Karaumur Meydanı’na Yunan Tanrısı’nın heykeli yapılacak

24
Kırklareli Belediye Başkan Yardımcısı Ünal Başkur manavların bulunduğu eski Karaumur Meydanı’nda yapılan Şelale’nin havuza bakan kısmını Yunan Tanrısı Dionysos’un kabartma heykelini yapacaklarını belirtti.

HABER MERKEZİ
Şelalenin akacağı tarafa yapılacağını suyun üzerinden akacağını belirten Başkur, Kırklareli’de yapılan arkeoloji çalışmalarında Yunan Tanrısı Dionysos’un kabartma heykelinin bulunduğunu ve Türkiye’de ilk defa böyle bir kabartma heykele sahip çıkılacağını ifade etti.
* Dionysos kimdir?
Dionysos, Antik Yunan Dünyası’nda, ilk olarak şarap sonra bitkilerin ve son olarak ölümün ve hayatın yenilenmesinin tanrısı olarak tapınım görmüştür. Antik Yunan Dünyası’na diğer tanrılardan daha geç girmesine rağmen, O’nun için yapılan şenlikler Grek hayatının daha çok canlanmasını sağlamış ve bu şenliklerde oynanan oyunlardan Tragedia ve Komedia doğmuştur.
Dionysos birçok yönden diğer Olympos tanrılarından ayrılır. Diğer tanrılardan hiçbiri Dionysos kadar insanlara yakın ve insanlarla içiçe değildir. Bu yönleri sayesinde birçok yerde kendine müritler bulmuştur. Dionysos’un Anadolu kökenli bir tanrı olduğu ve bu tanrıyı Yunanlılar’a benimsetmek için çeşitli efsanelerin uydurulduğu biliniyor. Dionysos tapımı, ilk zamanlar tanrı ile ilişkili efsaneleri canlandırmakla başlamış ve zamanla bu oyunlar edebi bir içerik kazanmıştır. Daha sonraları bu efsaneler tragedialar ve komedialara konu olmuştur.
Dionysos, Zeus ve Semele’nin olğu olarak doğmuş. Semele’nin Zeus’un yıldırımları sonucu ölmesinin ardından, Zeus’un baldırına yerleştirdiği Dipnysos 2. kez doğmuştur ve Nysa Dağı perileri tarafından büyütülmüştür.
Dionysos, büyümesinin ardından bir yolculuğa çıkmış ve Hindistan’a kadar gitmiştir. Gittiği yerde insanları şarap ve üzüm yetiştiriciliği konusunda eğitmiştir. Bu yolla kendine tapınanların sayısını arttırmış, ancak kendisine kötü davranan veya karşı çıkanları da cezalandırmaktan çekinmemiştir. (ue-çd)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here