“Kağıt İşler ve Atık Malzemenin Sanata Dönüştürülmesi” Sergisi açıldı

10
Trakya Üniversitesi Edirne Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu Mimari Dekoratif Sanatlar Programı öğrencilerinin hazırlamış olduğu “Öğrenci Uygulamaları Sergisi”nin açılış töreni Rektörlük Binası Fuaye Salonu’nda gerçekleştirildi.

HABER MERKEZİ
Açılışını Rektör Prof Dr. Enver Duran, Edirne Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu Müdürü Prof. Dr. Sabit Oymael ve Öğretim Görevlilerini temsilen  Selma Özkan’ın yaptığı sergiye, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Timur Kırgız,  Genel Sekreter Recep Gürkan, akademisyenler, üniversite personeli ve öğrenciler katıldı.
Mimari Dekoratif Sanatlar Programı öğrencileri adına konuşma yapan 2. sınıf öğrencisi Sercan Dönmez; “Günden güne artan çevre kirliliği, yetersiz çevre politikaları, yerel ve genel yönetimlerin bu konuya olan ilgisizliği geleceğimizi ciddi bir şekilde etkiliyor. Geri dönüşümün ve dengeli tüketimin öneminin insanlara anlatılması için sanatçıların bu konuyu sık sık gündeme getirmesi ve daha çok aktivitenin gerçekleştirilmesi gerekiyor. Çünkü unutulmaması gerekir ki; ‘Doğaya karşı işlenen bir suçun öcü, insan adaletinden daha zorlu olur” dedi.
Edirne Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu Müdürü Prof. Dr. Sabit Oymael yaptığı açıklamasında; “Mimari Dekoratif Sanatlar Programı’nın hazırladığı 138 parçadan oluşan bu sergide,atık kağıtlardan oluşan eserlerin yanında, hat sanatı eserleri, gravürler, monobaskı ve çeşitli baskı tekniklerinden örnekler sergilenmektedir. Bu yıl 5.Ulusal Sergimizi açıyoruz. Bu sene gerçekleştirdiğimiz 3 yurtdışı aktivitemizden 2’si uluslar arası resim ve sanat eserleri ile ilgilidir. Atatürk’ün ‘Sanatsız kalan bir milletin hayat damarlarından biri kopmuş demektir’ ve ‘Sanatkar, cemiyette ceht ve gayretlerden sonra alnında ilk ışığı hisseden kişidir’ gibi veciz sözlerinde ifade edilen doğrultuda, emin adımlarla sanatsal faaliyetlerimizi sürdürüyoruz. Bu ve benzeri aktivitelerde daima bize destek veren, yol gösteren Rektörümüz Prof. Dr. Enver Duran’a teşekkürlerimi sunuyorum. Ayrıca zihni ve bedeni faaliyetlerinin bir sonucu olarak bu sergiye katkısı bulunan öğrencilerimize ve öğretim görevlilerinden Hülya Dillek’e, Selma Özkan’a ve Burak Çelebi’ye teşekkürlerimi sunuyorum” dedi. (s)
  

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here