“Kanserle savaş yolları halkımıza anlatılmalı”

13
* Kırklareli Belediye Başkanı Av. Cavit Çağlayan “1-7 Nisan Kanser
Haftası” dolayısıyla yaptığı açıklamasında; “Kanserle savaşabilmek,
zararlarını azaltabilmek için hastalığın öneminin ve kanserle savaş
yollarının da halkımıza anlatılması gerekmektedir” dedi.

 
HABER MERKEZİ
Kırklareli Belediye Başkanı Av. Cavit Çağlayan; Kanser ile Savaş Haftası sebebi ile yayımladığı mesajında, Vatandaşlarımızı bu konuda bilinçli olmaya ve kanserle savaşmaya davet ederek şunları kaydetti:
“Hepimizin bildiği üzere; Kanser hastalığının gerçek nedeni tam olarak bilinmemekle birlikte kimyasallar ile etkileşim, radyasyona maruz kalınması, genetik nedenler ile uzun yıllar içinde oluşabilmektedir. Hastalığın öldürücü olması ve sık görülmesinin genel anlamda halk sağlığı yönünden önemlidir. Bu açıdan bakıldığında kanser hastalığı dünyanın en önemli sağlık sorunu olmuştur.
Bir hastalıktan korunmak için o hastalığın nedenlerinin bilinmesi önemlidir. Kansere karşı alınacak önlemlerde ve yapılacak savaşta temel ilke; kansere sebep olan etkenlerden kaçınarak, hastalığın erken tanımıdır. Vatandaşlarımızın, özellikle son yıllarda artış göstermekte olan kanser konusunda bilinçli olması, şüphelendiğinde hemen doktora başvurması çok önemlidir.
Bunun yanında kanserle savaşabilmek, zararlarını azaltabilmek için hastalığın öneminin ve kanserle savaş yollarının da halkımıza anlatılması gerekmektedir. Burada elbette bilim insanlarına, sivil toplum kuruluşlarına ve hekimlerimize büyük görev düşmektedir.
Vatandaşlarımıza yardımcı olmak, teşhis, tedavi ve eğitim amacı ile Kırklareli Devlet Hastanesinde Kanser Erken Teşhis Tarama ve Eğitim Merkezi (KETEM) kurulmuştur. Kanser haftası sebebi ile tüm vatandaşlarımızı kanser konusunda bilinçli olmaya kanser ile savaşmaya ve savaş etkinliklerine başvurmaya davet ediyor, Kanser Hastalarına acil şifalar diliyorum.” (s)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here