“Kararsız seçmenlerin alternatifi CHP’dir”

23
* Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Kırklareli İl Başkanı Vecdi Gündoğdu, geçtiğimiz hafta sonu yapılan 33. Olağan Kurultayı gazetemize değerlendirdi. Gündoğdu, Kurultay’a çok büyük ilgi olduğunu ve yapılan kurultayın kararsız seçmenlerin alternatifinin CHP olduğunu gösterdiğini belirtti.


HABER MERKEZİ
Cumhuriyet halk Partisi (CHP) 22. Olağan Kurultayı’nı 22-23 Mayıs 2010 tarihlerinde gerçekleştirdi. Yapılan Kurultaya katılan CHP Kırklareli İl Başkanı Vecdi Gündoğdu 24 Mayıs 2010 Pazartesi günü akşamı ilimize döndü.
Gündoğdu, CHP’nin 1987 yılından bu yana böylesine yoğun bir katılım ile Kurultay gerçekleştirmediğini belirterek, hangi partiye oy vereceğine bir türlü karar veremeyen kararsız seçmenlerinde CHP’yi alternatif parti olarak gördüğünü ifade etti. Genel Başkanlığa seçilen kemal Kılıçdaroğlu’nun siyasi hayata yeni bir nefes getirdiğini vurgulayan Gündoğdu, CHP’nin iktidara doğru edim adımlarla yürüdüğünü belirterek şunları kaydetti:
“Kurultayı değerlendirmek gerekirse tam bir taban hareketi olarak ben bunu görüyorum. Baktığımızda olay nedir hem 1. günü itibariyle, hem de 2. günü itibariyle iki ayrı bölüme ayırırsak sadece kurultayla ilgili 1. günü Genel Başkan seçimi müthiş bir izdiham oldu. Ben 1987’den bu yana birleşme kurultayları da dâhil olmak üzere tüm kurultayları gördüm ama bu seferki çok farklıydı. Bir izdihamı yaşadık orada. Birçok İl Başkanı, Belediye Başkanı hatta Milletvekilleri dâhil olmak üzere kurultay salonuna giremedi. İçerisinin boşaltılmasıyla öğlenden sonra birçok arkadaşımız ve partinin yetkilileri girmeye çalıştı.
* “Değişim ve yenileşme hareketinin mayası tuttu”
Buda şunun göstergesidir; Cumhuriyet Halk Partisi’nde değişim, yenileşme hareketi maya anlamında tuttu bu söyleyebilirim. Halkın ve vatandaşın büyük bir ilgisi var. Sadece Ankara’da yaşayanların değil, baktığımda örgütler Cumhuriyet Halk Parti’nin İlçe ve İl Başkanları olarak kurultaya gelmeyen yoktu, herkes o katkıyı koymuştu. Dolayısıyla ilk gün yapılan genel başkanlık seçimlerinde de delegelerin zaten büyük bir çoğunluğu tek aday olarak Kemal Beyi önermişti ve o şekilde de çıktı. Buda şunun göstergesidir; Cumhuriyet Halk Parti ve Cumhuriyet Halk Parti’ye yakın diğer sol tabanlar, sol sempatizanlar ve artık kararsız dediğimiz seçmen alternatif olarak Cumhuriyet Halk Parti’yi bu değişimle beraber değerlendirecektir diye düşünüyorum. Tabiî ki şimdi bir takım söylentiler var. Tak başına iktidar, yok yüzde 50 oy falan ama bunları önümüzdeki süreçler gösterecektir, partinin yapacağı politikalar gösterecektir.
* “Kırklareli örgütü olarak bu işten yüzümüzün akıyla çıktık”
Ama bana göre parti Kemal Beyle beraber, Genel Sekreterle birlikte en azından yukarıda parti meclisinde ve önümüzdeki günler parti meclisinde seçilmiş olanların içinden MYK çıkacak orada da bu değişimi gösterdiler. Tamamen yeni isimler, profesyonel ekipler, profesörler, akademisyenler toplumun her katmanını kapsayacak kişileri de parti meclisinden aldılar. Bunlardan biride genç olmasına rağmen bizim Kırklareli Milletvekilimiz Av. Turgut Dibek. O da Bilim ve Kültür Platformu’ndan girdi, ona da 18 kişi yazılıyor. Dolayısıyla 18 kişiden, 12 kişisi seçiliyor. İşte bizde Kırklareli örgütü olarak üzerimize düşeni yaptığımıza inanıyoruz. O gün İl Başkan’larıyla yapmış olduğumuz toplantılarda, onlardan