“Kadınlarımız Gelişiyor Geliştikçe Babaeski Kazanıyor” Projesi’nin kapanış töreni yapıldı

16
Babaeski Halk Eğitimi Merkezi Müdürlüğü’nde 2012-2013 Yılı Sosyo-Ekonomik Kalkınma Mali Destek Programı kapsamında Trakya Kalkınma Ajansı tarafından desteklenen “Kadınlarımız Gelişiyor Geliştikçe Babaeski kazanıyor” Projesi’nin kapanış töreni gerçekleştirildi.

 

 


HABER MERKEZİ
Babaeski Halk Eğitimi Merkezi Müdürlüğü’nde 2012-2013 Yılı Sosyo-Ekonomik Kalkınma Mali Destek Programı kapsamında Trakya Kalkınma Ajansı tarafından desteklenen “Kadınlarımız Gelişiyor Geliştikçe Babaeski kazanıyor” Projesi’nin kapanış töreni gerçekleştirildi.
Babaeski Halk Eğitimi Merkezi Salonu’nda düzenlenen kapanış törenine; Babaeski Kaymakamı Mustafa Asım Alkan, Babaeski Belediye Başkanı Av. Abdullah Hacı, Kırklareli İl Milli Eğitim Müdürlüğü Projelerden Sorumlu Şube Müdürü Hilal Hiliyar Çetinkaya, İlçe Milli Eğitim Müdürü Cemil Çakıcı, İlçe Milli Eğitim Şube Müdürü Ahmet Dal, Büyükmandıra Belediye Başkanı Şükrü Çölgeçen, Alpullu Belediye Başkanı Ahmet Durgun,  Babaeski Ticaret Ve Sanayi Odası Başkanı Sebahattin Öner, Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Türkay Topal, Babaeski Nüfus Müdürü Kenan Atalay, Tarım Gıda ve Hayvancılık Müdürü Üzeyir Güngör, Babaeski Kaymakamlığı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı Müdürü Şafak Memi, ilçe merkezi merkezinde bulunan İlkokul, Ortaokul ve Lise Müdürleri, Belediye Meclis Üyeleri ve Adayları, Halk Eğitimi Merkezi kursiyerleri ve öğretmenleri, Merkez Mahalle Muhtarları katıldı.
Halk Eğitimi Merkezi Salonu’nda yapılan program Saygı Duruşu ve İstiklal Marşımızın okunması ile başladığı. Konuşma yapan Babaeski Halk Eğitimi Merkezi Müdürü Ercan Oraltay şunları kaydetti:
“Babaeski Halk Eğitimi Merkezi Müdürlüğü olarak amacımız; yaşam boyu öğrenme anlayışı içerisinde, ilçemizdeki her yaş ve eğitim düzeyindeki vatandaşlarımıza enerjilerini ve yaratıcılıklarını ortaya çıkaracak, öğrenme, iş ve yaşam becerilerini geliştirecek, her türlü yaygın eğitim programları ve etkinliklerini, gerektiğinde diğer kurum, kuruluş ve sivil toplum örgütleri ile iş birliği yaparak  uygulamak oldu. Bu amaç doğrultusunda: Babaeski Belediye Başkanlığımızdan Teknik Destek alınarak Trakya Kalkınma Ajansının 2012/2013 Yılı Sosyo- Ekonomik Kalkınma Mali Destek Programı kapsamında “Kadınlarımız Gelişiyor Geliştikçe Babaeski Kazanıyor” adlı projemizi hazırladık. Projemiz ile ilçemiz 20-30 yaş arası işsiz bayanlarına bilgisayar ve İngilizce kursları vererek iş hayatına katılmalarına destek sağlamak istedik. Ayrıca Halk Eğitimi Merkezimizde modern yabancı dil ve bilgisayar Atölyelerine kavuşturarak ilçemiz vatandaşlarının kullanımına sunulmasını amaçladık.
Proje çerçevesinde; Yabancı dil Atölyesi’nin boya badanası yapılarak kapısı değiştirildi. Elektrik ve ADSL Hattı çekildi, mobilyaları alındı. Yabancı Dil Eğitim Seti, Dizüstü Bilgisayar, Projeksiyon, Akıllı Tahta, Mobil Not Alıcı ve Cevaplama Sistemleri alınarak yeni teknolojiye uygun Yabancı Dil Atölyesi oluşturuldu. Merkezimiz tarafından klima alınıp ve merkezimizde bulunan 20 adet bilgisayar onarımdan geçirilip yenilenerek yabancı dil sınıfına konularak halkımızın hizmetine sunuldu. Bilgisayar Atölyesi’ne boya badana yapılarak Elektrik ve ADSL Hattı yenilendi. Kapısı değiştirildi. Bilgisayar Atölyesinin mobilya ve Bilgisayarları alınarak yeni bilgisayar Atölyesi oluşturuldu. Proje süresince 8 ay boyunca radyo yayınları yapılarak Projemiz ilçemiz vatandaşlarına tanıtıldı, Ayrıca zaman zaman yerel yazılı basından ve ilçemiz belediyesinin ses cihazlarından yararlanılarak vatandaşlarımıza ulaşılmaya çalışıldı. Projemiz çerçevesinde açılan kurslara 20-30 yaş arası işsiz bayanlar alındı. Projemize başvuran, kriterleri tutan tüm vatandaşlarımızı kurslarımıza kabul ettik. 