Karanfiler; “31 Mart’ta Ek Dersler kesilmeyecek”

10
Eğitim-Bir-Sen Kırklareli Şube Başkanı Selahattin Karanfiler yaptığı açıklamasında şunları kaydetti:

HABER MERKEZİ
Eğitim-Bir-Sen Kırklareli Şube Başkanı Selahattin Karanfiler yaptığı açıklamasında şunları kaydetti:
“Ülkemizde yapılan Yerel Seçimler sebebiyle 31 Mart’ta okullar tatil edildi. Tatil sebebiyle öğretmen ve yöneticilerin ek derslerinin kesilip kesilmeyeceği konusunda eğitim çalışanları ve bazı sendikalar tereddüde düşmüşlerdir. Hatta bazı sendikalar bakanlığa yazı yazarak 31 Mart’ta ek derslerin ödenip ödenmeyeceğini sorarak ödeneceği cevabını alınca cevabi yazıyı kazanımlarımız diye sunmuşlardır.
31 Mart Ek Derslerle ilgili işte gerçekler:
Sorunu Çözen: Eğitim-Bir-Sen
Çözüldüğü Yer: Toplu Sözleşme Masası
Kimin Kazanı mı?: Eğitim-Bir-Sen’in
Eğitim-Bir-Sen’in toplu sözleşme kazanımlarından biri olan ‘Ders yılı içerisindeki iş günlerinde genel idari izinli olmaları sebebiyle eğitim ve öğretim faaliyetlerini fiilen yerine getiremeyen yönetici ve öğretmenler ile öğrencilerin çeşitli nedenlerle sınıf veya okul bütünlüğünde izinli sayılmaları sebebiyle eğitim ve öğretim faaliyetlerini fiilen yerine getiremeyen yönetici ve öğretmenler, bu sürelerde üzerlerinde bulunan aylık karşılığı ders, varsa ek ders, ders niteliğinde yönetim, hazırlık ve planlama görevlerini yapmış sayılırlar’ hükmü gereği, seçim sonrası okulların bir günlük tatilden dolayı ek ders ücretlerinde kesinti yapılmayacaktır.
Milli Eğitim Bakanlığı Yönetici ve Öğretmenlerin Ders ve Ek ders Saatlerine İlişkin Kararda, Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı eğitim kurumlarında görev yapan yönetici ve öğretmenlerin aylık karşılığı ders ve ek ders saatleri ile diğer görevlerine yönelik ek ders ücreti ödemelerine dair düzenlemeler yer almaktadır.
 14/08/2013 tarihli ve 28735 sayılı Resmi Gazete yayımlanan Kamu Görevlilerinin Geneline ve Hizmet Kollarına Yönelik Mali ve Sosyal Haklara İlişkin 2014 ve 2015 Yıllarını Kapsayan 2. Dönem Toplu Sözleşmenin Eğitim, Öğretim ve Bilim Hizmet Koluna İlişkin Toplu Sözleşme bölümünün “Ders görevinin yapılmış sayılacağı haller” başlıklı ikinci maddesinde, “Milli Eğitim Bakanlığına bağlı örgün ve yaygın eğitim kurumlarında ders yılı içerisindeki iş günlerinde genel idari izinli olmaları sebebiyle eğitim ve öğretim faaliyetlerini fiilen yerine getiremeyen yönetici ve öğretmenler ile öğrencilerin çeşitli nedenlerle sınıf veya okul bütünlüğünde izinli sayılmaları sebebiyle eğitim ve öğretim faaliyetlerini fiilen yerine getiremeyen yönetici ve öğretmenler, bu sürelerde üzerlerinde bulunan aylık karşılığı ders, varsa ek ders, ders niteliğinde yönetim, hazırlık ve planlama görevlerini yapmış sayılırlar” hükmüne yer verilmiştir. 
Yerel seçimler nedeniyle 31 Mart 2014 tarihinde okulların tatil edilmesi, “öğrencilerin çeşitli nedenlerle sınıf veya okul bütünlüğünde izinli sayılmaları” sonucu doğurmakta, bu durum da, yönetici ve öğretmenlerin 31 Mart Pazartesi günü üzerlerinde bulunan aylık karşılığı ders, varsa ek ders, ders niteliğinde yönetim, hazırlık ve planlama görevlerini yapmış sayılmalarını gerektirmektedir.
Genel yetkili sendika olarak Eğitim-Bir-Sen’in Kamu İşveren Heyeti ile toplu sözleşme masasında çözüme kavuşturduğu bir konuda, bir sendikanın değişikliklerden bihaber olarak Bakanlığa yazılı müracaatta bulunup, aldığı cevabı, “Girişimlerimiz sonuç verdi: 31 Mart’ta Ek Dersler Kesilmeyecek” başlığıyla sunması, Eğitim Bir Sen ‘in toplu sözleşme masasındaki kazanımından habersiz olmaktan öte bir anlam taşımamaktadır.
Bakanlık, toplu sözleşme kazanımımıza atıfta bulunarak cevap verirken, malum sendikanın cevabı kavrayamaması karikatür gibi durmaktadır. Eğitim çalışanları, bu tür haberlere itibar etmemekte ve bu tür anlayışların devrinin kapandığının bilincindedir.” (Savaş Eskici)

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.