Karanfiler; “Sınavlar çan eğrisine göre değerlendirilmeli”

20
Memur-Sen ve Eğitim-Bir-Sen Kırklareli İl Başkanı Selahattin Karanfiler Unvan Değişikliği ve Görevde Yükselme Sınav Sonuçları’nın çan eğrisine göre değerlendirilmesi konusunda açıklamada bulundu.
HABER MERKEZİ
Memur-Sen ve Eğitim-Bir-Sen Kırklareli İl Başkanı Selahattin Karanfiler Unvan Değişikliği ve Görevde Yükselme Sınav Sonuçları’nın çan eğrisine göre değerlendirilmesi konusunda açıklamada bulundu.
Karanfiler; “Eğitim-Bir-Sen olarak, Milli Eğitim Bakanlığı’na başvurarak, 28.02.2015 tarihinde yapılacak unvan değişikliği sınavı ile 12 Eylül 2015 tarihinde yapılacak Görevde Yükselme Sınavı yönünden, sınav sonuçlarının bağlı değerlendirme veya çan eğrisi yöntemine göre değerlendirilmesini talep ettik. Bakanlık, Millî Eğitim Bakanlığı Personelinin Görevde Yükselme, Unvan Değişikliği ve Yer Değiştirme Suretiyle Atanması Hakkında Yönetmelik hükümleri doğrultusunda unvan değişikliği sınavının 28.02.2015 tarihinde, şef ve memur görevde yükselme sınavının 12.09.2015 tarihinde yapılmasının planlandığını duyurmuş; bunlardan unvan değişikliği sınavına ilişkin kılavuzu bakanlık web sayfasında yayımlayarak, başvuru ve sınav takvimini ilan etmiştir. Söz konusu yönetmelik ve kılavuz hükümlerine göre, sınavlara ilişkin değerlendirme 100 puan üzerinden yapılarak, sınava giren adaylardan 70 ve üzerinde puan alanlar başarılı sayılacak. Ancak, geçmiş tarihlerde Bakanlıkça gerçekleştirilen benzer sınavlar ile son olarak 2014 yılı merkez ve taşra teşkilatı şef ve memur kadroları için 13.09.2014 tarihinde yapılan Görevde Yükselme Sınavı ve sonuçları değerlendirildiğinde, sınav sorularının oldukça zor olduğuna ve sınava katılanların soruları cevaplarken hayli zorlandığına ilişkin yaygın şikâyetler sendikamıza iletilmiş, bunlar kamuoyuyla paylaşılmıştır. Bu durumun 2015 yılında öngörülen mezkûr sınavlarda da oluşması durumunda, sınavlara katılan adayların 70 ve üzerinde puan alarak başarılı sayılmaları güçleşecek ve yeteri kadar adayın başarılı sayılması neredeyse imkânsız hale gelecek, bunun sonucunda söz konusu kadroların önemli bir kısmı boş kalacak. Eğitim-Bir-Sen, Bakanlığa başvuruda bulunarak, böyle bir durumun tekrar yaşanmaması için, merkez ve taşra teşkilatı görevde yükselme ve unvan değişikliği sınav sonuçlarının bağlı değerlendirme veya çan eğrisi yöntemine göre değerlendirilmesini istedi.” (Savaş Eskici)
1

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here