Kapaklı Köyü Muhtarı Sönmez köyün bayanlarını iş sahibi yapıyor

73
Kırklareli merkez ilçeye bağlı Kapaklı Köyü Muhtarı Veysel Sönmez’in üstün gayret ve girişimleri ile köydeki bayanlara yönelik olarak “Hindi Yetiştiriciliği Kursu” açıldı.
HABER MERKEZİ
Kırklareli merkez ilçeye bağlı Kapaklı Köyü Muhtarı Veysel Sönmez’in üstün gayret ve girişimleri ile köydeki bayanlara yönelik olarak “Hindi Yetiştiriciliği Kursu” açıldı. 20 bayanın katıldığı kursun açılışı geçtiğimiz gün yapıldı. Kursun açılışına; Kırklareli Halk Eğitim Merkezi ve Akşam Sanat Okulu Müdürü Ramazan Çetin, Müdür Yardımcısı Ali Bekar, İşkur Kırklareli Müdürlüğü Şefi Zafer Er, Eğitmen Veteriner Hekim Didem Yadalı, Köy Muhtarı Veysel Sönmez ve kursiyerler katıldı.
* Müdür Çetin; “Kursumuzun yararlı geçeceğine inanıyorum”
Kursun açılışında bir konuşma yapan Kırklareli Halk Eğitim Merkezi ve Akşam Sanat Okulu Müdürü Ramazan Çetin şunları kaydetti:
“Bu kurs Milli Eğitim Müdürlüğü ve İşkur tarafından planlandı. Bu konuda İşkur’un ve Milli Eğitim Müdürlüğü’nün yükümlülükleri var. Kursumuz 29 Ocak-1 Haziran 2015 tarihleri arasında sürecek. Günde 5 saatlik bir kurs. Pazartesi, Salı, Çarşamba, Perşembe ve Cuma günleri 13.00-17.00 saatleri arasında Eğitmen Veteriner Hekim Didem Yadalı tarafından verilecek. Bu kurs 1 Hazirana kadar devam edecek. Bu süre içinde temennim bir şeyler öğrenebilmeniz. Muhtarınızı bu konuda çık ilgili gördüm. Kendisi kursu bitirenlere yardımcı olacağını söyledi. Buda güzel bir durum. İnşallah hayırlı olur. Köyünüze ailelere bir gelir olur. Hayırlı olsun.”
* Şef; “Başka köylerde isterse bu kursu açarız”
İşkur Şefi Zafer Er’de kursla ilgili olarak şunları kaydetti:
“Bu kursumuz Milli Eğitim Müdürlüğü ile işbirliğiyle açtık. Köyümüzden bu kurs için bizlere talep geldi. Muhtarımıza bu konuda teşekkür ediyoruz. Halk Eğitimle bu konuda işbirliği yapıyoruz. Sayın Valimiz Kırklareli’nin tüm köylerini gezerken sizlere de uğradı. Sizlerden talep geldi. Bu talep doğrultusunda biz bu kursları hayata geçirmeye biz karar verdik. Burada bu proje gerçekleştireceğiz. Başka köylerde hangi talep yoğun olursa onları gerçekleştireceğiz. Bu kurslarda amacımız insanların kendi işlerini kurmalarına yardımcı olmak, istihdamları kolaylaştırmaktır. Yapılan projelerin içinde biz hep varız. Buradaki projede kendi işini kurmanıza yardımcı olacak ve gelir getirecek bir projedir. 424 saatlik bir kurs bu. Toplamda 84 iş gününe tekabül etmektedir. Hafta içinde kurs faaliyette olacak. Bu 84 günde İşkur’da şuan geçerli olan günlük 20 TL. ödenecek. Bu ücrete bizlerin sizin adına açtıracağımız banka hesabına aylık olarak yatırılacak. Bunun yanında iş Kazası, Meslek Hastalığı, Genel Sağlık Sigortası dediğimiz sigortaları yapacağız. Ama bu sigortaları yapmadan öne hepinizin durumunu inceleyeceğiz.  SGK’dan yapılan sorgulamayla kime hangi sigortanın yapılması gerektiğini tespit edeceğiz. Bu kurs Milli Eğitimin “Hayat Boyu Öğrenme” Projesi’nden çıkıyor. Kurs bittiğinde ona göre bir belge verecek.”
