“Kardeşliğe ve evrensel barışa hep beraber kucak açalım”

11
Kırklareli İl Genel Meclisi Eylül Ayı 1. Birleşimi 02 Eylül 2013 Pazartesi günü saat 10.30’da Kırklareli İl Genel Meclisi Salonu’nda yapıldı. Yoklamanın ardından Ağustos Ayı…….
HABER MERKEZİ
Kırklareli İl Genel Meclisi Eylül Ayı 1. Birleşimi 02 Eylül 2013 Pazartesi günü saat 10.30’da Kırklareli İl Genel Meclisi Salonu’nda yapıldı. Yoklamanın ardından Ağustos Ayı 5. Birleşimi’ne ait tutanak özeti okundu. Sonrasında ise gündemin ilk maddesi olan İl Genel Meclisi’nde 07.06.2013 tarih ve 164 sayılı kararına istinaden, Kırklareli İl Özel İdaresi 2014 Yılı Yatırım ve Çalışma Programı Taslağı’nda yer alan yatırım teklifleri hakkında, ilgili komisyonlarınca hazırlanan Kültür Komisyonu Raporu görüşüldü.
Gündem dışı olarak söz alan Kırklareli İl Genel Meclisi Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Grup Başkanı Hüseyin Taşkın “1 Eylül Dünya Barış Günü” ile ilgili olarak yaptığı açıklamasında şunları kaydetti:
“2. Dünya Savaşı diye bilinen İkinci Büyük Emperyalist Paylaşım Savaşı, 1 Eylül 1939 günü Nazilerin Polonya’yı işgaliyle başladı. Ardında elli 2 milyon ölü, milyonlarca yaralı, sakat ve moloz yığını haline gelmiş kentler ile acı ve gözyaşı bıraktı. Mayıs 1945’de son buldu. İnsanlık tarihinin bu en acımasız, en kanlı ve en kirli savaşının başladığı gün, yani 1 Eylül, Dünya Barış Günü olarak kabul edildi. İnsanoğlunun geleceği için en önemli ve anlamlı günlerden biri olan "1 Eylül Dünya Barış Günü"nde, Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün, "Yurtta Barış, Dünyada Barış" ilkesini bir kere daha hatırlatmak istiyorum. Demokrasiye, insan haklarına ve hukukun üstünlüğüne inanan ve yıllardır terörün acısını yüreğinde hisseden bizler, 1 Eylül Dünya Barış Günü’nde, dünyanın değişik coğrafi bölgelerinde, farklı isimler altında insanlık suçu işlemeyi sürdüren ve dünya barışını tehdit eden bütün terör örgütlerini lanetlemektedir. Bilginin ve teknolojinin hızla yaygınlaştığı, özgürlükçü demokrasinin giderek önem kazandığı globalleşen dünyamızda, insanların huzur, güven ve mutluluk içinde yaşamasının temel koşulunun, "şiddet ve terör örgütlerine karşı işbirliği ve dayanışma yaparak, barış ve dostluk ortamının sürekliliğini sağlamak" olduğunu düşünüyorum. Türkiye, Atatürk’ün ortaya koyduğu ve tüm milletimizce de benimsenen "Yurtta Barış, Dünyada Barış" ilkesini, temel ve vazgeçilmez bir ilke olarak, her platformda savunmak ve bu barışçı tutumu ile dünya ülkeleri arasındaki saygın yerini de almak zorundadır Asla savaş kışkırtıcılığı yapmamalıdır. Kafkaslar, Balkanlar ve Ortadoğu gibi dünyanın en yoğun sorunlarının ve çatışmalarının yaşandığı bir bölgede yer alan Türkiye, barış ve huzuru korunmak, demokrasinin yerleşip, kökleşmesi için çaba sarf etmeli, olumsuzlukları, demokratik bir yaklaşımla ve hukukun üstünlüğü ilkeleri çerçevesinde aşmaya çalışmalıdır. Cumhuriyetle beraber 90 yılı aşkın bir süredir, tüm anlaşmazlıkların karşılıklı saygı ve hoşgörü çerçevesi içinde, diyalogla çözümlenmesinden yana olan Türkiye, bölgede barış ve istikrarın sağlanması için, ırk, dil, din, kültür farkı gözetmeksizin tüm insanlığı işbirliği ve dayanışmaya çağırmalıdır. 1 Eylül Dünya Barış Günü’nde, terörden arınmış bir dünyada, mutluluğa, huzura, sevgiye, hoşgörüye, kardeşliğe ve evrensel barışa hep beraber kucak açalım.”
Yapılan konuşmanın ardından İl Genel Meclisi Başkanı Behçet Şen diğer maddelerin görüşülmesini bugün  saat 10.30’a erteledi. (Serkan Koçtürk) 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here