Kanser’den değil geç kalmaktan korkun

36
* Kırklareli K.E.T.E.M. 6 yılda 87 meme kanserli kişi tespit ederek bunların büyük bir çoğunluğunu erken teşhisin sağladığı avantaj ile yaşama bağladı.

HABER MERKEZİ
Kırklareli Devlet Hastanesi Kanser Erken Teşhis ve Eğitim Merkezi (K.E.T.E.M.) tarafından “Kadın ve Kanser” isimli kadınlara yönelik bir seminer verildi. 15 Şubat 2011 Salı günü saat 14.00’da Kırklareli Halk Eğitim Merkezi Salonu’nda verilen seminerde Hemşire Serpil Keskin, Ebe Dilek Altıntaş, Ebe İlknur Cansever seminere katılan kadınları Meme Kanseri hakkında bilgilendirdi.
Seminerde tıptaki gelişmeler eşliğinde kanserin artık tedavi edilebilir hastalıklar arasına girmiş bulunmakta olduğu, kanserdeki en önemli etkenin erken teşhis olduğu belirtildi.
İnsanın kendi vücudunu tanıması gerektiği anlatılan seminerde, kanser oluşumunda çevresel etkilerin ve beslenmenin kalıtımsal özelliklerden daha etkili olduğu, taraması yapılabilen kanserlere yönelik tarama programlarını kaçırmamak ve diğer kanserlere yönelikte tetikte olup vücuttan gelebilecek sinyalleri görmezlikten gelmemek gerektiği anlatıldı. Ülkemizde KETEM’ler de Meme, serviks (rahim ağzı) ve Kolorektal olmak üzere üç kansere yönelik tarama programı mevcut olduğu belirtilen seminerin devamında şu bilgilere yer verildi;
* KETEM Nedir? Ne iş yapar?
KETEM kelimesi aslında bu merkezlerin yaptığı işlerin kısaltması ile oluşmuştur. Kanser Erken Teşhis, Tarama ve Eğitim Merkezi. İsmimizde de belirtildiği gibi bizler burada tarama programına aldığımız kişiler için muayene, tetkik ve laboratuar tahlillerini, bunun yanında hem tarama programındaki kanser tipleri hem de diğer kanser tipleri için korunma, evde kendi kendinize yapabileceğiniz muayene konusunda halk ve hizmet içi eğitimleri vermekteyiz. KETEM’ler "Erken teşhis hayat kurtarır!" prensibiyle yola çıkarak meme, serviks (rahim ağzı) ve çok yakında da kolorektal kanserler ile ilgili tarama programları yürütmektedir.
2009 yılı sonu itibari ile yurdumuzun 81 ilinde toplam 84 KETEM kurulmuş, devlet hastaneleri bünyelerinde faaliyetlerine devam etmektedirler. Bu merkezlerde kanserden korunma ve tarama yöntemleri hakkında eğitim verilmiş olan doktor, hemşire, ebe, röntgen teknisyeni ve tıbbi teknologlar çalışmaktadır. Bu özel konuya gönül vermiş olan personelimiz, aynı zamanda kişilerarası iletişim ve sağlık eğitmenliği konularında da eğitilmiştir.
Sağlık Bakanlığı Kanser Savaş Dairesi Başkanlığının girişimi ile 01 Mart 2004 yılında Kırklareli Devlet Hastanesine entegre olarak kurulan KETEM (Kanser Erken Teşhis, Tarama ve Eğitim Merkezi) bu tarihten itibaren meme muayenesi ve mamografı çekimleri ile meme kanseri taramasını, 2007 yılından bu güne kadar da smear alımı ile serviks (rahim ağzı) kanserini araştırmaktadır. Merkezimiz de halen Meme ve Rahim ağzı (Serviks) kanserlerine yönelik tarama programı yürütmekteyiz. Merkezimizde kuruluşundan 2009 sonuna kadar 87 meme kanserli kişi tespit edilmiş olup bunların büyük bir çoğunluğu erken teşhis edilmenin sağladığı avantajı tedavilerinde yaşamaktadırlar. 2010 yılı içerisinde Sağlık Bakanlığı tarafından tarama programına dahil edilen kolorektal kanserin erken teşhisine yönelik laboratuar tahlilleri de çok yakında merkezimizde başlayacaktır.
Bu bağlamda merkezimizde sağlık ocaklarından aldığımız listelerle 30-69 yaş arasındaki bayanlarımıza telefon açarak serviks ve meme kanserleri için yürütülen taramalar hakkında bilgi verilip onlara randevu verilmektedir. KETEM olarak sizlerden isteğimiz bizler sizlere bir şekilde ulaşamamış olsak dahi bizleri aramanız ve bilgi almanız.
* Kanser Taraması Nedir?
Kanser taraması, kanseri, tedavisinin çok daha kolay ve etkili olabildiği erken evrelerde yakalamak için test ve muayene yapılmasıdır. Tarama yöntemleri hastalığın başlaması ile hastalığın görünür bir belirti verdiği ana kadar olan süreçte uygulanır. Her kanser türü için etkin bir tarama yöntemi maalesef bulunmamaktadır. Ülkemizde kanser tarama hizmetleri etkinliği tüm dünyaca kabul edilmiş yöntemlerle, etkin olduğu kanser türlerine yönelik sürdürülmektedir.
KETEM’lerde yürütülen kanser tarama hizmetleri şunlardır:
Serviks (rahim ağzı) kanseri taraması için 30 – 65 yaş aralığındaki kadınlar, 5 yılda bir kez pap smear testi (rahim ağzından sürüntü) yapılarak taranmaktadır. Meme kanseri taraması için 50 – 69 yaş aralığındaki kadınlar her yıl hekim tarafından muayene ve iki yılda bir mamografı filmi çekilerek taranmaktadır.Kolorektal kanser tarama programı yeni başlamakla birlikte, bu kapsamda 50 – 70 yaş arası kadın ve erkekler iki yılda bir gaitada (dışkı) gizli kan testi (GKK), 10 yılda bir ise kolonoskopi yapılarak taranacaktır. Seminerin sonunda katılımcılara Meme Kanseri hakkında bilgilendirme broşürü dağıtıldı. (cs)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here