Karbonmonoksit Zehirlenmeleri’ne dikkat!

14
Kış mevsiminin gelmesiyle birlikte evlerde Karbonmonoksit (CO) kaynağı olan cihazlar, yoğun olarak kullanılmakta ve bu cihazların ürettiği karbonmonoksit gazları zaman zaman zehirlenme sonucu ölümlere neden olabilmektedir.
HABER MERKEZİ 
Şofben zehirlenmeleri ve kömür sobası zehirlenmeleri en sık görülen zehirlenmelerdir. Karbonmonoksit renksiz, kokusuz tatsız zehirli bir gazdır. Tespit edilebilen bir kokusu olmamasına rağmen bu gaz genellikle diğer gazlar ile karıştırıldığında bir kokuya sahip olur. Karbonmonoksitin doğal gazların tam yanmamasından ve karbon içeren yağ, propan, kömür, tahta gibi maddelerin yanması sonucunda ortaya çıkıyor.
* Zehirlenme belirtileri
Karbonmonoksitin en önemli özelliği, bu gazı büyük miktarlarda soluyan kişilerde kısa süre içinde belirti vermemesidir. Yoğun karbonmonoksit gazına maruz kalan kişilerde bilinç kaybı ve boğulma gözlenebilir.
Karbonmonoksit zehirlenmesinin belirtilerini ise şöyle sıralanabilir: İlk belirtileri baş ağrısı, halsizlik, baş dönmesi, uyuşukluk ya da bulantıdır. Uzun süre ve yüksek miktarlarda karbonmonoksite maruz kalmış kişilerde belirtiler daha da şiddetlenir ve kusma, kaslarda zayıflık ve bilinç kaybı ortaya çıkar.
Semptomların şiddeti kişiden kişiye göre değişir. Çocuklar, yaşlılar, akciğer ve kalp rahatsızlığı olan hastalar, yüksek kesimlerde yaşayan bireyler, sigara içen yüksek karbonmonoksit düzeyine sahip olan kişiler daha fazla risk altındadır. (s)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here