ricalarımızda vermiş olduğumuz destekleri Kırklareli’de hak ettiği yeri aldı. Kırklareli’nin bu değişim sürecinde hem Parti Meclisi, hem Genel Başkanlık değişimi yaşadığı süreçte de hak ettiği yerde olduğuna inanıyorum. Baktığımızda Kırklareli’de bu işten yüzünün akıyla çıktığını düşünüyorum. Tabi bölgemize baktığımızda Tekirdağ girebildi, Edirne boşta kaldı bu konuda. Zannediyorum farklı sıkıntıları vardı o yüzden olmadı ama örgütsel anlamda biz Milletvekilimizi destekleyerek Parti Meclisi’ne girmesinde yardımcı olduk.
* “Milletvekilimizin MYK’ya girmesi sürpriz olmaz”
MYK zannediyorum Cumartesi günü orada belirlenecek. Zaten Genel Başkanımız Kılıçdaroğlu listesini Parti Meclisi’ne sunacak, Parti Meclisi’nden sonrada MYK belirlenmiş olacak. Orada bana göre bir ihtimal olabilir ama bu kesin değildir. Milletvekilimiz Av. Turgut Dibek’in MYK’ya girmesi bizim için sürpriz olmaz. Çünkü ben listeye baktığımda MYK 29 kişiden oluşacak. Yaklaşık olarak 25 ile 30 arasında MYK’ya girecek isim saptadım. Belki o 25-30 kişinin eleme sistemi yaptığı zaman Kılıçdaroğlu Turgut Dibek’i de MYK’ya alabilir, o ihtimalde yok değil yani var.
* “Kurultayımızı halkımız ile birlikte yaptık”
Kurultay’dan en büyük benim gözlemlediğim halkla birlikte yapılan bir kurultay oldu. Yani sadece CHP Örgütleri veya CHP Kurultay Delegeleri değil gerçekten halk vardı. Onu orada gördük, hissettik, o doyuma ulaştık ve o tatminde bizi mutlu sona ulaştıracak diye düşünüyorum. Tabiî ki yinede temkinli olmak lazım. Cumhuriyet Halk Parti iktidarda diyebilirim ben. Koalisyon olabilir mi yoksa tek başına iktidarlık mı o tabi alınacak oylarla endeksli bir şey.
* “AKP önümüzdeki süreçte iktidardan düşecek”
Cumhuriyet Halk Parti Kurultayı’nı gördükten sonra ben AKP’nin önümüzdeki süreçte iktidardan düşeceğini gördüm. 1 hafta kadar Ankara’da kaldık. Tabi ki Genel Merkez’e, Kurultay Salonu’na veya diğer yerlere gitmek için taksi kullanıyoruz. Oradaki en güzel göstergeyi ve bilgiyi de taksiciler veriyor. Yani taksicilerde belki 25-30 değişik çeşit araca bindik, orada 1 veya 2 taksici haricinde geri kalanı hepsinin çok olumlu tepkisiyle karşılaştık. Herkes sanki bunu bekliyormuş gibi ‘Cumhuriyet Halk Parti’ye oy vereceğim’ diyen insanlar var. Onu da bunun bir göstergesi olarak kabul ediyorum. Sadece o mu diğer yerlere baktığımız zaman normal vatandaşlardan da olumlu tepkiler var. Cumhuriyet Halk Parti bunların hepsini gösterdi.
* “Rahşan Hanım bu dönem CHP’ye destek verilmesi gerektiğini söyledi”
Genel Merkez’de il Başkanlarıyla yapmış olduğumuz toplantılar da Genel Sekreterimiz Önder Bey’e Rahşan Hanım’ın Kurultayımıza katılacağı haberi telefonla iletildi. O da İl Başkanları’na bunu duyurdu. Rahşan Hanım kurultayımıza gelecek, katkı verecek, orada bulunacak diye bizde sevinçle karşıladık tabi. Ama bu ileride Rahşan Hanım’ın kurmuş olduğu Demokratik Sol Halk Partisi (DSHP) ile birleşme veya kapanıp CHP’ye katılması gibi bir durum mudur onunla ilgili henüz bir bilgimiz yok. Daha doğrusu onunla ilgili karar durumu da yok. Sadece Rahşan Hanım bireysel olarak kendisi gelmiştir Milletvekilleriyle beraber katkı vereceğini, destek vereceğini söylemiştir. Rahşan Hanım bu dönem Cumhuriyet Halk Partisi’ne destek verilmesi gerektiğini söylemiştir ve bunu tüm tabanından Ecevit’i sevenlerden de isteyerek belirtmiştir.” (s)

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here