Karakoç; “Toprak ve yeraltı suları geri gelmiyor”

12
Kırklareli İl Genel Meclisi’nin 3 birleşimi 4 Nisan 2012 Çarşamba günü saat 10.30’da yapıldı. Meclis, gündeminde yine hayvan çiftliklerini konuştu.
HABER MERKEZİ
Gündemin birinci maddesi olan; Meriç Hayvancılık Tarım ve Gıda Ürünleri Pazarlama Sanayi Ticaret Limited Şirketi tarafından ‘Büyükbaş süt ve besi hayvancılığı’ tesisi kurulması amacıyla hazırlanan 1/5000 ölçekli nazım imar planı ve 1/1000 ölçekli uygulamalı imar planı oy birliği ile onaylandı.
İmar ve Bayındırlık Komisyon Başkanı Nedim Orcan, komisyon raporunun okunmasının ardından söz alan Aydın Karakoç; “Toprak ve yeraltı suları geri gelmiyor” dedi.
Hayvan çiftliklerinin kurulmasında dikkat edilmesi gereken iki önemli unsur olduğu ifade eden Karakoç, bunlardan birinin yeraltı ve yer üstü suyu kullanım izni olup olmadığı, diğer bir durum ise atıkları olduğunu söyledi.
Karakoç, yaptığı konuşmasında şunları söyledi;
“Çevre ve şehircilik il müdürlüğü bu tesislerden taahhütname almak zorundadır. “Ben tesisimde yeraltı suyu kullanmayacağım” veya “ben tesisimde yerüstü suyu kullanacağım” ibaresinin yer aldığı taahhütnamenin alınmasını zorunlu görüyorum. Yasalarda belirli boşluklar var. Tesis sahibi, kaçak yeraltı su sondajı yapıyor, 5 bin lir ceza ödüyor kuyusu yasal hale dönüşüyor. 
Yani biz burada yasal olmayan bir yöntemi açıyoruz. Bizde hayvan ağıllarının yapılmasını, su kullanmasını istiyoruz, ancak bu ağılların suları yer üstü sulardan karşılansın. Kırklareli’nin 3 tane barajı var.
Bir de topraklarda çok büyük sıkıntı çekiyoruz. Bizim elimizde benim bildiğim kadarıyla 1970 ve 1971 yıllarında Toprak-Su Genel Müdürlüğü tarafından Kırklareli toprak kaynağı envanteri bölge olarak hazırlandığını öğrendim. 
Biz yapılacak yatırımlara karşı değiliz. Sanayi tesislerinin organize sanayi bölgemize kurulmasını, tarımsal hayvan çiftliklerinin kurulmasını canı gönülden istiyoruz. Ama toprak ve yeraltı suyu bir daha geri gelmiyor. Bu iki konunun önemle dikkate alınması gerektiğine inanıyorum” dedi.
Ayrıca Karakoç, İmar ve Bayındırlık Komisyonu’nun hazırladığı rapora uygun görüş bildireceğini söyledi.
Hayvan çiftlikleri konusunda Aydın Karakoç’un çok tepkili yaklaştığı yönünde bir konuşma yapan İsmail Dağcı’ya ise yanıt Meclis Başkanı Bahçet Şen’den geldi; “Çiftliklerin yapılmasına meclis olarak karşı değiliz. Bizim öncelikli işimiz Kırklareli’ni düşünmek” dedi.
Gündem maddesi oy birliği ile kabul edildi. (ue)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here