Kara kış Kırklareli’ni vurdu

14
Kara kış Kırklareli’ni vurdu

Ilimizde özellikle Kasım ayında mevsim normallerinin üzerinde seyreden hava sıcaklıkları, geçtiğimiz hafta ortasında bir anda düşerek, eksilere vurdu.

Bununla birlikte Kırklareli il sınırının yüksek kesimlerinde başlayan kar yağışı, Cuma günü itibariyle ilçelere kadar ulaştı. Il merkezinde ise karla karışık yağmur şeklinde kendini gösteren yağış, haftasonu özellikle Demirköy ilçemiz ve sınır kapısının da yer aldığı Dereköy muhitinde, tüm doğayı beyaza bürüdü.

Ulusal medyada her ne kadar ‘Kırklareli beyazlar içinde, kar Kırklareli’nde yolları kapadı’ gibi haberler yer alsa da, ne il merkezinde ne de ilçelerde şu anda böyle bir durum mevcut değil.

Ancak yetkililer yine de ilerleyen günlerde hava şartlarının  olumsuzlaşabileceği durumunu gözönünde bulunarak tedbiri elden bırakmıyor ve vatandaşları da tedbirli olmaları konusunda ikaz ediyor.

Aldığımız bilgilere göre haftasonu Demirköy ilçemizde yer alan Mahya Tepe muhitinde kar kalınlığı 7 cm’yi bulurken, Demirköy ilçe merkezinde ise 10 cm’ye kadar ulaştı.Karayolları Il Müdürlüğü ekiplerinin geceyarısından sabah saatlerine kadar süren çalışmaları neticesinde, yüksek rakımlı bölgelerdeki yollar trafiğe açıldı. Demirköy Ilçe Emniyet Amirliği ekipleri de zincirsiz ve takozsuz hiç bir aracın trafiğe çıkmasına müsaade etmiyor. Ayrıca gelen bilgiler arasında kapalı köy yolunun olmadığı kaydedildi.

Yolları trafiğe açan çalışanlar halen işleyişin aktif olarak kalabilmesi ve herhangi bir olumsuzluk yaşanmaması için faaliyetlerine aralıksız devam ederken, polis ekipleri de üzerlerine düşen görevi en iyi şekilde yaparak vatandaşları uyarıyor, kontrollerini gerçekleştiriyor. Yetkililer tüm tedbirlerde en büyük payın vatandaşa düştüğünü belirterek, kötü hava koşullarında herkesin mevsime uygun ekipmanını hazırlamış olması gerektiğini ifade ettiler.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nden alınan bilgilere göre Çarşamba günü karla karışık yağmur olacak ilimizde hava sıcaklıları da şöyle seyredecek; 5/0.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here