Kantinlerde Gazlı İçecek ve Cips Satışı yasaklandı

12
2011-2012 Eğitim-Öğretim Yılı’nda okul kantinlerinde Obezite’ye neden olan gazlı içecek ve cips satışı yapılamayacak. Bunun yerine üretim veya ithalat izni bulunan Süt, Ayran, Yoğurt, Meyve Suyu, Taze Sıkılmış Meyve Suyu ve tane ile satışı yapılabilen meyve satışı yapılacak.
HABER MERKEZİ
Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer 21 Temmuz 2011 tarihinde  yayımladığı “Okul Kantinlerindeki Gıda Satışı” konulu genelge ile Bakanlığa bağlı örgün ve yaygın eğitim kurumlarında öğrenim gören öğrenci, kursiyer ve çalışanların güvenli, sağlıklı beslenme bilinci kazanmalarına katkı sağlamak, olabilecek gıda zehirlenmeleri, bulaşıcı hastalıklar, yetersiz ve dengesiz beslenmeye bağlı hastalıklar ile şişmanlığı önlemek amaçlanıyor. Genelge tüm valiliklere gönderildi.
Konu ile ilgili Başbakanlık ve Sağlık Bakanlığı genelgeleri de dikkate alınarak 17 Nisan 2007’de yayımlanan genelgede değişikliğe gidildi.
Buna göre, 2007/33 sayılı genelgenin Genel Kurallar bölümünün 16. maddesi “Eğitim kurumlarının, yatılı veya pansiyonlu yemekhaneleri dahil olmak üzere kantinleri, çay ocakları, büfeleri vb. yerlerde çocukların dengesiz beslenmesine, şişmanlığa (obezite) neden olabileceğinden, doğal maden suları hariç, enerji yoğunluğu yüksek, besin değeri düşük olan (enerji içecekleri, gazlı, aromalı ve kolalı içecekler) ile kızartma ve cipslerin satışları yapılmayacak, otomatik satış yapan makineler de bulundurulmayacaktır. Bunların yerine Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığından üretim veya ithalat izni bulunan süt, ayran, yoğurt, meyve suyu, taze sıkılmış meyve suyu ve tane ile satışı yapılabilen meyve bulundurulacaktır” şeklinde değiştirildi. Ayrıca genelgenin “Okul Kantin Denetim Formu”nun “B-Gıda Hijyeni” bölümünün 26. maddesi de bu maddeyle uyumlu hale getirildi.
* “Öğrencilerin sağlıklı beslenmesi için denetim yapacağız”
Genelge ile ilgili bir açıklama yapan Kırklareli İl Milli Eğitim Müdür Vekili İbrahim Korkmaz, bakanlığın bu genelgesini tüm okullara bildirip sıkı bir şekilde bunun denetimlerini yapacaklarını ifade ederek, öğrencilerin daha sağlıklı beslenmelerini sağlayacaklarını belirtti.
* Öğrenciler büfe marketlere yönelebilir
Yapılan uygulama ailelerin içini rahatlattı, fakat unutulmaması gereken bir nokta var. Bu tür yiyecekler okul çevresindeki büfe ve marketlerde satılmaya devam edilecek. Dolayısı ile ailelerin tedbirli ve bilinçli olması gerekiyor. (cs)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.