Kanserle Mücadele’ye Moral Gecesi

10
Kırklareli Kanser Savaş Derneği tarafından “04 Şubat Dünya Kanser Günü” dolayısıyla 04 Şubat 2014 Çarşamba günü saat 19.00’da Paşa Cafe’de Moral Gecesi düzenlendi.
HABER MERKEZİ
Kırklareli Kanser Savaş Derneği tarafından “04 Şubat Dünya Kanser Günü” dolayısıyla 04 Şubat 2014 Çarşamba günü saat 19.00’da Paşa Cafe’de Moral Gecesi düzenlendi.
Düzenlenen geceye; Kırklareli Valisi Esengül Civelek, Kırklareli Belediye Başkan Yardımcısı Tahsin Gencay, Kırklareli Cumhuriyet Halk Partisi Kırklareli İl Başkanı Recep Zengin, Kaynarca Belediye Başkanı Serdar Türker, Kırklareli Kanser Derneği Başkanı Mehmet Özbilen, Çok sayıda protokol üyesi ile vatandaşlar katıldı.
* Özbilen; “Kanserden kormayın, geç kalmaktan korkun”
Programın açılış konuşmasını yapan Kırklareli Kanser Savaş Derneği Başkanı Mehmet Özbilen, Kanser’den değil geç kalınmasından korkulması gerektiğini vurgulayarak şunları kaydetti:
“Dünya Kanser Günü münasebeti ile düzenlediğimiz moral gecemize hoş geldiniz. Kırklareli Kanser Savaş Derneği 1972 yılında Türkiye Kanser Savaş Derneği’nin bir şubesi olarak rahmetli değerli insan Dr. Nazmi Tuncay ve 16 arkadaşı tarafından kurulmuştur. Belli dönemlerde faaliyetlerinde aksamalar olsa bile bugün 42 yılını idrak etmektedir. Kurulduğu yıllarda aynı zamanda Merkezi İsviçre’nin Zürih Kenti’nde bulunan Dünya Kanser Konseyine üye olmuştur. Zamanla çoğu sivil toplum örgütlerinin yaşadığı maddi manevi sıkıntıları derneğimizde yaşamış ve üyelikten ayrılmıştır. Derneğimiz son yıllarda yeniden yapılanarak bugünlere gelmiştir. Bu gün 52 üye ile yolumuza devam etmekteyiz. Derneğimizin amacı; “Dünya Kanser Günü” 1-6 Nisan tarihleri arasında Kanser Haftası dahil moral günleri, konferans ve paneller düzenlemek. Düzenlemeleri yaparken Mülki Amirlikten, Belediyeden, Sağlık Kuruluşlarından, maddi ve manevi yardım almak, bilgilerine başvurarak bizim gibi kanser tedavisi gören veya tedavisi biten kişi ve diğer insanlarımızı kanser nedir, nasıl oluşur, nedenlerine dikkat çekmek, ilgisizliği ortadan kaldırmak işlevini yüklenerek  toplumu bilgilendirmektir. Kanserin pek çok nedeni vardır. Genetik mirasımız, Çevre faktörleri, yaşlanmak bunlardan bir kaçıdır. Kanser yaşam biçimimizle birebir ilişkili, yaşam tarzı seçimlerimizle doğrudan bağlantılı hastalıkdır. Çoğu zaman kanser dikkatsizlik, ilgisizlik ve bilgisizlikten kaynaklanmaktadır. Şunu unutmayalım ki günümüzde uygulanan tedaviler sonucu kanser çeşitlerinin çoğunda ölüm oranları çok azalmıştır. Bunun en önemli sebebi de erken teşhistir. O halde Kanser’den korkma, geç kalmaktan kork diyorum.”
Açılış konuşması ardından protkol konuşmaları gerçekleştirildi Kırklareli Halk Sağlı Müdür Yardımcısı Dr. Demet Aydoğdu ardında da Kırklareli Valisi Esengül Civelek konuşmalarını yaptı.
Dr. Aydoğdu konuşmasında şunları kaydetti;
“Kanserde Erken Teşhis, ve Tedavide çağımızın teknolojisi ile yüzümüzü güldüren sonuçlar alıyoruz.  Bilinmesi gereken kanserde artık korkmamalıyız. Erken teşhis ile moral ve motivasyon zorlu süreçte en önemli süreçtir. Bu yolda desteğini esirgemeyen herkese teşekkür ediyorum.” Vali Civelek; “ Hepimiz biliyoruz ki kanser çağımızın hastalığı, sağlık Bakanlığımız gerek Kanser erken teşhis ve eğitim merkezleri, aile sağlığı merkezleri ve hastanelerdeki çalışmalar ile kanserle mücadeleyi en üst seviyede yürütmektedir. İlimizde de kanserle mücadele ile ilgili 4 Şubat Dünya Kanser Günü münasebetiyle düzenlenen etkinlikleri tebrik ediyor ve her zaman destekçileriyim” dedi
Program, Protokol konuşmaları sonrası, Kırklareli Gönüllü bayanlar Halk Oyunları Ekibi’nin kanserle mücadeleye dikkat çekmek amacı ile sergilediği Halk Oyunları ve Danslar ile devam etti. Halk Oyunları sonrası Kırklarelili Lösemili çocukların şiir okumaları ve eğlenceler ile sona erdi. (Selçuk Vurucu)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here