Kamu kuruluşlarından TSD Kırklareli Şubesi’ne tam destek

10
Kırklareli merkez ilçede kurulduğu 2006 yılından bu yana özürlülerin her türlü sorunlarının çözümünde öncü görevi üstlenen Türkiye Sakatlar Derneği (TSD) Kırklareli Şubesi üyelerine yönelik olarak düzenlenen “Dekoratif Ev Aksesuarları Kursu”nun Sertifika törenine katılan Kurum Müdürleri derneğe olan desteklerinin tam olduğunu söylediler.

HABER MERKEZİ
* “Her türlü projenin destekçisiyiz”
08 Temmuz 2010 Perşembe günü düzenlenen Sertifika törenine katılan Kırklareli İş-Kur İl Müdürü Hasan Aksoy kendisinin de kurucuları arasında yer aldığı TSD Kırklareli Şubesi’nin yapacağı her projede yanlarında olacağını belirterek şunları kaydetti:
“Ben bu derneğin kurucularının ilk 15 kişinin arasındayım. İrfan Bey gelip bana teklif ettiğinde dedim ki seve seve katılırım, bu dernekte de görev alırım ama daha sonraki dönemlerde dernekle bizim kurumumuzun da iş birliği çok fazla olduğu için derneği bırakayım ama dışarıdan yine gönüllü destekçisi olarak devam edeyim. Kendi üye olduğu dernekle iş yapıyor diye çok az da olsa sızlanmalar gelmesin diye bu kararı aldım. Ama dışarıdan destekçisi ve iş birliği içinde birlikte yürütüyorum. Ne zaman bize bir proje verseler, projeyi Ankara’ya aksettiriyorum. Bizim Ankara’da bu konularla ilgili bir kurulumuz var. O kurula gönderdiğimiz projelerin hiç biri reddedilmedi.
O projelerinde kaynağı bizim özürlü çalıştırmayan işyerlerine uyguladığımız idari para cezalarından gelen paralar, orada bir havuz var ve orada toplanıyor para bütün Türkiye genelinde bizde ondan faydalanıyoruz. Bundan sonrada yine bu tür projeler olduğunda kendilerine yardımcı olacağız.
Birde şunu belirtmek istiyorum; bu günlerde Kırklareli’ne gerek küçük el ilanları şeklinde ve Fevzi Çakmak Bulvarı ile Karaumur Caddesi’ne bez afiş olarak astık. Girişimcilik Eğitimi adı altında bir faaliyet gerçekleştireceğiz. Bu girişimcilik eğitiminin de en önemli özelliği KOSGEB ve İş-Kur ile birlikte gerçekleştirirken bu kursa katılanlara vereceğimiz belgelere istinaden, KOSGEB kendi işini kurma azminde olan ve proje üreten herkese başta 4 bin ile 5 bin civarında hibe desteği verecek. İş yerinin projesi daha iyi ve olumlu bulunanlara ise 40 bin ile 50 bin civarında sıfır faizli kredi verilecek. Özürlülere ise bu projede daha fazla bir şekilde parasal katkı sağlanarak yapılacak.”
* “1 kişi dahi olsa Okuma-Yazma Kursu’nu veriyoruz”
Kırklareli Halk Eğitim Merkezi ve Akşam Sanat Okulu Müdürü Hayati Çapa, engellilere yönelik olarak açılacak her türlü kursta üzerilerine düşecek görevi yapmaya hazır olduklarını belirterek şunları kaydetti:
“Halk Eğitim Merkezi olarak 2009-2010 öğretim yılı başlangıcından günümüze kadar yaklaşık 230 kursumuz oldu. Fakat bana göre açtığımız 230 kursumuzun içinde en anlamlı olanı TSD Kırklareli Sakatlar Şubesi ile birlikte yaptığımız 3 kursumuzdur. Dilerim herkes için hayırlı olur ve bu arkadaşlarımızdan bu belgelerle bir işe girerse daha da mutlu oluruz. Devletimizin yasal prosedüründe bu tür faaliyetler için özel bir avantaj var. Bizim kurslarımızı açabilmemiz için 12 kursiyer şartı var. Fakat bu tür derneklerin yaptığı faaliyetlerde isterse 1 kişi olsun yasal mevzuatımıza uygun olduğu müddetçe o kursları açabiliriz. Ben kendi şahsım adına bundan sonra yapılacak her türlü faaliyeti sunmaya, her türlü desteği vermeye hazırım.
Müdürlüğümüzde ayrıca Okuma-Yazma Kurslarımızda mevcut bulunmakta. Bu kurslarımızın açılabilmesi için 1 kişinin bile bize başvurması yeterlidir. Gerekirse biz evlere öğretmen göndererek Okuma-Yazma Kursu’nu verdirebiliyoruz. Bunun içinde vatandaşlarımızın bizlere müracaatlarını bekliyoruz. İlimizde okuma-yazma bilmeyen kimse kalıncaya kadar bu kurslarımızı vermeye devam edeceğiz.”
* “Toplum Merkezi olarak ev sahipliği yapmaya hazırız”
Kırklareli Toplum Merkezi Müdürü Erdoğan Çanakçı’da yaptığı konuşmasında derneğin yapacağı her türlü kursta ev sahibi olarak görev almaya hazır olduklarını belirterek şunları kaydetti:
“Öncelikle hepinizin kandilini kutluyorum. Biz bu projenin içinde bulunmaktan gurur duyuyoruz. Sosyal Hizmetlerin Toplum Merkezi birimi olarak ev sahipliği yaptık. Bundan hakikaten çok keyif aldık. Çünkü gördük ki tüm arkadaşlarımızın her biri engel tanımıyor ve bunu yaşama çevirebiliyorlar. Dolayısıyla bu noktadaki çalışmalara biz her zaman destek vermeye varız. Hizmet ve gönül noktasında bunun devamını talep ediyorum. İnşallah daha güzel ve başarılı çalışmalar gelir. Herkese teşekkürler diyor başarılarının devamını diliyorum.” (s)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here