Kakava Ateşi yakıldı

4
* Kırklareli Belediyesi tarafından 25. si düzenlenen Kırklareli Karagöz Kültür ve Sanat ve Kakava Festivali 27 Mayıs 2015 Çarşamba günü saat 18.00’de renkli ve görkemli bir kortej ile başladı.
HABER MERKEZİ
“25. Kırklareli Karagöz Kültür, Sanat ve Kakava Festivali” Korteji Edirne Belediye Bandosunun çaldığı müzikler eşliğinde Karagöz Heykeli önünden başlayarak, Cumhuriyet Meydanı, Karaumur ve 100. Yıl Caddeleri’ni takiben Festival Alanı’na kadar sürdü. Karagöz Anıtı önünde düzenlenen törene; Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkan Yardımcısı Faik Öztırak, CHP Kırklareli Milletvekili Av. Turgut Dibek, Kırklareli Belediye Başkanı Mehmet Siyam Kesimoğlu, Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, Türkiye Barolar Birliği (TBB) Başkanı Metin Feyzioğlu, Çin Halk Cumhuriyeti, Bulgaristan, Moldova, Bursa Nilüfer Belediyesi, Klasik Otomobil Tutkunları ve motosiklet tutkunları katıldı. Karagöz Heykeli önünde başlayan kortej yürüyüşü renkli gösterilere sahne oldu. Kortejdeki Vosvos araçlar, Chopper motorsikletliler, Kukeri’ler, Jonglör ve Tahta Bacak Gösterileri vatandaşlar tarafından ilgi ile izlendi.
* Kakava Ateşi yakıldı
Festival Alanı’na gelen kortejdeki grup yaklaşık 1 ton odunun kullanıldığı Kakava ateşini yaktı. Kakava Ateşi’nin yakılmasının ardından kısa bir konuşma yapan Kırklareli Belediye Başkanı Mehmet Siyam Kesimoğlu şunları kaydetti;
“Düzenlediğimiz festival sadece bölgemizde değil, ülke çapında da ses getirecek. Festivalimize gerek yabancı gerekse yerli katılımcıların ilgisinden dolayı çok memnunuz. Festivalin hazırlanmasında emeği geçen herkese ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Kırklareli’mize hayırlı olsun” dedi.
* 5 Bin kişiye Karagöz Pilavı
Kırklareli Karagöz Kültür Sanat ve Kakava Festivali’nde vatandaşlara 5 bin kişilik Karagöz Pilavı ve Ayran dağıtıldı. Dağıtım Festival Alanı’nda ve İstasyon Caddesi’nde gerçekleştirdi. Karagöz Pilavı’nın dağıtımına vatandaşlar büyük ilgi gösterdi.
Akşam saatlerinde yağan yağmurun çamur oluşturması sebebiyle festival alanında yapılacak konserler iptal edildi. Misafirler Başkan Kesimoğlu ile birlikte Kafe 288’e geçerek yemek yediler. Yemek sonrası Çin Halk Cumhuriyeti Akrobasi Ekibi muhteşem bir gösteri düzenledi. Çin’li Akrobasi Grubu’nun ardından Kırklareli Belediyesi Halk Oyunları Ekibi gösterilerini yaptılar.
* Pijamalı adamlar sahnede
Kırklareli Karagöz Kültür Sanat ve Kakava Festivali kapsamında Kırklareli Rektörlüğü Kültür Merkezi’nde “Pijamalı Adamlar” adlı oyun sahnelendi. Güncel olayları mizahi bir dil ile anlatan Pijamalı Adamlar, bir akıl hastanesinde delilerin oynadığı müzikli bir oyunu anlattılar. Oyunda seyircilerin arasında da sahnelenen bazı bölümler de büyük beğeni topladı. Kim akıllı kim deli? Nasıl ayırt etmeli?  İçerdekiler mi deli yoksa, dışarıdakiler mi? Sorularını mizahi bir dille sorgulayan oyun, hiciv yoluyla verdiği mesajlarla dikkat çekti.
* Oyunda Kırıkkale ile karıştırıldık mı?
Sergilenen oyunun bir sahnesinde oyucu yer bildirimi yaptığını söylediğinde, diğeri neredeyiz diye sorduğunda Kırıkkale deyince diğer oyuncu ‘Burası Kırklareli olmasın’ dedi. Seyirciler arasında bu sahnenin özellikle mi yapıldığı yoksa yine Kırıkkale ile Kırklareli karıştırıldı mı sorusunun sorulmasına neden oldu. (Gülcan Kutlu)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here