* Muhtar Sönmez; “Valimiz sağolsun bizleri kırmadı, kursu açtırdı”
Kapalı Köyü Muhtarı Veysel Sönmez, köyü için en güzel hizmetleri yapmak için Muhtar olduğunu ve bunu da gerçekleştirmeye başlamaktan son derece memnun olduğunu belirterek şunları kaydetti:
“11 Aralık’ta Valimizin köyümüze yapmış olduğu ziyarette talebimizi ilettik. Sağolsun kendisi talebimizi göz ardı etmeyip projemizin arkasında durdu. Konuyla ilgilendi. Bununla alakalı olarak, İşkur, Milli Eğitim ve Tarım İl Müdürünü devreye soktu. Karşılıklı istişareler sonucunda bu kursun açılmasına karar veridi. Birde kurs bitiminde sertifika aldıktan sonra bu işi yapmak isteyenler için çok maliyetli bir iş olmasını istemedik. Uygun maliyetlerle cüzi bir sermaye ile insanların başlayabileceği iş olsun istedik. Katılımcı düşündüğümüzden de fazla oldu. Demek ki böyle bir ihtiyaç gerçektende varmış. Hazırlıklar bitti. Bugün kısmetse bugün kursumuz başlayacak. Sonucu başlangıcından daha iyi olacak. Çünkü bu proje şimdiki gibi sadece Kanatlı Hayvan Yetiştiriciliği ile kalmayacak. Yarınlarda bayanlardan gelen talepler doğrultusunda elimizden gelen her şeyi yapacağız. Ben arada köprü olma vazifemi her zaman yapacağım. Bu konuda bayanlarımıza da çok güveniyorum. Biz sertifikamızı aldık duvara asalım anlayışında olunmayacak. Benim temennim bu tarz kursların diğer köylerimize de sıçramasıdır. Çünkü köylerimiz bugüne kadar gelişi güzel yapılan işlerle bu zaman gelmiş. Bu şekilde yapılan küçük küçük işlerle insanlarımızı köylerde tutabiliriz. İnsanların tekrar köyüne döndürebiliriz. Dışarıdan gelen insanlar bizim köyümüze geldiğinde bu köyde Sivil Toplum Örgütlenmesi bu köyde var deyip güzel şeylere örnek oluruz. Ben ortak gayelerle bir arada olmak amacındayım. İnşallah bu kursun sonunda herkes sertifikaları alacak. Böylelikle yeni projelere yelken açmış olacağız. Araştırmalarım sonucunda sağlıklı beslenme açısından Hindi etinin diğer etlere nazaran daha faydalı bir besin olduğunun tespiti yapıp Hindi yetiştirilmesine karar verdik. Az yapılan bir sektör olduğundan bu sektörü tercih ettik. Daha sonra herkes evini minyatür bir bir çiftlik haline getirip köy yumurtası üretme konusunda projelerimizde var. Daha sonrasında köyümüzde organik ürünler pazarı da oluşturmak i, istiyorum. Ürettikleri ürünü orda satsın. Bu sayede köye giren insan sayısı çoğarıp köyün hepsine bir gelir kaynağı olsun. Burada Organik Pazar’ın olması demek sağlıklı beslenmek isteyen her bireyin buraya gelmesi demektir. Buraya her kesim insan gelecek o zaman. Amacımız burada kapalı bir köy zihniyetinden çıkıp köyümüze hem gelir getirip, hem de bir vizyon oluşturmak. Bu kursla beraber bir pazarlama ağıda oluşturmayı planlıyoruz. Bu kurs için bayanları tercih etmemizin nedeni ise onlarda çalışma azim konusunda daha fazla ışık görmem oldu. Bayanlar bu konuda erkeklere nazaran bir adım önde. Ortaya projeyi koyar koymaz hiç düşünmeden biz varız dediler. Onların net tavrına karşı bende net olarak ben sizin yanınızdayım dedim.” (Savaş Eskici)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here