“Kahvaltımı Yaptım, Meyvem Çantamda” Projesiyle kahvaltının önemi anlatıldı

17
Cerit; “Sağlıklı, yeterli ve dengeli beslenme çok önemlidir
* Kırklareli Halk Sağlığı Müdürlüğünce düzenlenen "Kahvaltımı Yaptım, Meyvem Çantamda" Projesi kapsamında Kavaklı Şehit Varol Çalışkan İlkokulu’nda 18 Eylül 2014 Perşembe günü saat:10.00’ da Kırklareli Valisi Mustafa Yaman’ın katılımıyla kahvaltı etkinliği düzenlendi.
HABER MERKEZİ
Kırklareli İl Halk Sağlığı Müdürlüğü ve Kırklareli İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafındanKavaklı Şehit Varol Çalışkan İlkokulu’nda "Kahvaltımı Yaptım, Meyvem Çantamda" etkinliği düzenlendi. 18 Eylül 2014 Perşembe Günü saat 10.00’da düzenlenen kahvaltıya Kırklareli Valisi Mustafa Yaman, Kırklareli İl Milli Eğitim Müdürü İbrahim Korkmaz, Kırklareli İl Sağlık Müdürü Dr. Ali Fatih Selvi, Kırklareli Halk Sağlığı Müdürü Çiğdem Cerit, Kavaklı Belediye Başkanı Gürel Koşdemir katıldı.
1. Sınıf öğrencilere yönelik yapılan etkinlikte Vali Yaman öğrencilere kahvaltıları kendisi dağıttı. Kahvaltı sonrası bir açıklama yapan Vali Yaman sabah kahvaltısının önemine değindi. Kahvaltının önemi ve alışkanlığın aşılanması için Halk Sağlığı Müdürlüğü ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün böyle güzel projeye hayata geçtiğini söyleyen Yaman sabah Kahvaltısı çok önemli olduğunu söyledi. 
* Cerit; “Beslenme, anne karnından başlayarak insan sağlığının korunmasında ve iyileştirilmesinde en önemli faktörlerden biridir.”
Kırklareli Halk Sağlığı Müdürü Dr. Çiğdem Cerit etkinlik sonrası yaptığı açıklamada öğrencilere kahvaltının önemini anlatmak için "Kahvaltımı Yaptım, Meyvem Çantamda” projesi kapsamında böyle bir etkinlik düzenlediklerini söyledi. Halk Sağlığı ve Kırklareli İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile böyle bir proje gerçekleştirdiklerini söyleyen Cerit şunları kaydetti;
“Kahvaltının önemini, beslenmenin önemine dikkat çekmek için 1. Sınıf öğrencileriyle beslenme konusunda kahvaltı etkinliği düzenledik. Programın adı "Kahvaltımı Yaptım, Meyvem Çantamda.  Beslenme, anne karnından başlayarak insan sağlığının korunmasında ve iyileştirilmesinde en önemli faktörlerden biridir. Sağlıklı, yeterli ve dengeli beslenme herkes için, özellikle de çocuklar için gereklidir; çünkü bu dönemde kazanılacak beslenme alışkanlıkları yaşam boyu sürdürülmektedir. Özellikle hızlı büyüme ve gelişme süreci olan bebeklik, çocukluk ve ergenlik döneminde kazanılan beslenme alışkanlıkları bireylerin yeterli, dengeli ve sağlıklı beslenmeleri açısından önem kazanmaktadır. Çocuklara yönelik sunulacak beslenme hizmetleri hem yeterli ve dengeli beslenmeyi teşvik etme hem de küçük yaşlardan itibaren doğru beslenme alışkanlıklarının kazandırılması açısından son derece önemlidir. Çocukların günde 3 ana, 2 ara öğün olarak beslenmesine dikkat edilmeli ve öğün atlanmamalıdır. Öğrenciler için en önemli öğün kahvaltıdır. Düzenli olarak kahvaltı yapma alışkanlığı kazanılmalı ve okula gitmeden önce mutlaka kahvaltı yapılmadır. Gece boyu açlıktan sonra, vücudumuz ve beynimiz güne başlamak için acil olarak enerjiye gereksinim duyduğundan kahvaltı yapılmadığı takdirde dikkat daha çabuk dağılmakta, baş ağrısı ve yorgunluk oluşabilmektedir. Yapılan araştırmalar iyi kahvaltı yapan öğrencilerin daha başarılı olduklarını ortaya çıkarmıştır. Obezite ile mücadele konusunda bilgi düzeyini arttırmak, sağlıklı beslenme ve düzenli fiziksel aktivite alışkanlığına teşvik etmek amacıyla Bakanlığımızca okullarda "Kahvaltımı Yaptım Meyvem Çantamda" etkinlikleri düzenlenmektedir. Bu kapsamda Kırklareli Halk Sağlığı Müdürlüğü’nce Kavaklı Şehit Varol Çalışkan İlkokulu’nda birinci sınıf öğrencilerine yönelik sağlıklı beslenmenin önemini vurgulamak için örnek kahvaltı etkinliği düzenlenmiştir.”  (Kadir Sinici)
 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here