Kalaycı, “15 adet Eylem Planı ile Ergene Havzası’ndaki çevre problemleri çözülecek”

8
Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu tarafından 6 Mayıs 2011 tarihinde açıklanan “Ergene Havzası Koruma Eylem Planı” kapsamında başlatılan çalışmalarla ilgili olarak Kırklareli Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Emre Kalaycı şunları kaydetti:
HABER MERKEZİ
Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu tarafından 6 Mayıs 2011 tarihinde açıklanan “Ergene Havzası Koruma Eylem Planı” kapsamında başlatılan çalışmalarla ilgili olarak Kırklareli Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Emre Kalaycı şunları kaydetti:
“Ergene Havzası’nda kirliliğin önlenmesi maksadıyla, 06.05.2011 tarihinde Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel EROĞLU tarafından Tekirdağ ili Çerkezköy ilçesinde kamuoyuna açıklanan "Ergene Havzası Koruma Eylem Planı" ile Ergene Havzası Rehabilitasyon Çalışmaları ivme kazanmıştır. Orman ve Su İşleri Bakanlığı’nın koordinasyonunda yürütülen Ergene Havzası Koruma Eylem Planı ile Ergene için "Şafak Harekatı" başlatılmıştır. Eylem Planı’nın yürütülmesi için 3.240.000.000 TL’lik büyük bir bütçe ayrılmıştır. Ergene Havzası Koruma Eylem Planı, meseleyi kökten çözecek, günübirlik değil kalıcı çözümler üretecek 15 eylemden oluşmaktadır. Bu eylemler ile havzada yaşanan çevre problemleri bütün boyutlarıyla ele alınarak bütüncül bir çevre yönetimi yaklaşımı sergilenmektedir.
Bu Eylem Planları kapsamında;
1. Dere yatakları temizleniyor.
2. Belediye AAT’leri DSİ tarafından inşa ediliyor.
3. Islah Organize Bölge Sanayi Bölgeleri kuruluyor.
4. Sanayi için müşterek İleri Atıksu Arıtma Tesisleri kuruluyor.
5. Sanayide daha az su, daha az kirletici ham madde kullanımına geçiliyor.
6. Ergene Havzası ağaçlandırılıyor, erozyonla mücadele ediliyor.
7. Ergene’de Planlı döneme geçiliyor, 1/25.000’lik planlar uygulamaya giriyor.
8. Katı ve Tehlikeli Atık İşleme Geri Kazanım ve Bertaraf Tesisleri kuruluyor.
9. Zirai kaynaklı kirlilik kontrol ediliyor.
10. Ergene Nehri gerçek zamanlı sürekli izleniyor.
11. Denetimler daha da sıklaştırılıyor.
12. Deşarj standartları yeniden düzenlendi. Renk standartları getirildi ve Ergene tabii rengine getiriliyor.
13. Havzaya Taşkın Erken Uyarı Sistemi kuruluyor.
14. Yeraltı suyunun kullanımı kontrol altına alınıyor.15. Trakya’da baraj ve göletler ile sulama tesisleri tamamlanıyor.
OSB AAT’lerin ihaleleri gerçekleştirildi. Çerkezköy Belediyeler Birliği AAT ve Çorlu AAT’nin "ÇED Olumlu" kararları alınmıştır. 17.02.2014 tarihinde Orman ve Su işleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu tarafından Keşan, Malkara ve Hayrabolu Evsel Atıksu Arıtma Tesislerinin temelleri atıldı. Ergene Havzası Koruma Eylem Planı kapsamında Evsel Atıksu Arıtma Tesislerinden; 2 Belediyenin (Çerkezköy, Çorlu) AAT inşaat ihale süreçleri devam etmektedir. 7 Belediyenin inşaatı devam etmektedir. (Keşan, Pınarhisar, Malkara, Hayrabolu, Muratlı, Saray ve Babaeski) 4 Belediyenin (Lüleburgaz, Uzunköprü, Vize ve Merkez) AAT inşaatları tamamlanmıştır. Islah OSB’ler OSB niteliği kazanmıştır.” (Savaş Eskici)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here