“Kadınların Meclis’te temsilinde Dünya’nın 163. ülkesiyiz”

23
* Kırklareli Barosu Kadın Hukuk Komisyonu Başkanı Av. Tülay Tunçay Peker, 05 Aralık Kadınlara Seçme ve Seçilme Hakkı’nın verilmesi dolayısıyla yaptığı açıklamasında, kadınların Meclis’te temsilinde Dünya’nın 163. ülkesi olduğunu belirtti.

HABER MERKEZİ
Kırklareli Barosu tarafından 05 Aralık Kadınlara Seçme ve Seçilme Hakkı’nın verilmesi dolayısıyla dün saat 10.00’da Vilayet Meydanı’ndaki Atatürk Anıtı’na çelenk konularak saygı duruşunda bulundu.
Kadınların Meclis’te temsilinde Türkiye’nin Dünya’nın 163. ülkesi olduğunu belirten Kırklareli Barosu Kadın Hukuk Komisyonu Başkanı Av. Tülay Tunçay Peker yaptığı açıklamasında şunları kaydetti:
“Türkiye’de, Kadınlara Seçme ve Seçilme Hakkı pek çok Avrupa ülkesinden önce tanınmıştır; Fransa 1945, Belçika 1946 ve İsviçre 1971 yılında Kadınlara Seçme ve Seçilme Hakkı’nı tanımıştır. Ülkemizde 3 Nisan 1930 tarihinde belediyelerde, 26 Ekim 1933’te köy ihtiyar heyeti ve muhtarlık seçimlerinde, 5 Aralık 1934’te ise Meclis’te Kadına Seçme ve Seçilme Hakkı tanınmıştır.
Türkiye’de nüfusun yarısını oluşturan kadınlar 1934’de Seçme ve Seçilme Hakkı’na sahip oldukları halde, siyasi karar organlarında yok denecek kadar az oranda temsil ediliyorlar. 1935 Yılında Kadınların mecliste temsilinde Dünya’nın 2. ülkesiyken 2002 Yılında Kadınların mecliste temsilinde Dünyanın 163. Ülkesiyiz.
Son genel seçimlerde TBMM’de kadın sayısı 48’e yükseldi, ama yine de kadın oranı yüzde 10’un altında kaldı. Yerel yönetimlerde ise durum daha da kötü ..81 ilden yalnızca 2 ilde kadın belediye başkanı bulunuyor.Toplam yerel seçimlerde seçilmiş kadın sayısı 301 bin 759 dur.Ülkemiz, dünya toplumsal cinsiyet eşitliği endeksinin 123.sırasında yer alan bir ülkedir. Kadınların ekonomik hayata katılımı, kadınların elde edebildiği yada onlara sunulabilen olanaklar, eğitim ve sağlık olanaklarına erişim ve her şeyden önemlisi karar alma mekanizmaları olan politikada temsil açısından, dünya toplumsal cinsiyet eşitliği endeksinde 123.sırasında da yer almış olmamız kadının insan hakları ve toplumsal cinsiyet eşitliği alanında ne kadar gerilerde olduğumuzun göstergesidir. Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) İnsani Gelişim Raporu Türkiye’nin, kadınların politik ve ekonomik hayatta yer almaları bakımından 80 ülke arasında 76. sırada bulunduğunu belirtmektedir. Türkiye’de devlet memurları içinde kadınların oranı yüzde 33’tür. Ancak bu oran, üst düzey yöneticilik kadrolarına geçildiğinde ise yüzde 9’lara kadar gerilemektedir.
Ülkemizdeki Sosyal, kültürel, ekonomik, siyasi yapılanmalar, siyasetin kapılarını kadınlara kapatıyor. Anayasa’da ve Seçim Yasaları’nda kadın ve erkeğin fiili eşitliğini sağlayacak mekanizmalar yok. Siyasi partilerin seçim listelerinde, kadın adaylar etkin bir biçimde yer alamıyor. Kadının insan haklarının eksiksiz yaşama geçmesi ve toplumsal cinsiyet eşitliğinin sağlanması, mecliste ve tüm karar mekanizmalarında Eşit Temsil ve Eşit Katılım ile mümkündür. Bunun için Anayasa ve seçim yasaları değiştirilmeli ve % 50 cinsiyet kotası getirilmelidir diyoruz.
Biz kadın hakları savunucuları olarak; Türkiyeli kadınların Seçme ve Seçilme Hakkı’nın kazanıldığı günün yıldönümünde herkesi bu doğrultuda mücadeleye çağırıyoruz.” (s)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here