“Kanunsuz çalışan kişilere işlerinizi yaptırmayınız”

17
Kırklareli Emlakçılar Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği İl Başkanı
Ramazan Çevik yıllardır Kırklareli halkına hizmet vermekte olduklarını,
emlak komisyonculuğu kurslarından veya Emlak branşında eğitimi veren
okullardan mezun olarak sertifikaları olan birçok üyenin Kırklareli’de
hizmet vermekte olduğunu belirtti.

HABER MERKEZİ

Çevik yaptığı açıklamasında şunları kaydetti;
“Hiçbir Emlak konusunda eğitim almamış birçok kişi Emlak Komisyonculuğu veya Danışmanlık bürosu açarak hizmet vermeye çalışmaktadır.
Emlak Komisyonculuğu Sanayi ve Ticaret Bakanlığının 08 Temmuz 2003 Tarihli resmi gazetede yayınlanarak yürürlüğe giren ÖSG.-2003/59 Sayılı mecburi standart tebliği ve Bayındırlık Bakanlığı Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü Tapu Dairesi Başkanlığı 14 Mart 2007/4 1642Sayılı genelgesi ile sizlere hizmet etmektedir.
Bu hizmetleri yapabilmesi için siz halkımız ile karşılıklı olarak kiralama ve satış işlemleri için sözleşmeler yapmalıdırlar. Bu sözleşmeler sadece emlakçılar Yardımlaşma ve Dayanışma Demeği üyelerinde bulunmaktadır. Bu adına Tellaliye denilen sözleşmeyi yapmamız halinde Devletimize olan vergi borcumuzu vermiş olmaktayız. Ancak Tapu Sicil Müdürlüklerimizde bizim ayakçı tabir ettiğimiz birçok kişi sizlerin işlerini güya doğru yaptığını söyleyerek hiçbir belge vermeden açıktan iş yapmaya ve vergi vermeden para kazanmaya çalışmaktadırlar. Bu kişiler kanuni olmadıklarından vergi vermemekte yanlış iş yaptıklarında biz emlakçıları da halkımızın gözünde kötü duruma düşürmekte, sizleri de mağdur etmektedirler.
Sizlerden ricamız bu tip kanunsuz çalışan kişilere işlerinizi yaptırmamanızdır. Eğer bir Emlak Komisyoncusu ile çalışmak ve işlerinizi yaptırmak istiyorsanız önce kişinin Emlak Komisyonculuk belgesi, Yetki belgesi. Vergi levhası, Esnaf odası veya Ticaret odası kayıt belgesi iş yerinin duvarında asılımı diye bakmanızdır. Sizler ile Tellaliye belgesi mutlaka düzenlemesini talep ediniz. Ayrıca birçok vatandaşımız dükkân camlarına, arabalara ve duvarlara satılık, kiralık ilanları asmaktadır: Bu dükkânların bu tip ilanları asmaya yetkileri olmadığı gibi vergi kaybına da yol açmaktadır. Bu dükkanlara vergi daireleri tarafından işlem yapılmasına yakın zamanda başlanacaktır.
Sayın Emlak Komisyoncu meslektaşlarımız yıllardır Emlak Komisyonculuk mesleğini icra ediyorsunuz. 2004 Yılında Kurulan Emlakçılar yardımlaşma ve Dayanışma Derneği olarak sizlerin haklarını savunmaya, sizleri bilgilendirmeye çalışmaktayız. Siz Meslektaşlarımızı üye olarak bir çatı altında görmek için davet ediyoruz. Gerekli bilgiyi 02882146630 nolu telefon ile veya Dernek binamıza bizzat gelerek alabilirsiniz.
Sayın Hemşerilerimiz bizler Emlakçılar Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği olarak tüm Ev, arsa, çiftlik, bina, devre mülk satış, kiralama, rayiç değer tespiti, ekspertiz işleriniz için 24 saat sizlerin yanındayız. Sizlere bir telefon kadar yakınız. Lütfen Kanunlarımıza saygılı olarak çalışan Emlak Komisyoncularımız ile irtibata geçiniz.” (ue)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here