaya cesareti olmayanların, listeleri çizdirerek teselli bulmaları, Babaeski dışındaki CHP’li siyasilerin ekmeğine yağ sürmekten öteye gidemez.
Babaeski CHP’leri kendi içinde boğuşurken birbirini yaralamış Kırklareli siyasetinde de kaybetmişlerdir. Seçim sonucunda Birlik beraberlik görüntüsü yerine Kendi listelerini çizen ve birbiriyle çatışan bir gruplaşmayla İkiye veya üçe bölünen grupçuklar ortaya çıkmıştır.
Aylardır süren CHP ilçe kongre maratonu ardında kırık dökük bir sürü siyasi bırakırken; gözler il kongresine çevrildi.
Siyasetin duayenlerinden aldığım duyumlara göre; İl Başkanlığını açıklayan eski Kırklareli merkez ilçe Başkanı Vecdi Gündoğdu’nun karşısına İl genel meclis üyesi Hasan Dağ, son istişarelerini yaparak adaylığını açıklamak üzeredir diye bekleniyor.
Şimdi kozlar CHP İl Başkanlığı seçiminde paylaşılacak. Kayıpsız bütün ilçe kongrelerini desteklediği adayların kazandığı Vekillerin adayı Vecdi Gündoğdu mu?
Yoksa Muhaliflerin adayı Hasan Dağ mı?
Bekleyip göreceğiz.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here