1 Bilgisayar ve1 Yabancı Dil Kursu için taahhüt edilen 40 bayan vatandaş sayımızı geçerek 2 Bilgisayar 2 Yabancı Dil Kursu olmak üzere 4 Kurs açarak 85 bayan vatandaşımızla kurslarımıza başladık. Kurslara devam ederek başarılı olarak belge almaya hak kazanan65 bayan vatandaşımızla kurslar sona erdi. 06 Mart 2014 tarihi itibarıyla belge alan tüm kursiyerlerimizin Kırklareli iş kura girişleri yapılarak istihdama kazandırılması sağlandı. 15 Temmuz 2013’te başlayan projemiz 43 bin 43 TL. maliyetle 8 ay sürerek bugün 11 Mart 2014’te sona ermiştir. Projemizde %25eş finansman payında destek sağlayan Başta Kırklareli Valiliğimize, İl Özel İdaresine, Babaeski belediyesine, İl Genel Meclisimize ve Belediye meclis üyelerimize, ayrıca projenin başından sonuna kadar yanımızda olan il ve ilçe Milli Eğitim müdürlüklerimize, Halk Eğitimi Merkezi Müdürlüğü olarak teşekkür ederim. Projemizin ilçemiz vatandaşlarına hayırlı olmasını diler, Katılımlarınızdan dolayı teşekkür eder saygılar sunarım.” 
Halk Eğitimi Merkezi Müdürü Ercan Oraltay’ın konuşmasının ardın bir konuşma yapan Babaeski Belediye Başkanı ve Belediye Başkan Adayı Av. Abdullah Hacı şunları kaydetti:
“Gerek Kaymakamımız, gerek bizler, gerek İlçe Milli Eğitim Müdürümüz, gerekse esnaflarımız okullarımızın, eğitim kuruluşlarımızın sorunlarını gidermek için kurumlarımıza maddi ve manevi olarak her zaman yardımcı olmaktayız. Bizler kendi bütçelerimize göre bu destekleri vermeye çalışıyoruz fakat bu destekleri bundan sonra Babaeski Belediyesi olarak proje desteği olarak vermekteyiz. Çünkü projeler ile eğitim kuruluşlarımıza daha yüksek düzeyde destek verebilmekteyiz. Ve projeleri de Babaeski belediyesi olarak bizler gerçekleştirmekteyiz. Trakya’mız da bizden başka kamu kurum ve kuruluşlarımıza destek veren başka bir belediye bulunmamaktadır. İşte bugün sizlerle birlikte kapanış toplantısını gerçekleştirdiğimiz projemiz ile ilçemize yabancı dil laboratuarı ve Bilgisayar laboratuarı kazandırdık. Yabancı Dil Laboratuarı’nda ülkemizde ilk defa bir Halk Eğitimi Merkezi’nde yani Babaeski Halk Eğitimi Merkezi’nde bulunan Mobil Cevaplama Sistemi’ni kullandık. Bu sistem kursiyerimizin daha kolay kelime öğrenmelerini sağlayacaktır. Babaeski Belediyesi olarak bizler proje desteği konusunda ilçemizde ki tüm kamu kurum ve kuruluşlarımıza her türlü desteği sağlayacağız ve onlarla işbirliği içerisinde birçok başarılı projeye imza atacağız. Bu projenin uygulanmasına emeği geçen halk eğitimi merkezi Müdürümüze, değerli personeline ve Belediye çalışanlarımıza çok teşekkür ederim. Hep birlikte yepyeni projeleri ilçemizde hayata geçireceğiz. Anti parantez olarak ta şunu söyleyeyim. Artık Okul aile birlikleri yavaş yavaş şekillerini değiştirmeli ve bu para toplama işinden vaz geçerek proje üreten bir hale gelmeli. Esnaflardan öğrenci velilerinden para toplama işi artık ilçemizde yok olmalı. Proje üreten okul aile birlikleri iş başına gelmeli. Bizler Babaeski Belediyesi olarak proje konusunda her türlü desteği vereceğimiz sözünü de veriyoruz. Babaeski halk Eğitimi Merkezi salonunda yapılan kapanış törenin ardından İlçe Kaymakamı ve beraberindekiler Halk Eğitimi Merkezinde bulunan bilgisayar salonlarını gezdiler ve bu sırada kısa bir açıklama yaptı.
Babaeski Kaymakamı Mustafa Asım Alkan yaptığı kısa açılamada şunları söyledi; “Çağımız artık teknoloji çağı ve bizlerde bu teknolojinin nimetlerinden faydalanmalıyız. Babaeski Belediyesinin katkıları ile gerçekleştirilen bu proje ile Halk Eğitimi Merkezinde gayet güzel işler yapılmış. Emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum.” (Faruk Ceylan-Erdoğan Şendir) 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.